ХРОНИКИ и КОММЕНТАРИИ

Интернет-газета

Генеральный прокурор о преступности в Украине. Жуликов много…

Posted by operkor на 1 июня, 2010

Генеральний прокурор України Олександр Медведько провів засідання колегії, присвячене питанню додержання бюджетного законодавства та прокурорському нагляду у цій сфері.  У своєму виступі він зазначив, що від успішного вирішення цієї важливої проблеми залежить соціально-економічний розвиток держави.

Проведені перевірки засвідчили, що порушення у бюджетній системі мають поширений характер. А відсутність належного державного нагляду призвела до неконтрольованого виділення та розпорядження коштами бюджету.
     Так, кошти Стабілізаційного та резервного фондів держбюджету було перетворено на джерело фінансування незапланованих заходів. Генеральною прокуратурою опротестовано незаконні рішення, якими з бюджету виділялися десятки мільйонів гривень. Проте внесені документи прокурорського реагування безпідставно відхилялися, про що свідчать рішення судів, задовольнивши вимоги прокуратури.

   Порушення бюджетного законодавства допускалися службовими особами міністерств та відомств, місцевих органів виконавчої влади та органів самоврядування.Прокурори принципово реагували на такі факти. Так, упродовж 2009 року та першого кварталу 2010 року до суду направлено 1,3 тис. кримінальних справ, порушених прокурорами за фактами вчинення злочинів у бюджетній системі, задоволено 2 тис. протестів на незаконні акти органів влади та органів місцевого самоврядування, до відповідальності притягнуто 8 тис. посадових осіб. Торік за результатами прокурорських перевірок до бюджетів усіх рівнів відшкодовано 902 млн. грн., а в поточному році на вимогу прокурорів надійшло уже 422 млн. гривень.

У 2009 році судами задоволено понад 9 тисяч позовів прокурорів з цих питань, за якими стягнуто 930 млн. гривень. У 2010 році позовні вимоги прокурорів уже задоволено на 214 млн. гривень.

     За два останніх роки Генеральною прокуратурою опротестовано 80 незаконних постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України. Попереджено мільярди гривень незаконних видатків з бюджету.

    Наприклад, колишній Уряд у 2009 та 2010 роках намагався незаконно профінансувати потреби центру інноваційних біотехнологій та створення електронної системи Держказначейства на 80 млн. гривень. За нашими протестами ці рішення скасовано.
     За цими фактами прокурорами областей порушено 56 кримінальних справ. Наприклад, 57 млн. гривень Стабілізаційного фонду незаконно використало минулого року керівництво держпідприємства «Ровенькиантрацит». Прокуратурою м. Ровеньки за цим фактом порушено кримінальну справу.

     Кошти, одержані в 2009 році від продажу частин установленої кількості викидів парникових газів відповідно до Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, використано незаконно. Із 320 млн. євро, які надійшли на рахунки Держказначейства та мали направлятися виключно на природоохоронні заходи, 200 млн. євро за розпорядженнями Кабінету Міністрів України використано не за призначенням. Генеральною прокуратурою України 28.04.2010 порушено кримінальну справу за фактом вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 210 та ч. 2 ст. 364 КК України, службовими особами Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та Держказначейства.
     Крім того, Генеральною прокуратурою України до Мінприроди внесено припис про ініціювання повернення з депозиту 90 млн. євро та використання коштів на загальну суму 120 млн. євро за їх цільовим призначенням. Вимоги прокуратури задоволено, кошти на рахунку Держказначейства поновлено.

  У вугільній галузі встановлено масштабні розкрадання бюджетних коштів. Держпідприємством «Укрвуглеторфреструктуризація», яке безпосередньо підпорядковано Мінвуглепрому, незаконно укладено з комерційним товариством, яке взагалі не видобуває вугілля, договір на закупівлю за 240 млн. гривень вугілля для пільговиків. З цих коштів встигли перерахувати 1 млн. гривень фіктивному підприємству, а людям поставили вугілля з високою зольністю, яке фактично непридатне для використання.     Генеральна прокуратура України у квітні 2010 року не лише порушила кримінальну справу за цим фактом, а й перешкодила подальшому розкраданню бюджетних коштів.

     За фактами зловживань та розкрадань десятків мільйонів гривень державних коштів на шахтах Луганської області прокуратурою у квітні порушено 9 кримінальних справ. За таким ж фактами порушено кримінальні справи прокурорами Волинської та Донецької областей.
       У 2009 році Кабінет Міністрів України неправомірно гарантував під кошти майбутніх бюджетів угоди між комерційними структурами на придбання імпортного медичного обладнання на суму 2,5 млрд. гривень. За такою незаконною схемою державне українське об’єднання «Політехмед» мало отримати 250 млн. доларів США кредиту для закупівлі китайських автомобілів. За протестами Генеральної прокуратури України незаконні урядові постанови з цих питань скасовано.

  Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, у грудні 2008 року для громадян, які постраждали від цієї аварії, придбало квартири за цінами, які у 2,5 рази перевищували реальну вартість. Не лише завдано збитків на 10,8 млн. грн., а й за висновками КРУ 1335 сімей позбавлено можливості отримати житло. Генеральною прокуратурою України у травні 2010 року за цим фактом зловживань щодо службової особи цього міністерства порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 КК України.

      У державі на квартирному обліку перебуває 1,2 млн. сімей. Однак, кошти Державної іпотечної установи, які призначалися для добудови житла та придбання квартир людям привласнювалися. У Рівненській області комерційна структура отримавши в іпотечній установі 5,5 млн. гривень, третину цих коштів привласнила. Притому, що будинок збудований не був, службовці інспекції Держархбудконтролю незаконно видали сертифікат відповідності закінченого будівництвом об’єкта.
Аналогічно у м. Івано-Франківськ комерційне товариство одержало з іпотечної установи 1,4 млн. грн., які використало на власні потреби, а будинок у експлуатацію досі не введено. За цими фактами у березні 2010 року порушено кримінальні справи.

     Аграрний фонд, який підпорядковано Мінагрополітики, у 2009 році отримав з бюджету понад 3 млрд. гривень асигнувань для формування державного продовольчого резерву, товарних та фінансових інтервенцій. У ході перевірки господарств-зберігачів встановлено відсутність 83 тис. тонн зерна Аграрного фонду.

  У Чернігівській області через порушення умов збереження 44 тис. тонн такого зерна, воно зіпсоване. Державі завдано 60 млн. грн. збитків. Прокуратурою Чернігівської області у квітні 2010 року за цим фактом порушено кримінальну справу. Такі ж злочини, якими державі завдано майже 15 млн. грн. збитків, виявлено прокурорами і інших областей.
     Не створено ефективної системи зберігання та використання запасів державного резерву. Через зловживання та розкрадання при реалізації майна бюджету завдано сотні мільйонів гривень збитків. Посадовці Держкомрезерву при проведенні аукціону реалізували за заниженими цінами матеріальні цінності мобілізаційного резерву, які зберігалися на обласних держпідприємствах ДАК «Хліб України» та хлібопекарських підприємствах, заподіявши державі майже 26 млн. грн. збитків.

  Також реалізовано за заниженими цінами цінності, які зберігалися на обласних підприємствах обленерго та ТОВ «Укртелеком». Збитки становлять 37 млн. гривень. За цими фактами Генеральною прокуратурою України в квітні 2010 року порушено кримінальні справи.

   Викрили факти злочинної діяльності при зберіганні майна Держкомрезерву прокурори Вінницької, Київської, Миколаївської, Полтавської, Харківської, Чернігівської областей та міста Києва. Сума збитків у цих справах становить 19 млн. гривень. 

Підприємствами Мінжитлокомунгоспу кошти бюджету, виділені для розвитку галузі, використовувались з порушенням закону, а Міністерство їх витрачання не контролювало. Посадовці управління житлово-комунального господарства Дніпропетровської обласної державної адміністрації надали до оплати сфальсифіковані документи щодо реконструкції системи знезараження води на суму 4 млн. грн. Прокурором м. Дніпропетровська порушено кримінальну справу.

   Службові особи головного управління житлово-комунального господарства Київської облдержадміністрації, завищивши обсяги виконаних робіт по об’єкту «Екологічне покращення річки Стугна в районі м. Васильків», незаконно отримали 1 млн. грн. Прокуратурою Київської області 31.03.2010 направлено до суду кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України. Заподіяні державі збитки відшкодовано шляхом виконання підрядних робіт на цю суму.

   Держава втрачала мільйони гривень через порушення при передачі в оренду та реалізації державного майна підприємствами транспорту. Керівники Державної служби автомобільних доріг України та ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» незаконно передали в оренду майно товариства комерційній структурі за заниженою ціною, завдавши державі 1,2 млн. гривень збитків. Крім цього, ними протиправно реалізовано майно товариства, у результаті чого державному підприємству спричинено збитків на суму 6,2 млн. гривень. За цими фактами Генеральною прокуратурою стосовно службових осіб Державної служби автомобільних доріг України та ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» порушено кримінальні справи.

  За відсутності затвердженого Урядом проекту реконструкції НСК «Олімпійський» у рамках підготовки до проведення Євро-2012 та обґрунтованої проектно-кошторисної документації Мінсім’ямолодьспорт безконтрольно виділено з державного бюджету 1,4 млрд. гривень. Компанія «Київміськбуд» роботи не виконувала, а до їх проведення залучено більше 100 підрядних та субпідрядних організацій, якими вже незаконно витрачено 4 млн. гривень. За приписами Генеральної прокуратури у квітні 2010 року відшкодовано більше 2 млн. гривень.

     У ході ревізії НСК «Олімпійський» встановлено незаконну сплату 540 тис. гривень коштів держбюджету низці комерційних підприємств за роботи, які фактично не виконано. За цим фактом Генеральною прокуратурою щодо службових осіб держпідприємства НСК «Олімпійський» порушено кримінальну справу. Усього за результатами перевірок законності використання бюджетних коштів на заходи з проведення Євро-2012 порушено 11 кримінальних справ.

     Установлено непоодинокі факти розкрадань та нецільового використання коштів державного та місцевих фондів охорони навколишнього природного середовища. Упродовж 2009 року за рахунок коштів Фонду на виконання робіт з поводження з відходами ТОВ «Чорнобильелектро» (Кіровоградська область) перераховано 1,7 млн. гривень. Однак відходи не знешкоджено, а кошти використано на власний розсуд. За даним фактом прокуратурою області кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України направлено до суду.

     За аналогічними фактами у 2009 – 2010 роках порушено кримінальні справи прокурорами Вінницької, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Запорізької, Київської, Луганської, Рівненської та Херсонської областей. Сумарні збитки у цих кримінальних справах перевищують 6 млн. гривень.

    Бюджетних грошей потребують діти. Проте, прокурорська перевірка виявила чимало випадків розкрадання та нецільового використання цих коштів. У АР Крим, Житомирській, Запорізькій, Закарпатській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Сумській, Хмельницькій областях та м. Києві встановлено розкрадання понад 1,8 млн. грн. бюджетних коштів, виділених на оздоровлення та відпочинок дітей, функціонування спортивних закладів, притулків та соціальних гуртожитків для неповнолітніх.
     Збройні сили потерпають від браку фінансування. Проте, нерідко бюджетні кошти у армії використовуються неефективно чи привласнюються.  Службовці військової частини А4558 за три останніх роки реалізували за заниженими цінами військове майно, а кошти до бюджету не направили. Держава втратила 5 млн. гривень. Генеральною прокуратурою України у травні 2010 року порушено кримінальну справу.

     Міноборони не контролювало використання бюджетних коштів за договором з комерційним товариством щодо пайової участі у будівництві житла в Миколаївській області на суму 11 млн. гривень. Отриманий товариством аванс у розмірі 3 млн. гривень витрачено, житло не передано. Генеральною прокуратурою України за цим фактом порушено кримінальну справу. Разом з тим задоволено позов військової прокуратури Південного регіону та зобов’язано це товариство сплатити Міноборони вказану суму та ще 3 млн. гривень штрафних санкцій.

   Колишнім керівництвом Держдепартаменту України з питань виконання покарань завдано бюджету мільйонних втрат. Для забезпечення харчування ув’язнених та засуджених у 2009 році з Державного бюджету України виділено 310 млн. гривень, або 80% від мінімальної потреби. Однак службові особи центрального апарату Держдепартаменту закупили у ТОВ «Суворовський м’ясокомбінат» за бюджетні кошти непридатні до вживання м’ясо курей та м’ясні консерви, унаслідок чого державі завдано понад 9 млн. гривень збитків. За цим фактом Генеральною прокуратурою порушено кримінальну справу.

   Це далеко не всі порушення, які викрито органами прокуратури. В даний час Генеральна прокуратура України та прокурори регіонів проводять низку перевірок за фактами нецільового використання та розкрадань коштів бюджету. За їх результатами буде прийнято рішення відповідно до закону.

Прес-служба Генеральної прокуратури України

  

 

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: