ХРОНИКИ и КОММЕНТАРИИ

Интернет-газета

ЗАПОРОЖЦЫ. Екс-глава СБУ поділився спогадами про розвідку і дружину. Найяскравіші спогади про рідне Запоріжжя у Наливайченка залишила Хортиця.

Posted by operkor на 9 июля, 2010

Про знайомство зі своєю майбутньою жінкою, дитинство і про те, як він засинав в Інституті розвідки, попередник Валерія Хорошковського розповів в інтерв‘ю полтавській газеті «Коло». Найяскравіші спогади про рідне Запоріжжя у Наливайченка залишила Хортиця. «Ми жили поруч із нею. Жили дуже бідно. Влітку я частенько брав вудочку — і на Дніпро. У нас із друзями був улюблений камінь, із якого вудили рибу. Та, власне, чому був? Мабуть, і зараз є… Риболовля — це те, що я найбільше любив, найяскравіші спогади — про неї», — почав був розповідати Наливайченко. У школі екс-СБУшник вчився «просто так». Каже, йому легко все давалося.»О, у мене був комплекс відмінника. Жартую», — усміхнувся він.

Серед улюблених предметів Наливайченка були хімія та іноземна мова:  «Так, по-перше, це хімія. Багато займався нею. Брав перші місця в районних та обласних олімпіадах. Мене навіть завдяки цьому зараховували без іспитів у Запорізький індустріальний інститут».

З іноземної Валентин також брав участь в олімпіадах, але перемагав, як він свідчить, тільки на районних, на обласних — ні. Першу базову освіту Наливайченко отримав філологічну, закінчивши з червоним дипломом Київський університет імені Шевченка.

«Завдяки червоному диплому і гарному знанню іноземної мови на початку 1990-их я вступив до Інституту розвідки СРСР. І прошу не плутати, як пишуть у деяких ЗМІ, із розвідшколою Росії, у ній я не навчався. Відбір проводили дуже ретельно, навіть на детекторі брехні перевіряли», — похвастався колишній головний СБУшник.

«До речі, я був останнім українцем, який навчався в цьому інституті. Освітній курс розрахований на 3 роки, але я всі іспити склав уже в 1993-му, через два з половиною, екстерном. Просто раніше вивчив фінську мову. Однак диплома не отримав — сказали, що коли я повертаюся в Україну, то це мої проблеми», — побідкався він.

Правда, розповісти зв‘язно із ким він навчався, Наливайченко не зміг — зауважив, що правду ніхто не може сказати: «Той, хто був там, знає. Там дуже серйозно все. Міняли імена, прізвища. Насправді нікому не було відомо, кого ти бачиш. Та й коло спілкування дуже обмежене. Потрапити туди було складно, поїхати — ще складніше. Навчання дуже засекречене…»

Попередник Хорошковського лишень додав, що серед відомих політиків нікого зі знайомих не бачив. А ще, як запевнив Наливайченко, йому навіть часу не було для розваг.

«Е, ні. Навчання є навчання. Можу розказати, як я вивчав фінську. Нам давали невеличкі магнітофони. Довбили мову так, що й засинав під неї, і прокидався — знову за неї. Інакше не візьмеш. Час обмежений. Та й не в мовному середовищі. Обов’язковим також був спорт. Ну, і деякі інші специфічні предмети. Звільнень не було, тож на танці я не ходив», — сказав він.

З дружиною Наливайченко, як він розповів, познайомилися у Київському університеті: «Я повернувся з армії (нас тоді забирали на два роки після першого курсу). А дівчата вже пішли в навчанні далі. І біля деканату була, пам’ятаю, така дошка пошани, і фото відмінниць-дівчат. Подивився я на одну: «А що то за Олена?», — питаю. Потім нас із нею познайомили. Ми почали зустрічатися…»

«До речі, колись у ЗМІ написали, що в мене дружина — якась Олена Муха, дочка когось із керівників КДБ. То хочу вам сказати, що я з Оленою Мухою навіть не цілувався (усміхається). У мене дружина зовсім інша, і дівоче прізвище в неї зовсім інше — Бабіч», — відкрив «великий секрет» він.

Наливайченки виховують доньку (на фото). При цьому сам екс-СБУшник з посмішкою називає себе поганим батьком.»Мої принципи — доброта і таке інше. Я потураю дітям. Диктаторства у мене в сім’ї немає. І, чесно кажучи, мабуть, я не помилився, що не заважав дружині виховувати і не дуже тиснув на дочку», — припустив Валентин.

Нині дочка Наливайченка закінчує четвертий курс, вивчає право в тому ж університеті, де й батьки вчилися. А ще екс-СБУшник пригадав, як практично не бачився з сім‘єю, коли працював у міністерстві закордонних справ. Також Наливайченко розповів, як торгував ще до МЗС — займався бізнесом:

«Так, коли після інституту я повернувся в Україну, довелося виживати. Зайнявся дрібним бізнесом. Щось продавали. Тоді нічого не було. З Польщі возили товари широкого вжитку». Та вже на початку 1994-го йому пощастило. Завдяки вільному володінню англійською та фінською Наливайченка взяли в українське посольство, яке відкрили у Фінляндії.

«До речі, там я так удосконалив свою фінську, що вже синхронно перекладав президента. Ми працювали тоді на п’ять країн одночасно: Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію та Ісландію. Найперше розбудовували посольство у Фінляндії. Далі було легше», — поділився він спогадами.

За 10 років Наливайченко став заступником міністра закордонних справ, працював із Костянтином Грищенком, Борисом Тарасюком. У 2006-му його призначили послом України в Білорусі. А вже з Мінська Ющенко перевів його в СБУ.

Фото надані «Колом», а також фото «Сегодня» та «Радіо Свобода»

tabloid.com.ua

 

 

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: