Хроніки та Коментарі

Інтернет-портал

ЗАПОРОЖЦЫ. Екс-глава СБУ поділився спогадами про розвідку і дружину. Найяскравіші спогади про рідне Запоріжжя у Наливайченка залишила Хортиця.

Posted by operkor на 9 Липня, 2010

Про знайомство зі своєю майбутньою жінкою, дитинство і про те, як він засинав в Інституті розвідки, попередник Валерія Хорошковського розповів в інтерв‘ю полтавській газеті “Коло”. Найяскравіші спогади про рідне Запоріжжя у Наливайченка залишила Хортиця. “Ми жили поруч із нею. Жили дуже бідно. Влітку я частенько брав вудочку – і на Дніпро. У нас із друзями був улюблений камінь, із якого вудили рибу. Та, власне, чому був? Мабуть, і зараз є… Риболовля – це те, що я найбільше любив, найяскравіші спогади – про неї”, – почав був розповідати Наливайченко. У школі екс-СБУшник вчився “просто так”. Каже, йому легко все давалося.”О, у мене був комплекс відмінника. Жартую”, – усміхнувся він.

Серед улюблених предметів Наливайченка були хімія та іноземна мова:  “Так, по-перше, це хімія. Багато займався нею. Брав перші місця в районних та обласних олімпіадах. Мене навіть завдяки цьому зараховували без іспитів у Запорізький індустріальний інститут”.

З іноземної Валентин також брав участь в олімпіадах, але перемагав, як він свідчить, тільки на районних, на обласних – ні. Першу базову освіту Наливайченко отримав філологічну, закінчивши з червоним дипломом Київський університет імені Шевченка.

“Завдяки червоному диплому і гарному знанню іноземної мови на початку 1990-их я вступив до Інституту розвідки СРСР. І прошу не плутати, як пишуть у деяких ЗМІ, із розвідшколою Росії, у ній я не навчався. Відбір проводили дуже ретельно, навіть на детекторі брехні перевіряли”, – похвастався колишній головний СБУшник.

“До речі, я був останнім українцем, який навчався в цьому інституті. Освітній курс розрахований на 3 роки, але я всі іспити склав уже в 1993-му, через два з половиною, екстерном. Просто раніше вивчив фінську мову. Однак диплома не отримав – сказали, що коли я повертаюся в Україну, то це мої проблеми”, – побідкався він.

Правда, розповісти зв‘язно із ким він навчався, Наливайченко не зміг – зауважив, що правду ніхто не може сказати: “Той, хто був там, знає. Там дуже серйозно все. Міняли імена, прізвища. Насправді нікому не було відомо, кого ти бачиш. Та й коло спілкування дуже обмежене. Потрапити туди було складно, поїхати – ще складніше. Навчання дуже засекречене…”

Попередник Хорошковського лишень додав, що серед відомих політиків нікого зі знайомих не бачив. А ще, як запевнив Наливайченко, йому навіть часу не було для розваг.

“Е, ні. Навчання є навчання. Можу розказати, як я вивчав фінську. Нам давали невеличкі магнітофони. Довбили мову так, що й засинав під неї, і прокидався – знову за неї. Інакше не візьмеш. Час обмежений. Та й не в мовному середовищі. Обов’язковим також був спорт. Ну, і деякі інші специфічні предмети. Звільнень не було, тож на танці я не ходив”, – сказав він.

З дружиною Наливайченко, як він розповів, познайомилися у Київському університеті: “Я повернувся з армії (нас тоді забирали на два роки після першого курсу). А дівчата вже пішли в навчанні далі. І біля деканату була, пам’ятаю, така дошка пошани, і фото відмінниць-дівчат. Подивився я на одну: “А що то за Олена?”, – питаю. Потім нас із нею познайомили. Ми почали зустрічатися…”

“До речі, колись у ЗМІ написали, що в мене дружина – якась Олена Муха, дочка когось із керівників КДБ. То хочу вам сказати, що я з Оленою Мухою навіть не цілувався (усміхається). У мене дружина зовсім інша, і дівоче прізвище в неї зовсім інше – Бабіч”, – відкрив “великий секрет” він.

Наливайченки виховують доньку (на фото). При цьому сам екс-СБУшник з посмішкою називає себе поганим батьком.”Мої принципи – доброта і таке інше. Я потураю дітям. Диктаторства у мене в сім’ї немає. І, чесно кажучи, мабуть, я не помилився, що не заважав дружині виховувати і не дуже тиснув на дочку”, – припустив Валентин.

Нині дочка Наливайченка закінчує четвертий курс, вивчає право в тому ж університеті, де й батьки вчилися. А ще екс-СБУшник пригадав, як практично не бачився з сім‘єю, коли працював у міністерстві закордонних справ. Також Наливайченко розповів, як торгував ще до МЗС – займався бізнесом:

“Так, коли після інституту я повернувся в Україну, довелося виживати. Зайнявся дрібним бізнесом. Щось продавали. Тоді нічого не було. З Польщі возили товари широкого вжитку”. Та вже на початку 1994-го йому пощастило. Завдяки вільному володінню англійською та фінською Наливайченка взяли в українське посольство, яке відкрили у Фінляндії.

“До речі, там я так удосконалив свою фінську, що вже синхронно перекладав президента. Ми працювали тоді на п’ять країн одночасно: Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію та Ісландію. Найперше розбудовували посольство у Фінляндії. Далі було легше”, – поділився він спогадами.

За 10 років Наливайченко став заступником міністра закордонних справ, працював із Костянтином Грищенком, Борисом Тарасюком. У 2006-му його призначили послом України в Білорусі. А вже з Мінська Ющенко перевів його в СБУ.

Фото надані “Колом”, а також фото “Сегодня” та “Радіо Свобода”

tabloid.com.ua

 

 

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: