Головним контрольно-ревізійним управлінням України проведена ревізія використання Міністерством праці та соціальної політики України (далі – Міністерство, Мінпраці) бюджетних коштів за період з 01.01.2008 по 01.04.2010, якою виявлено порушень фінансової дисципліни… на загальну суму 11,8 млн грн, у тому числі які призвели до матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на суму 7,6 млн грн, порушень, що не призвели до втрат, на суму 4,2 млн. гривень.

 Ревізією встановлено, що Міністерством не забезпечено дотримання законодавства про закупівлі послуг з організації безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі – послуги харчування), та не здійснювався належний контроль за виконанням організаторами харчування договірних зобов’язань. Наслідком цих дій стало нанесення матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на суму понад 6 млн. гривень.

 На порушення вимог ст. 193 ГК України та статей 527, 629 ЦК України організаторами харчування не забезпечено виконання зобов’язань за договорами в частині дотримання Фізіологічних норм харчування на рівні 50 %, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.92 № 258 «Про норми харчування та часткову компенсацію вартості продуктів для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що призвело до недоотримання дітьми (учнями) протягом 2009 та І кварталу 2010 року продуктів харчування на загальну суму 3266 тис. грн та матеріальної шкоди (збитків), нанесених Державному бюджету на зазначену суму.

 Крім того, на порушення абзацу 3 п.6 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 921, Міністерством у зв’язку з придбанням послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не у безпосереднього надавача послуг або його офіційного представника — зайво сплачено кошти в сумі 3,4 млн. грн ПП «Технобудпостач».

 Міністерством укладений договір від 24.01.2009 № 09/01 з ПП «Технобудпостач» на організацію харчування учнів в навчальних закладах Київської області на суму 32,08 млн гривень. Фактично ПП «Технобудпостач» уклав договори на організацію харчування з іншими суб’єктами господарювання, які забезпечували харчування на місцях за цінами харчування для дітей, нижчими ніж ті, що були передбачені в договорі з Міністерством, на суму 28,6 млн. гривень. Як наслідок, Міністерством безпідставно сплачено коштів ПП «Технобудпостач» у сумі 3,4 млн. грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на зазначену суму.

Також через відсутність контролю за використанням бюджетних коштів за програмою Створення державної установи «Соціальний контактний центр» (КПКВ 2501170) Державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 990,6 тис гривень. Зокрема, Міністерством для забезпечення Соціального контактного центру комп’ютерним обладнанням з ТОВ «БМС-Консалтинг» укладені дві угоди на загальну суму 14165,4 тис. гривень.

З метою визначення цін на закуплене Мінпраці комп’ютерне обладнання ГоловКРУ України направлені запити про надання інформації щодо цін, які склалися на комп’ютерне обладнання у м. Києві на момент укладання угод, а саме: до Державної інспекції з контролю за цінами, Київської міської торгово-промислової палати та ДП „Держзовнішінформ”.

 Проведеним порівнянням цін ТОВ „БМС-Консалтинг” з роздрібними цінами (за максимальною їх межею), наданих ДП “Держзовнішінформ”, встановлено різницю на загальну суму 842,4 тис. гривень. Таким чином, внаслідок придбання Міністерством обладнання за завищеними цінами, Державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 842,4 тис. гривень. Крім того, при проведенні ремонтних робіт приміщень Центру підрядною організацією ТОВ «ІВОС» неправильно застосовані кошторисні норми, що призвело до завищення вартості виконаних робіт та матеріальної шкоди (збитків) Державному бюджету на загальну суму 148,2 тис. гривень.

 Через низький рівень фінансово-господарської дисципліни та відсутність контролю за ефективним витрачанням бюджетних коштів не досягнуто мети бюджетної програми „Впровадження інноваційних технологій у виробництві технічних засобів реабілітації інвалідів” (КПКВ 2501370) в частині забезпечення осіб з вадами опорно-рухового апарату якісними та сучасними засобами (виробами) побутового обслуговування та технічної реабілітації.

 У 2008 році Міністерством виділено 98,9 млн грн на закупівлю новітнього устаткування для казенних протезно-ортопедичних підприємств ПО «Укрпротез». Проте станом на 01.06.2010 придбане устаткування вартістю 49,16 млн грн не використовується. Так, Хмельницьким ДЕПОП придбано у ТОВ “Індустріальний союз “Полісся” устаткування (технологічний комплекс) для виготовлення ортопедичного взуття з урахуванням індивідуальних особливостей замовника) на суму 22055 тис. грн, яке станом на 01.06.2010 в експлуатацію не введено, а у бухгалтерському обліку Підприємства існує дебіторська заборгованість за невиконані монтажні роботи в сумі 4100 тис. гривень

Харківським КЕПОП у 2008 році придбано обладнання для виготовлення засобів побутового обслуговування інвалідів (пандусів для інвалідних візків) на загальну суму 27136,1 тис. гривень. Проте протягом 2009 та І кварталу 2010 року підприємством виготовлені лише дослідні зразки цих засобів побутового обслуговування інвалідів, повідомили в ГоловКРУ.