По просьбе читателей, спрашивавших о том, как сегодня в Запорожской области обстоит борьба с преступностью, публикуем стенограмму выступления областного прокурора Вячеслава Павлова на коллегии областной прокуратуры, на которой присутствовали и «Хроники». Мы только в тексте расставили подзаголовки…

 ***

 У першому півріччі 2010 року робота органів прокуратури Запорізької області була націлена насамперед на підвищення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності на основних напрямках. Особливо на пріорітетних. Усуненні наявних недоліків а також закріплення та поглиблення позитивних тенденцій у прокурорському нагляді, які вдалося досягти за попередній період.

Вжиття упродовж півріччя ряду послідовних, організаційних і практичних заходів дозволило активізувати діяльність у протидії злочинності та забезпечення правопорядку в регіоні, сприяло зміцненню законності в роботі піднаглядних та контролюючих органів.

 Досягнуто позитивних результатів

на ряді основних напрямів прокурорсько-слідчої діяльності. Насамперед, з питання нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство, законів щодо захисту прав і свобод громадян та  інтересів держави, при виконанні судових рішень у кримінальних справах, представництві інтересів громадян та держави в судах.

Мушу сказати, що наші напрацювання  в ряді напрямів позитивно оцінені Генеральною прокуратурою України і рекомендовані для використання у роботі прокуратур інших областей. Зокрема, завдяки роботі прокуратури, апарата, міськрайпрокурорів області поширений позитивний досвід роботи прокуратури області у сфері нагляду за додержанням законів при розгляді заяв і повідомлень про  смерть громадян, нагляд за додержанням законів щодо інвестування, а також при проведенні перевірок додержання законодавства органами державного контролю.

 Проте залишаються проблемні питання,

які потребують вжиття додаткових заходів. І саме на них звернув увагу Генеральний прокурор України на підсумковому засіданні колегії, про яку я вже казав.  Для нас ці питання не нові, над їх розв язанням ми працювали упродовж півріччя. Нами вжито низку послідовних заходів організаційного та координаційного характеру, спрямованих на посилення нагляду за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство. Це дозволило по-перше – активізувати діяльність прокуратури області щодо протидії злочинності, сприяло зміцненню законності в роботі правоохоронних органів, незважаючи на те, що криміногенна ситуація в області досить складна.

 Високі темпи зростання злочинності в області

Як і загалом по державі,  високі темпи зростання злочинності в області – на 27%, зумовлені перш за все збільшенням кількості майнових злочинів, з  яких на 4 тисячі в області збільшилось кількість крадіжок чужого майна.

На 45% більше зареестровано квартирних крадіжок, що вплинуло на зростання кількості тяжких злочинів. При цьому певною мірою погіршилось розкриття злочинів – 76% проти 78% торік.

Водночас в області менше вчинено вмисних вбивств – 56 проти 66 в минулому році,  і тяжких тілесних ушкоджень – 94 проти 104. В тому числі зі смертельними наслідками – 14 проти 23. На 34% менше скоєно разбоїв, на 26% — грабіжів, майже на 6% — дорожно-транспортних подій зі смертельними наслідками.

 На 13% більше виявлено злочинів економічної спрямованності

Загалом покращився стан роботи органів внутрішніх справ в області з викриття ініціативних злочинів. На 13% більше виявлено злочинів економічної спрямованності, у тому числі у бюджетній сфері та пов язаннх з хабарництвом.

При деякому зменшенні кількості виявлених злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів дещо покращився стан  протидії їх незаконному збуту, але вам всім відомо, що Президент України дав негативну оцінку роботі правоохоронних органів держави щодо боротьбі з наркотиками, з розповсюдженням та збутом наркотиків. Тому нами заплановані на друге півріччя, нами і Генеральною прокуратурою ряд певних заходів, про які ви всі знаєте, спрямованих на покращення стану роботи на цьому напрямку.

 Залишились нерозкритими… 

Через недоліки в організації оперативно-розшукової діяльності та допущені порушення закону, на які прокуратура дуже гостро реагувала, залишились нерозкритими  3 умисних вбивства. В минулому році за перше півріччя було нерозкритими 8 умисних вбивств, 1 тяжке тілесне ушкодження, 1 розбій та 113 грабіжів. Повинен проінформувати, що більшість нерозкритих злочинів в області  (ця цифра складає більше 669) – це крадіжки.

Прокуратура області не залишалась стороннім спостерігачем негативних процесів в регіоні. Всі   тенденції розвитку криміногенної ситуації  впродовж півріччя систематично аналізувались міськрайпрокурорами, прокуратурою області. Ми намагались постійно реагувати наглядовими засобами на порушення законодавства, насамперед, в оперативно-розшуковій діяльності органів внутрішніх справ.

 До дисціплінарної відповідальності притягнуто 310 працівників міліції.

За документами реагування з питань розкриття злочинів притягнуто до відповідальності 69 працівників міліції області. Перевірено майже 2,5 тисячі оперативно-розшукових справ, нами скасовано 128 незаконних постанов та надано 57 вказівок по оперативно-розшуковим справам. Певною мірою ці заходи сприяли покращанню  роботи з розкриття окремих категорій особливо тяжких злочинів – умисних вбивств, тяжких тілесних ушкоджень, а також розбоїв, грабіжів, квартирних крадіжок, заволодіння транспортними засобами.

Пріорітетом для нас був і залишається нагляд за додержанням законів при прийманні, реестрації та вирішенні заяви повідомлень про злочини. Загалом прокурорськими працівниками скасовано 384 постанови про відмову в порушенні кримінальної справи з одночасним їх порушенням. Із порушених у такий спосіб справ 93 справи вже спрямовано до суду. За порушення закону при розгляді заяв та повідомлень громадян про скоєні злочини на вимогу прокурорів області до дисціплінарної відповідальності притягнуто 310 працівників міліції.

 Досудове  слідство в органах внутрішніх справ області

Вжиття системних практичних заходів дозволило стабілізувати і  якість досудового  слідства в органах внутрішніх справ області. Зменшилась кількість справ, розслідуваних  з порушенням процесуальних сроків. Знизилась кількість і  питома вага справ, повернутих на додаткове розслідування. 2% складає ця кількість справ, в минулому році – 2,6%. У тому числі і судових – 0,9% проти 1%.

 Досудове слідство в Управлінні СБУ в області

Вжито ряд послідовних заходів щодо покращання досудового слідства в Управлінні СБУ в області. Як наслідок, майже втричі зросла кількість справ, направлених до суду – 12 проти 5 торік. У тому числі 7 справ про товарну контрабанду. Разом з цим залишається проблемою якість слідства. Для проведення додаткового розслідування судом повернуто 1 справу, в зв язку з чим прокуратурою вжиті відповідні засоби реагування до слідчого и керівників слідчого відділу Служби безпеки.  Повинен констатувати, що нове керівництво Служби безпеки області цілком розуміє та підтримує вимоги прокуратури області. На цей час нами спільно вживаються заходи для покращання стану розкриття і розслідування злочинів, передусім контрабанди у справах порушених митними органами.

 Спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю

Завдяки вжитим координаційним і наглядовим заходам  залишається стабільною робота спеціальних підрозділів по боротьбі з організованною злочинністю. За півріччя цього року викрито 17 злочинних угрупувань проти 16 торік, більше половини яких – 10 у сфері економіки. Одна злочинна організована група з корумпованими зв язками.

Серед направлених до суду   актуальних справ кримінальна справа – справа слідчого відділу УБОЗ щодо організованої групи осіб, які шляхом створення фіктивних суб єктов господарювання сприяли ухиленню від сплати ПДВ контрагентами на сумму майже 20 мільйонів гривень.

Справа щодо ОЗГ начальника управління науки та освіти Запорізької міськради, члени якої шляхом проведення фіктивного тендера на виконання підрядних робіт з ремонту шкіл та завищення їх обсягів заволодівали бюджетними коштами територіальної громади в особливо великих розмірах.

Судами розглянуто 6 кримінальних справ з постановленням вироків, якими підтверджено ознаки вчинення злочинів організованною групою.  Втім ні керівництво Генеральної прокуратури України, ні керівництво прокуратури області не влаштовує сьогодні стан судової репресії в цих справах. Вдумайтесь в цю цифру – лише 7 членів організованних злочинних груп із 22 засуджено до позбавлення волі реально. Турбує і тривалість судового розгляду  цих справах, хоча зрозуміло, що у переважній більшості випадків через обсяги і складність справ це є об єктивним.    

 Корупційні правопорушення

Ми змушені на жаль констатувати, що правоохоронними органами області послаблено наступальність у протидії корупційним правопорушенням. Особливо це стосується  управління з боротьби з організованною злочинністю, керівнику якого вже направлялись відповідно листи й документи реагування. Це питання розглядалось на оперативній нараді у першого заступника прокурора області з запрошенням керівників спецпідрозділів УМВС і УСБУ. В серпні під моїм головуванням буде проведено координаційну нараду з попереднім вивченням стану протидії хабарництву, корпції та іншим службовим злочинам, яка на цей час триває.

 Податкова міліція

Загалом підвищилась ефективність діяльності органів податкової міліції – до суду направлено 28 проти 20 торік справ за фактами злочинів ухилення від сплати податків.Завдяки наглядовим заходам більш ніж в 10 разів збільшилась кількість легалізованих матеріалів оперативно-технічних заходів. Суттєво зросла і сума відшкодованих у ході слідства збитків – 14 млн. гривень проти 580 тисяч гривень торік. На жаль, є  недоліки й у роботі податківців. Це і незаконне притягнення однієї особи до кримінальної відповідальності, яку виправдано судом, та збідьшення знятих з обліку злочинів. Це свідчить про те, що ми поступово наводимо порядок у обліку злочинів, що буде сприяти подальшій концентрації податківців на викритті саме податкових злочинів.

 Що стосується роботи слідства органів прокуратури.

Завдяки вжитим організаційним і практичним заходам підвищилась ефективність  роботи слідчих прокуратури. Насамперед на 17% більше закінчено кримінальних справ про хабарництво – 48 справ цієї категорії проти 41 торік. При цьому збільшення кількості відбувалось за рахунок справ про злочини, передбаченої ст. 368 КК України. Зокрема, до суду направлено кримінальну справу за обвинуваченням заступника Бердянського міського голови, який за посередництва громадянина Бровка отримав хабар в сумі 80 тисяч американських доларів від директора комерційної структури за нерозірвання договору оренди земельної ділянки. До суду направлено кримінальну  справу за обвинуваченням голови сільскої ради Запорізького району та інженера-землевпорядника цієї ради за зловживання службовим становищем – підроблення рішення про виділення трьох земельних ділянок та державних актів на право власності на землю, за що вона отримала хабара на загальну суму 48 тисяч доларів США.

 Підвищен рівень відшкодування збитків,

завданих злочинами у сфері економіки. Забезпечено відшкодування 22 млн. гривень з 27 млн. заподіяних збитками, тобто 77%. Це достойний показник на фоні інших регіонів держави. Посилений  нагляд за законністю в порушенні кримінальних справ. Судами та покурорами скасовано відповідно 4 та 1 постанови про порушення кримінальних справ. Торік ці цифри складали відповідно 11 та 7 таких рішень.

 Залишається проблемним питання якості досудового слідства.

В поточному році збільшилась кількість направлених судами справ на додаткове розслідування. Причини повернення справ були заслухані на оперативних нарадах при керівництві прокуратури області. Відносно п яти працівників вжито заходів матеріального впливу – позбавлення премій, одного слідчого притягнуто до дисциплінарної відповідальності. З 7 справ, які були повернуті для додаткового розслідування, 6 вже направлено до суду. Також в негативі і те, шо у нас збільшилось з 2 до 5 кількість кримінальних справ, закритих слідчими прокуратури в зв язку з відсутністю події та складу злочину. Тому   Євген Тимофійович, я звертаюсь до вас, вам є над чим працювати, будьте вимогливіші до підлеглих та міськрайпрокурорів з цих питань. 

Загалом підвищена ефективність нагляду за додержанням законів щодо захисту прав і свобод громадян  та інтересів держави в регіоні.  За результатами наглядових перевірок  прокурорами виявлено понад 480 злочинів, за актами реагування відшкодовано 113 млн. грн., притягнуто до відповідальності 3 тисячі посадових осіб, з яких майже кожен шостий – службова особа органів державного контролю.З загальної кількості порушених справ три чверті вже закінчено розслідуванням і справи спрямовані до суду.

 Активізований нагляд за додержанням законів

…у сфері оплати праці, соціального та пенсійного забезпечення, інвестиційній, бюджетній та податковій сферах. Підвищена ефективність впливу на стан виконання органами державного контролю, покладених на них законом обов язків.    Зокрема, перевірки дотримання бюджетного законодавства засвідчили, що більшість з 47 порушень фінансової дисципліни з сумами більше мільйона гривень, виявлених органами державної контрольно-ревізійної служби, усувались в ході ревізії. Із кількох сотень актів, направлених до органів прокуратури області, лише півтора десятка за умови додаткових прокурорських перевірок, мали підстави для порушення кримінальної  справи. 

З метою посилення ефективності роботи органів контрольно-ревізійної служби  у поточному році органами прокуратури внесено 12 документів прокурорського реагування. З результатами їх розгляду 4 ревізори понесли дисціплінарну відповідальність. Сподіваюсь, що зі зміною керівництва контрольно-ревізійного управління в області ми наведемо пордок в цій сфері і наша взаімодія зі спеціалістами КРУ буде більш плідною та ефективною.

 Банківська сфера, промислові підприємства, енергоносії

Внаслідок значного зменшення обсягів кредитування установами банків та виключення фактів порушення кримінальних справ, непідслідних органам прокуратури, спостерігається зниження активності реагування кримінально-карними заходами в банківській сфері. Одночасно зростання кредиторської заборгованності по області майже в 2 рази – до 1 млн. 500 тисяч гривень потребує від органів прокуратури вжиття додаткових заходів до покращання законності в цій сфері.

Відповідні перевірки з означених питань нами вже проводяться. Скрутне економічне становище промислових підприємств-гігантів області погіршило й стан сплати за спожиті енергоносії. Заборгованність за спожиту електричну енергію в суммі 434 млн. гривень припадає здебільшого  на декілька великих промислових підприємств. Більше половини цієї суми складаї борг ЗТМК – 247 млн. гривень. Зростання заборгованності втричі відбулося на протязі року. Відносно цього підприємства, до речі, порушена справа про банкрутство.

Серед основних боржників – «Кремнійполімер» (23 млн. грн.), ТОВ «Чиста вода» Бердянськ (7,2 млн. грн.) та комунальне підприємство «Облводоканал» Запорізької обласної ради (5 млн. грн.), які на цей час перебувають у скрутному матеріальному становищі, але це не позбавляє нас від обов язків придивитися до роботи насамперед керівників цих підприємств. За кожним фактом несплати за спожиті енергоносії прокуратурою області організовано додаткові перевірки. Ми очікуємо вагомих результатів, які дадуть змогу покращити становище на цьому напрямі.

 Забезпечення прав дітей, порушення закону про охорону дитинства

Нами проведені ефективні перевірки додержання законодавства про  забезпечення прав дітей на безпечне для їх життя та здоров я продукцію, якісне харчування. Перевірено дотриманн законів діяльності органів державної системи профілактики. Виявлені грубі порушення законодавства про заборону продажу неповнолітнім спиртних напоїв та тютюнових виробів. За документами прокурорського  реагування  відносно 25 порушників закону органами державної податкової служби прийнято рішення про застосування штрафних санкцій на загальну суму 170 тисяч гривень та позбавлення ліцензій.

Деякі з вас, працівників засобів масової інформації були запрошені на колегію прокуратри області, на якій розглядалось питання додержання законодавства про права неповнолітніх і вам відомо про результати роботи на цьому напрямку. Всього упродовж першого півріччя цього року з метою усунення виявлених порушень закону про охорону дитинства органами прокуратури області порушено 70 кримінальних справ, 60 з яких вже направлено до суду. До відповідальності притягнуто 435 посадовців, дітям відшкодовано 1 млн. гривень. В теперешній час нами проводяться перевірки діяльності дитячих оздоровчих закладів.

 Адміністративні правопорушення, охорона довкілля, рапорт про вихід на пенсію

Результативно використовувались всі засоби прокурорського реагування на  виявлені під час перевірок порушенння вимог законодавства про адміністративні правопорушення. Застосовувались заходи кримінально-правового характеру. Зокрема, за виявленими фактами фальсифікації матеріалів справ про адміністративні правопорушення прокуратурою області порушені дві кримінальні справи, які вже направлені до суду для розгляду по суті.

 Постійна увага приділяється міськрайпрокурорами і прокуратурой  області нагляду за додержанням законів в галузі охорони довкілля. Проведено низку результативних перевірок додержання законів та конституційних прав громадян  на підприємствах транспорта і в оборонній промисловості. Ми вбачаємо, що особливо в галузі охорони довкілля наявна гостра проблема особливо для міста Запоріжжя.

Тому  немає ніякої тайни – природоохоронний прокурор подав рапорт про вихід на пенсію. Тому що ні я, ні члени колегії, ні мої колеги не бачили від нього тієї праці, яку він повинен був показати, оскільки допрацьовув 5-річний термін конституційних повноважень. Ми підшукаємо і на колегії прокуратури області розглянемо кандидатуру на цю посаду. Я думаю, що це кадрове рішення дать змогу на краще поправити стан додержання  законодавства щодо охорони довкілля.

 Представницька діяльність прокуратури

Нами вжито додаткові заходи, спрямовані на підвищення ефективності роботи прокурорів при використанні усіх форм представницької діяльності. Насамперед щодо фактичного усунення порушень закону,  поновлення порушених прав громадян та інтересів держави, реального відшкодування завданих збитків. Проведена робота сприяла покращанню стану справ на ряді напрямків представницької діяльності.

За перше півріччя цього року органами прокуратури пред явлено позовів на суму понад 50 млн. гривень. На таку ж суму за результатами їх розгляду судом позови задоволені. Реально виконані судові рішення на суму 20 млн. гривень. З 24 млн. гривень, на які вони набрали законної сили. Майже  78%.

 Земельні відносини, суди

Зважаючи на актуальність та проблемність питання в сфері земельних відносин, на вимогу органів прокуратури області державі в поточному році повернуто 460 гектарів землі на суму більше 10 млн. гривень. Понад 9 гектарів землі повернуто громадянам з незаконного, чужого володіння. В полі зору міськрайпрокурорів постійно перебуває питання законності судових рішень, постановлених у справах, що зачіпають інтереси держави у сфері насмперед земельних правовідносин. В результаті нами в апеляційному порядку оскаржено майже 200 незаконних судових рішень, якими було визнано право власності на земельні ділянки. Ініційовано питання про звільнення з посади двух суддів за постановлення неправосудних рішень у справах про земельні спори.

За фактами винесення незаконних судових рішень нами порушені кримінальні справи відносно голови Приазовського районного суду, суддів Запорізького районного суду та Оріховського районного суду.  І ця робота нами постійно проводиться. Хочу звернути увагу, що Генеральной прокуратурой України цілком позитивно оцінена робота прокуратури Запорізької області на цьому напрямі. Суттєвих зауважень не було, але, звертаю вашу увагу, що  ці позитивні досягнення відбулися за рахунок належної роботи окремих прокурорів, деякі дозволяють собі – росйською мовою «отсиживаться за спинами других», тому хочу, щоб в своїй доповіді ви дали принципову оцінку бездіяльності цих прокурорів, які на цьому участку не спрацювали.

 Підвищилась якість підтримання державного обвинувачення.

В поточному році з винесенням звинувачувальних вироків розглянуто ряд кримінальних справ, які мали широкий суспільний резонанс. Зокрема, вироком апеляційного суду Запорізької області до довічного позбавлення волі засуджено громадян Привалова та Кудрявцева за вчинення впродовж 2008-2009 років безпричинних вбивств осіб, які не мали постійного місця проживання.

Крім того, апеляційним судом винесено обвинувальний вирок  у справі відносно Оніщенка  та Бондаренка, які у червні минулого року способом небезпечним для життя багатьох людей, шляхом здійснення вибухів саморобних вибухових засобів з додавання елементів гранітних каменів та щебню в Мелітопольскому відділенні Ощадбанку вчинили розбійний замах на вбивство працівників банку та інших осіб з корисливих понукань, внаслідок чого спричинена буда  шкода здоров ю 38 осіб.

 Судові рішення у кримінальних справах

Нами вживались заходи для забезпечення належного реагування на незаконні судові рішення у кримінальних справах. Рівень апеляційной практики органів прокуратури області становить 92%, касаційної – майже 88%. Нами вживаються заходи для відстоювання принципової позиції державних обвинувачів. Так, з 15 судових рішень, апеляції на яких відхилені, 4 вже оскаржено до Верховного Суду України, 6 касаційних подань на ухвали апеляційного суду на цей час готуються до внесення.

Хоча повинен звернути увагу, Олег Дмитрович, виправдовувальні вироки – це досить велика кількість для нашої області. Теж надайте в своїй доповіді принципову оцінку тим прокурорам, з вини яких суди виносять  виправдовувальні вироки. Чому з вини?  Тому що всім відомо – я звертаюсь до міськрайпрокурорів – це наш конституційний обов язок – підтримка державного звинувачення, забезпечення змагальності процесу та оперативності правосуддя.

На постійному контролі в прокуратурі області перебували питання додержання законів при виконанні судових рішень по кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов язаних з обмеженням особистої свободи громадян. За фактами ухилення від відбування призначених судами кримінальних покарань відносно службових осіб, діяльність яких пов язана з їх виконанням, органами прокуратури порушено 46 кримінальних справ, 34 з яких вже розслідувані та направлені до суду.

 Я своїм правом заохочу Зеленого

Вжитими заходами досягнуто усунення основних порушень законодавства  та конституційних прав громадян при перебуванні в кімнатах для затриманих та доставлених в чергові чатини та спецустанови МВС.  На виконання вимог докумнтів прокурорського реагування при чергових частинах Великобілозірського, Гуляйпільського, Пологівського райвідділів, Токмацького міськвідділу міліції обладнані другі кімнати для затриманих та доставлених. Вживаються заходи щодо будівництва другої кімнати для затриманих та доставлених в К-Дніпровському, Куйбишевському та Чернігівському райвідділах внутрішніх справ.  За приписом прокурора області призупинена діяльність кімнати для затриманих та доставлених чергової частини Енергодарського міськвідділу міліції. Їх облаштування завершується іїх діяльність буде відновлена найближчим часом. Робота прократури в цьому напрямку на протязі двох років стабільно позитивно оцінюється Генеральной прокуратурой.

Я начальнику галузевого відділу Зеленому Валерію Івановичу вже сказав – не буду тайни робити для вас – з нагоди річниці свята, яке буде, я своїм правом заохочу Зеленого. Ну, гарно працює на цьому напрямку. Завершуючи виступ, я пропоную своїм заступникам в доповідях детально зупинитися на недоліках в роботі, які мають місце, хоча вважаю, що професіоналізм працівників прокуратури області дасть змогу усунути ці недоліки найближчим часом.

 Дякую за увагу.  Для представників засобів масової інформації хочу сказать, что доклад, который прозвучал, материалы справочные, они абсолютно несекретные. Можете с ними  ознакомиться. Если будет желание задать вопросы, мы на пресс-конференции, давайте согласуем дату, я приглашу всех заместителей, дадите перечень вопросов, которые вас интересуют, мы пообщаемся. Сегодняшний доклад, вся статистика есть, мы открыты для общения, нам есть чем гордиться, мы готовы к диалогу. Спасибо, пять минут перерыв.

Записал Глеб Демидов, «Хроники и Комментарии»

Постоянный адрес:  «ХРОНИКИ и КОММЕНТАРИИ» https://operkor.wordpress.com.