Хроники и Комментарии

Власть, расследования, сатира, фото

В чем обвиняют чиновников Кабмина Юлии Тимошенко? Информация и.о. Генпрокурора в Верховной Раде. Фото

Posted by operkor на 14 января, 2011

 12 января 2011 года. Сессия  Верховной Рады Украины. Спикер В. Литвин: Слово має виконувач обов’язків Генерального прокурора України Блажівський Євген Миколайович. Регламент, як вам, шановні колеги, відомо – до 20 хвилин для надання інформації,  20 хвилин – відповіді на запитання від народних депутатів. Будь ласка.

БЛАЖІВСЬКИЙ Є.М.  (на фото) 

Шановний Володимире Михайловичу, шановні народні депутати!  У зв’язку зі схваленням Верховною Радою України Постанови про заслуховування інформації Генеральної прокуратури України щодо підстав порушення кримінальних справ та взяття під варту  окремих осіб інформую вас про наступне: Конституція та закони України про прокуратуру покладають на органи прокуратури нагляд за додержанням законності та захист від неправомірних посягань інтересів держави, у тому числі фінансових.

Одним із головних завдань, які поставило перед органами прокуратури керівництво держави, є недопущення корупційних правопорушень і утвердження принципу невідворотності покарання. Як свідчать матеріали прокурорської діяльності та результати роботи правоохоронних органів, значної шкоди державі в цій сфері завдано злочинними діями посадових осіб, передусім – хабарництвом, розкраданням і привласненням державних коштів, зловживанням владою та перевищенням службових повноважень.

 Лише упродовж 2010 року правоохоронними органами викрито близько 18 тисяч службових злочинів. 500 особам обрано запобіжний захід у виді взяття під варту. До суду з обвинувальним висновком вже надіслано майже 2 тисячі кримінальних справ про корупційні злочини, якими державі заподіяно шкоду на суму понад 130 мільйонів гривень. Більшість з них порушено на підставі матеріалів Контрольно-ревізійного управління, Рахункової палати, незалежних міжнародних аудиторів.

 Зокрема, 15 жовтня 2010 року Міністерством фінансів України оприлюднено звід щодо фактів розслідування ефективності використання бюджетних коштів у 2008, 2009 роках та першому кварталі 2010 року. Про викладені в ньому висновки міністр фінансів особисто доповідав у цій залі 17 грудня 2010 року на Дні уряду. У звіті зафіксовано численні випадки нецільового використання державних коштів. Копію цього документу надіслано до Генеральної прокуратури та правоохоронних органів для додаткової перевірки і прийняття процесуальних рішень. Відповідно до вимог статей: 94, 97, 98 Кримінально-процесуального кодексу України прокуратура перевірила наведені факти і порушила  кримінальні справи винятково на підставі вимог закону.

 Неупереджений аналіз засвідчив, що зазначені кримінальні справи стосуються виключно злочинів в економічній сфері, не мають під собою політичного підґрунтя і не можуть розглядатися як переслідування представників опозиційних партій та окремих колишніх високопосадовців. Так, минулого року порушено 20 кримінальних справ щодо високопосадовців як колишнього, так і нинішнього урядів, 4 з яких вже надіслано до суду з обвинувальним висновком.

Так, Дзержинським районним судом міста Кривого Рогу Дніпропетровської області розглядається кримінальна справа з обвинуваченням колишнього заступника голови Держкомрезерву, а на момент вчинення злочину, директора ТОВ “Ресурсінвест” Сіньковського та начальника спецвідділу “Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат” Велігова у незаконному заволодінні матеріальними цінностями мобілізаційного резерву Держкомрезерву України на суму понад мільйон гривень.

 У Солом’янському суді міста Києва триває розгляд кримінальної справи стосовно заступника Міністра навколишнього природного середовища України Богдана Преснера та його помічника Мироненка, які вимагали 200 тисяч американських доларів та одержали 100 тисяч американських доларів за призначення на посаду начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області.

 Шевченківським районним судом міста Києва розглядається справа стосовно заступника Міністра транспорту та зв’язку України, голови Державної автомобільної інспекції Кравчука, який придбав та використав підробний диплом про вищу освіту. Цим же судом розглядається кримінальна справа за обвинуваченням колишнього заступника Міністра транспорту та зв’язку України Давидова у зловживанні службовим становищем та незаконному заволодінні державним майном.

 Крім того, за вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, у тому числі якими державі заподіяно багатомільйонні збитки, слідчими органами до кримінальної відповідальності також притягуються: колишній прем’єр-міністр України Тимошенко Юлія Володимирівна, колишній міністр економіки Богдан Данилишин, колишній міністр охорони навколишнього природного середовища Георгій Філіпчук, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко, колишній міністр транспорту та зв’язку Бондар, колишній виконувач обов’язків міністра оборони Іващенко, колишній перший заступник міністра юстиції Корнійчук, колишній  заступник міністра транспорту та зв’язку   Работньов, колишній голова Державного казначейства  Слюз та її перший заступник Грицун, колишній голова Державної митної служби Макаренко, колишній  заступник голови правління  Пенсійного фонду  Колбун, колишній   заступник голови Держкомрезерву Сіньковський, колишній начальник Державної інспекції з  контролю  за цінами Міністерства  економіки Рудь.

Відповідно до вимог Кримінально-процесуального законодавства кожна із зазначених осіб має право  на оскарження постанови про порушення стосовно неї кримінальної справи. Однак, лише шестеро із них оскаржили зазначене процесуальне рішення, у п’яти випадках постанови слідчого визнали законними. А скаргу адвоката Данилишина з цих питань призначено до розгляду на  18 січня  цього року. 

Враховуючи тяжкість і суспільну небезпеку вчинених злочинів, заподіяння державі матеріальної шкоди у великому розмірі, намірів вплинути на свідків та органів досудового слідства  з метою ухилення від кримінальної  відповідальності та інші підстави, передбачені статтями 148, 149, 150, 155 Кримінально-процесуального кодексу України,  судом за поданням слідчого  стосовно   9 осіб, а саме:  Філіпчука,  Луценка, Іващенка, Корнійчука, Макаренка, Діденка, Сіньковського, Рудь, Щербини обрані запобіжні заходи взяття під варту. За скаргами  шістьох із них, а саме: Філіпчука, Луценка, Іващенка, Макаренка, Рудь, Діденка  законність постанов суду  першої інстанції про обрання запобіжного заходу у виді взяття під варту перевірено  апеляційним судом. У задоволені скарг відмовлено.  А розгляд  скарги  Корнійчука призначено  на  13  січня. 

Режимні вимоги та умови  тримання обвинувачених відповідають вимогам законодавства, систематично  перевіряються працівниками  прокуратури міста Києва, Дніпропетровської області та  Генеральної прокуратури. Стан  здоров’я  ув’язнених задовільний. Скарг  на неналежні умови утримання не надходило. Зважаючи  на високе службове становище осіб, притягнутих до  відповідальності, підхід до зазначеного питання був особливо  прискіпливим і принциповим.

Стан досудового слідства у зазначених кримінальних справах  обговорено на розширеному засіданні   Колегії Генеральної прокуратури 29 грудня  2010 року. Цьому передувало  ретельне та неупереджене вивчення кожної кримінальної справи на предмет додержання законності. У роботі колегії взяли участь керівники правоохоронних органів, Уповноважений Верховної Ради з прав людини Карпачова, Голова правління Міжнародної ліги захисту прав громадян України Едуард Багіров.

За результатами кваліфіковані фахівці, слідчі, працівники, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час досудового слідства, державні обвинувачі, а також усі члени колегії констатували відсутність порушень при обранні запобіжного заходу, проведення розслідування та утримання осіб в установах державної пеніціарної служби. За результатами схвалено рішення, яким визнано, що всі процесуальні дії проводяться у відповідності до вимог закону, а режимні вимоги та умови утримання обвинувачених під вартою не порушуються.

 ***

 А тепер інформація щодо досудового слідства у конкретних кримінальних справах. Так, слідчим Генеральної прокуратури закінчено досудове слідство у кримінальній справі за обвинуваченням колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та співробітника цього відомства Леоніда Приступляка. Справу порушено було 15 жовтня 2010 року за результатами перевірки матеріалів документальної ревізії, проведеної Департаментом контрольно-ревізійної роботи Міністерства внутрішніх справ. Запобіжний захід обом обвинуваченим обрано 5 листопада у виді підписки про невиїзд.

На фото: Луценко в зале суда.

13 грудня Юрію Луценку пред’явлено остаточне обвинувачення у заволодінні державними коштами на суму понад 230 тисяч гривень (це  частина п’ята статті 191 Кримінального кодексу України) та у перевищенні службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки (частина третя статті 35 Кримінального кодексу України), а саме: матеріальну шкоду державі завдано на суму понад 130 тисяч гривень.

Було оголошено обвинуваченням про закінчення досудового слідства та розпочато виконання вимог статті 218 Кримінально-процесуального кодексу України, тобто ознайомлення їх з матеріалами досудового слідства. Оскільки екс-міністр внутрішніх справ 5 разів не з’явився на виклики слідчого для ознайомлення з матеріалами справи, хоча про необхідність явки був повідомлений належним чином судом, за поданням слідчого прийнято ґрунтовне та законне рішення про зміну Луценку запобіжного заходу на тримання під вартою для запобігання затягування виконання процесуальних дій у кримінальній справі.

На даний час, Луценко утримується в камері для осіб, які потребують додаткових заходів безпеки в Київському слідчому ізоляторі. Камера розрахована на трьох осіб, тому разом з ним тримаються колишні правоохоронці. Інформація щодо тримання Луценка під постійним відеонаглядом у секторі, де перебувають засуджені до довічного позбавлення волі, не відповідає дійсності.Стан здоров’я Луценка задовільний, скарг на неналежні умови тримання не надходило. Питання винуватості Луценка вирішить суд. 

На фото: Тимошенко возле здания Генпрокуратуры.

Слідчими Генеральної прокуратури завершено досудове слідство у кримінальній справі щодо екс-прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. Підставою для порушення справи стали акти КРУ та незалежних аудиторів, які надійшли до Генеральної прокуратури. Тимошенко обвинувачується у перевищенні службових повноважень, що спричинили тяжкі наслідки (це частина 3 статті 365 Кримінального кодексу України) та завдали матеріальну шкоду державі на суму понад 900 тисяч гривень; а також зловживанні владою та службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (це частина 2 статті 364 Кримінального кодексу України) і завдало матеріальну шкоду на суму понад мільйон гривень; нецільовому використанні бюджетних коштів в особливо великих розмірах (частина 2 статті 210 Кримінального кодексу України) на суму понад 2 мільярди 322 мільйони гривень; та у виданні розпорядчого документу, який змінює доходи і видатки бюджету всупереч встановленому законом порядку (це частина 2 статті 211 Кримінального кодексу України). Запобіжний захід Тимошенко обрано у виді підписки про невиїзд. Розслідування проводиться із додержанням вимог кримінально-процесуального законодавства.

На фото: Григорий Филипчук.

Також триває досудове слідство у справі стосовно колишнього міністра охорони навколишнього природного середовища Григорія Філіпчука. Кримінальну справу порушено Генеральною прокуратурою за матеріалами ревізії ГоловКРУ за фактом зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб, що спричинило тяжкі наслідки – прямі  матеріальні збитки державі в сумі понад 140 тисяч євро або майже півтора мільйона гривень. Зважаючи на тяжкість злочину та з метою запобігання спробам ухилитись від слідства чи суду або перешкодити встановленню істини, 17 грудня стосовно Філіпчука  судом обрано запобіжний захід – тримання  під вартою. На даний час проводяться слідчі дії, спрямовані на повне та всебічне дослідження обставин справи. 

На фото: Евгений Корнийчук.

Генеральною прокуратурою також розслідується кримінальна справа  стосовно колишнього першого заступника Міністра юстиції України Євгена Корнійчука за фактом зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб, що спричинило тяжкі наслідки – збитки державі на суму понад 1 мільйон 600 тисяч гривень. Зважаючи на тяжкість злочину та з метою запобігання спробам ухилитись від слідства чи суду або перешкодити встановленню істини, 30 грудня щодо Корнійчука  судом обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Скаргу Корнійчука на судове рішення щодо  обрання запобіжного заходу призначено до розгляду на завтра.  Розслідування у справі триває. 

На фото: Татьяна Рудь.

Також Генеральною прокуратурою проводиться досудове слідство у кримінальній справі стосовно колишнього начальника  Державної інспекції  з контролю за цінами Міністерства економіки Рудь. За фактом вимагання та отримання  хабара  у сумі 67 тисяч гривень та 50 тисяч американських доларів. Зважаючи на тяжкість злочину та з метою запобігання  спробам ухилитись від слідства чи суду або перешкодити встановленню істини,  19 листопада  стосовно Рудь судом обрано запобіжний захід – тримання під вартою. Обвинувачення пред’явлено  25 листопада, строк  тримання під вартою продовжено до 4 місяців. Розслідування у справі триває. 

На фото: Татьяна Слюз.

Наступна справа. Проводиться досудове слідство  у справі стосовно колишнього  голови Державного казначейства України Слюз та колишнього  першого заступника голови Державного казначейства Грицун  за фактом зловживання службовим становищем в інтересах третіх осіб. Підстави для порушення кримінальної справи стали акт ГоловКРУ та матеріали перевірки, проведеної прокуратурою за зверненням Фонду державного майна України. Постанову про притягнення Слюз як обвинуваченої винесено 17 липня 2010 року. Цього ж дня її оголошено у розшук. У зв’язку з ухиленням Слюз від слідства щодо неї судом 19 липня 2010 року надано дозвіл на затримання та доставку її до суду під вартою для вирішення питання про обрання запобіжного заходу. На даний час у справі проводяться слідчі дії. 

На фото: Богдан Данилишин

Також Генеральною прокуратурою на підставі матеріалів перевірки Рахункової палати України та акту КРУ порушено кримінальну справу стосовно колишнього міністра економіки України Богдана Данилишина за фактом зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, тобто матеріальні збитки державі на суму понад 7 мільйонів гривень. Обвинувачення Данилишину пред’явлено від 17 жовтня 2010 року, та його затримано правоохоронними органами Чеської Республіки. Генеральною прокуратурою надіслано відповідні документи до Міністерства юстиції Чеської Республіки для проведення процедури екстрадиції Данилишина.

На фото: Бондарь

Генеральною прокуратурою розслідується кримінальна справа стосовно колишнього міністра транспорту і зв’язку України Бондаря за ознаками злочинів, передбачених частиною п’ятою статті 27, частини другої статті 194 та 353 Кримінального кодексу України за вчинення ним пособництва в умисному знищенні незавершеного будівництвом автовокзалу «Теремки». Указаними діями державі завдано збитків на суму понад 5 мільйонів гривень. Підставами для порушення кримінальної справи стали матеріали службового розслідування Міністерства транспорту та зв’язку України. Бондаря було затримано 24 грудня, однак наступного дня стосовно нього обрано запобіжний захід, підписку про невиїзд. Розслідування у справі триває.

На фото: Колбун

Генеральною прокуратурою порушено кримінальну справу стосовно колишнього заступника Голови правління Пенсійного фонду України Колбуна за фактами зловживання службовим становищем при проведенні закупівлі послуг щодо розробки, виготовлення та доставки персоніфікованих безконвертних повідомлень пенсіонерам, які спричинили тяжкі наслідки,  тобто матеріальні збитки державі на суму понад 6 мільйонів гривень. Стосовно Колбуна обрано запобіжний захід – підписку про невиїзд. Досудове слідство проводиться слідчим відділом прокуратури міста Києва.

На фото: Синьковский

Слідчим управлінням податкової міліції ДПА України розслідується кримінальна справа за обвинуваченням колишнього заступника голови Держкомрезерву України Сіньковського, колишнього директора ДП «Укррезерв» Жиліна та інших за частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України та частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України, яка порушена 18 серпня 2010 року за матеріалами перевірки податкової міліції та Держфінмоніторингу.

Установлено, що в 2009 році Сіньковський, зловживаючи службовим становищем, вступив в злочинну змову з Жиліним та іншими особами щодо  документального оформлення закупівлі до Держкомрезерву 9 тисяч тонн пшениці, чого фактично не відбулося. Державні кошти в сумі 11 мільйонів гривень перераховано на підприємство з ознаками фіктивності і знято готівкою за допомогою працівників банківської установи.  На цей час обвинувачення пред`явлено 10 особам, в тому числі Сіньковському, шестерим обвинуваченим обрано утримання під вартою. Досудове слідство у справі триває.

На фото: Щербина

У впровадженні головного слідчого управління Служби безпеки  України перебуває кримінальна справа стосовно тимчасового адміністратора АТ «Родовід» Щербини та директора Артюха за ознаками злочину, передбаченого частиною 5 статті 191 Кримінального кодексу України. Підставами для порушення справи стали акти КРУ та матеріали дослідчої перевірки. Щербині пред`явлено обвинувачення в заволодінні державними коштами на суму понад 40 мільйонів гривень шляхом використання підроблених документів на оренду приміщення, виконання ремонтних робіт та обслуговування техніки. Зважаючи на тяжкий злочин та з метою запобігання спробам ухилитися від слідства чи суду або перешкодити встановлення істини, Щербині судом обрано запобіжний захід – тримання під вартою. На даний час у справі проводиться судово-будівельна експертиза, дві судово-технічні експертизи та почеркознавчі. 

На фото: Работнев

Головним слідчим управлінням Служби безпеки України розслідується кримінальна справа з обвинувачення колишнього заступника міністра транспорту та зв’язку України, директора Державного департаменту морського та річкового транспорту Роботньова, який за співучасті інших осіб всупереч інтересам, вимогам Закону України «Про державну таємницю» розголосив відомості, які становлять державну таємницю.

Тобто вчинив злочин, передбачений частиною першою статті 328 Кримінального кодексу України. Кримінальну справу порушено за матеріалами оперативно-розшукової справи, які надійшли з Департаменту контррозвідувального захисту економіки держави Служби безпеки України. Справі надано гриф обмеженого доступу. Обвинуваченому обрано запобіжний захід – підписку про невиїзд. У справі продовжено строк досудового слідства до 8 місяців у зв’язку з оформленням обвинуваченим та їхнім захисникам допуску до державної таємниці для ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Досудове слідство у кримінальній справі триває.

На фото: Диденко

Головним слідчим управління Служби безпеки України також проводиться досудове слідство у кримінальній справі за обвинуваченням Ігоря Діденка, колишнього першого заступника голови Управління НАК «Нафтогаз України»; Макаренка, колишнього голови Державної митної служби України; Шепітька, працівника Митниці; Конєва, колишнього начальника Енергетичної митниці; Гарячева, працівника Митниці; Бордєловського, працівника НАК «Нафтогаз України»; та Кушнір, заступника головного бухгалтера НАК «Нафтогаз України».

Кримінальну справу порушено за матеріалами оперативно-розшукової справи, які надійшли з Департаменту контррозвідувального захисту економіки. У зв’язку з тяжкістю злочинів та з метою запобігання ухиленню від слідства, продовженню злочинної діяльності та перешкоджанню встановлення істини у справі за постановою суду щодо Діденка, Макаренка та Шепітька застосовано запобіжний захід – взяття під варту. На даний час обвинувачені ознайомлюються з матеріалами кримінальної справи. 

На фото: Петренко

Генеральною прокуратурою України в межах розслідування кримінальної справи за фактом вчинення зловживань службовими особами Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони здоров’я та Державної митної служби порушено кримінальну справу стосовно директора Державного підприємства «Укрмедпостач» Петренка за частиною п’ятою статті 101  Кримінального кодексу України про вчинення ним розтрати бюджетних коштів в сумі понад 4000 тисяч гривень шляхом перерахування їх на рахунки приватних фірм начебто за надання консалтингових та посередницьких послуг при реєстрації в Міністерстві охорони здоров’я України медичного обладнання, ввезеного в Україну. Підставою для порушення справи стали акти КРУ та незалежних міжнародних аудиторів. Печерським районним судом міста Києва 30 грудня 2010 року Петренку обрано запобіжний захід – взяття під варту. (Шум у залі)  

 ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні колеги, зараз… шановні колеги, я прошу вас, зараз інформація завершиться, 20 хвилин в нас на запитання буде. Ніхто ж не буде нічого скорочувати, так що все нормально. Будь ласка.

На фото:  Иващенко

БЛАЖІВСЬКИЙ Є.М. Крім цього, ну, ще назву вам одну справу.

Генеральною прокуратурою України розслідувано кримінальну справу (шум у залі) щодо виконувача обов’язків міністра оборони України Іващенка за фактом зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, тобто матеріальні збитки на суму понад 70 мільйонів гривень. Приводами та підставами для порушення кримінальної справи стали матеріали Служби безпеки України, які надійшли до Головного управління військових прокуратур. Зважаючи на тяжкі злочини та інформацію по наміри Іващенка ухилитися від слідства, 24 серпня 2010  року стосовно нього судом обрано запобіжний захід – тримання під вартою. На даний час слідство у справі закінчено і з 1 листопада 2010 року розпочато ознайомлення з матеріалами кримінальної справи. Дякую.

По материалам стенограммы сессии Верховной Рады 12 января 2011 года.

Постоянный адрес:  «ХРОНИКИ и КОММЕНТАРИИ» https://operkor.wordpress.com.

 

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: