Національна спілка журналістів заявляє про тиск влади на ЗМІ та журналістів. Про це йдеться в заяві пленуму НСЖУ, ухваленій 16 лютого 2011 року. Пленум правління НСЖУ відзначає, що часто декларації влади про свободу слова, невтручання у діяльність ЗМІ, вільний доступ до інформації не відповідають реаліям.

У заяві, зокрема зазначається про те, що останнім часом зросла кількість звернень до НСЖУ від редакцій електронних і друкованих ЗМІ щодо порушень з боку владних структур і окремих посадовців. Регіональні державні ЗМІ скаржаться на невмотивовані, а то й незаконні звільнення керівників і призначення на їхнє місце людей з меншим досвідом і менш професійно підготовлених.

Наприклад, одним із перших кроків після призначення Едуарда Матвійчука у 2010 році головою Одеської обласної державної адміністрації було його рішення вивести ОДА з числа засновників єдиної обласної україномовної газети «Чорноморські новини», тим самим позбавити її бюджетної підтримки. «Цей незрозумілий вчинок державного чиновника намагалися пояснити необхідністю заощаджувати державні кошти.

На «Чорноморські новини» не знайшлося й копійки, але на інші видання виділили на 1 мільйон 290,4 тисячі гривень більше, ніж до цього!», — йдеться у заяві. Як приклад невідповідності задекларованих заяв влади та її дій, НСЖУ згадує ситуацію з виселенням редакцій всеукраїнських видань — журналу «Трибуна» та щорічника «Наука і культура.

У заяві наводяться й інші приклади втручання керівників обласних рад у діяльність ЗМІ. Зокрема, в Хмельницькій, Черкаській, Запорізькій областях. Серед звільнених з порушенням трудового законодавства, НСЖУ називає і секретаря Національної спілки журналістів України Віктора Набруска, який понад 10 років очолював НРКУ.

«Втручання у редакційну політику, прояви цензури, а тим більше звільнення журналістів з роботи — це грубі порушення свободи слова, відповідних конституційних норм і законів України. Вважаємо, що розв’язання кадрових питань у редакційних колективах має бути справою самих колективів і що керівників засобів масової інформації слід обирати шляхом відкритого чи таємного голосування працівників цих ЗМІ», — йдеться у заяві.

НСЖУ заявляє, що постійно і уважно відстежуватиме й оприлюднюватимете всі факти, пов’язані з порушенням прав і свобод в інформаційній сфері України.

Источник: «Телекритика»