Прокуратурою Запорізького району проведено перевірку дотримання вимог законодавства України  щодо участі громадян в охороні громадського порядку і державного кордону в Запорізькому РВ ГУМВС України в Запорізькій області. Відповідно до змісту ст.ст.1-3, 15, 16 Закону України «Про участь громадян в охороні державного порядку і державного кордону»   громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому законом порядку громадські об’єднання,  зокрема, для участі в охороні громадського порядку Иі державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров’я громадян.

У 2010 році в  Запорізькому районі існувало  6 громадських формувань – на територіях Долинської (1), Лукашівської (1), Григорівської (2),  Мар’ївської  (1)  сільських рад,  Малокатеринівської селищної  ради (1). В результаті перевірок виявлено ряд грубих порушень як з боку громадських формувань, так і з боку органів місцевого самоврядування, Запорізької районної державної адміністрації, Запорізького РВ ГУМВС України  в Запорізькій області.

Так, виявлено непоодинокі факти формальної участі громадських формувань в охороні громадського порядку (зокрема, на територіях Лукашівської, Долинської, Мар’їівської сільських рад), неналежність координації діяльності формувань з боку  органів місцевого самоврядування (Григорівська, Малокатеринівська місцеві ради). Встановлено, що  в діяльності Запорізького РВ ГУМВС України та Запорізької районної державної адміністрації  наявні випадки порушень чинного законодавства щодо належної взаємодії із громадськими формуваннями.

  За результатами проведених перевірок прокуратурою району керівникам відповідних громадських формувань та  головам відповідних місцевих рад внесено приписи про усунення наявних порушень, а до Запорізького РВ та Запорізької РДА  внесено подання про усунення порушень вимог закону, причин цих порушень, та умов, що їм сприяли.  За результатами вжитих заходів виявлені порушення усунуто, а два  громадських формування  — на території Лукашівської і Долинської сільських рад —   припинили існування шляхом саморозпуску.  

Прокурорські перевірки не були обмежені суто перевіркою стану додержання вимог закону  лише громадськими формуваннями з охорони громадського порядку на території району. Так, прокуратурою району встановлено, що ряд членів громадського формування, які існували на території Лукашівської та Долинської  сільських рад,  отримавши відповідні посвідчення щодо участі в ньому, отримали також і  дозволи на зберігання спеціальних засобів для відстрілу патронів несмертельної дії, а в подальшому — і травматичну зброю.

Проте після припинення діяльності формувань ряд їх  членів продовжували необмежено володіти спецзасобами  для відстрілу патронів несмертельної дії – всього 15 осіб. За результатами проведених перевірок прокуратурою району начальнику УГБ ГУМВС України в Запорізькій області внесено 2 приписи про усунення виявлених порушень закону, повідомляє  прес-служба прокуратури Запорізької області