3 октября состоялось заседание рабочей группы Запорожского облсовета по проверке фактов, изложенных в выступлении депутата облсовета В. Черленюха на десятой сессии областного совета 27 сентября 2011 года. На заседание были приглашены сам виновник скандала Черленюх, Веселовский сельский голова Карпенко, Николай-Польский сельский голова Шаповалов, но они не явились. По результатам изучения фактов рабочая группа подготовила докладную записку, текст которой «Хроники» приводят полностью. На фото из архива: 2011 год, еще не побили горшки — председатель облсовета Матвиенко на сессии вручает награду облсовета депутату Черленюху.

ДОПОВІДНА ЗАПИСКА

за результатами перевірки фактів, викладених у виступі
 депутата обласної ради Черленюха В. В.

На пленарному засіданні десятої сесії Запорізької обласної ради 27 вересня 2011 року, після затвердження порядку денного сесії за основу, виступив депутат обласної ради Черленюх В. В. У своєму виступі він повідомив, що отримав, як депутат обласної ради, два звернення від сільських голів Запорізького району. Він оголосив текст звернення одного з них, який містив звинувачення на адресу голови Запорізької обласної ради Матвієнка П. Д. у зв’язку з невключенням до порядку денного питання про встановлення та зміну меж населеного пункту відповідної сільської ради.

Депутат обласної ради Черленюх В. В. заявив, що звернення від другого сільського голови є ідентичним. Він висловився з питань проходження в обласній раді та її виконавчому апараті питань щодо встановлення і зміни меж села Червоний Яр Веселівської сільської ради та села Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району, запропонував включити їх до порядку денного десятої сесії Запорізької обласної ради.

На особливу увагу заслуговує те, що текст звернень Миколай-Пільського сільського голови Шаповалова Т. М. та Веселівського сільського голови Карпенко Л. М., продемонстровані депутатом обласної ради Черленюхом В. В. 27 вересня 2011 року перед представниками засобів масової інформації, які написані немов би «під кальку», слово у слово, та датовані одним числом — 23 вересня 2011 року.

Голова обласної ради, звертаючись до депутатів, підкреслив, що порядок денний десятої сесії обласної ради сформований у суворій відповідності до вимог чинного законодавства та Регламенту роботи обласної ради шостого скликання. Він попросив підтримати його у з’ясуванні обставин навколо цього питання.

Переважна більшість депутатів, присутніх на пленарному засіданні, підтримала голову ради. Запропоновані депутатом Черленюхом В. В. питання не були включені до порядку денного десятої сесії обласної ради.

Враховуючи підтримку депутатського корпусу, голова обласної ради розпорядженням від 28.09.2011 № 121-р «Про створення робочої групи» створив робочу групу з метою всебічного вивчення даного питання.

Робоча група перевірила факти, викладені у виступі депутата обласної ради Черленюха В. В. на десятій сесії Запорізької обласної ради 27.09.2011 та встановила наступне.

Стосовно обставин проходження в обласній раді та її виконавчому апараті питань щодо встановлення і зміни меж села Червоний Яр Веселівської сільської ради та села Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району:

Згідно з Земельним кодексом України, Законами України «Про землеустрій» та «Про місцеве самоврядування в Україні» питання встановлення та зміни меж сільських населених пунктів належить до компетенції обласної ради.

На адресу Запорізької обласної ради надійшли листи від Веселівської та Миколай-Пільської сільських рад Запорізького району Запорізької області про розгляд проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж населених пунктів відповідно від 14.07.2011 № 01-35/249 «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж с. Червоний Яр Веселівської сільської ради Запорізького району» (реєстраційний номер в обласній раді 2641/01-12 від 03.08.2011) та від 29.07.2011 № 02-22/206 «Про встановлення і зміну меж с. Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району» (реєстраційний номер в обласній раді 2566/01-12 від 29.07.2011).

Ці листи за резолюціями голови обласної ради від 03.08.2011 та від 29.07.2011 відповідно були направлені на розгляд згідно з чинним законодавством голові постійної комісії з питань земельних відносин, адміністративно-територіального устрою та охорони надр, начальнику відділу з питань земельних відносин, екології та природних ресурсів виконавчого апарату Запорізької обласної ради Абдурахмановій С. П.

Слід звернути увагу на термін поштового проходження листа від Веселівської сільської ради, який складає 19 діб.

З цього виходить, що вищезазначені листи не були більше трьох місяців на розгляді в обласній раді, як це стверджував депутат обласної ради Черленюх В. В.

Веселівському та Миколай-Пільському сільським головам Карпенко Л. М. та Шаповалову Т. М. відділом з питань земельних відносин, екології та природних ресурсів виконавчого апарату обласної ради були підготовлені та направлені листи(відповідно від 01.09.2011 та від 09.09.2011), в яких повідомлялось по те, що подані матеріали будуть розглянуті на засіданні профільної комісії та відповідні проекти рішень будуть внесені на розгляд чергової сесії обласної ради, згідно з Указом Президії Верховної Ради «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР» від 12.03.1981 № 1654.

Таким чином, у листах був зазначений суб’єкт внесення питань — профільна постійна комісія обласної ради.

Відповідно до ст.3.1.9 Регламенту роботи Запорізької обласної ради шостого скликання пропозиції щодо питань на розгляд обласної ради можуть вносити голова обласної ради, постійні комісії, депутати, голова обласної державної адміністрації, загальні збори громадян.

Оскільки включення питань до порядку денного чергової сесії обласної ради відбувається тільки після внесення відповідних проектів рішень у встановленому Регламентом роботи обласної ради шостого скликання порядку, для їх внесення є необхідним проведення засідання постійної комісії, як одного з суб’єктів внесення.

В рамках підготовки до проведення десятої сесії обласної ради засідання Погоджувальної ради керівників депутатських фракцій відбулося 07.09.2011 року.

Відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації в Україні» проекти рішень, які були узгодженні на засіданні Погоджувальної ради 07.09.2011 для розгляду на десятій сесії обласної ради, були розміщені на офіційному сайті Запорізької обласної ради.

Розпорядження голови обласної ради «Про скликання десятої сесії обласної ради» було підписане 08.09.2011 року, і у той же день розміщене на офіційному сайті Запорізької обласної ради. 10.09.2011 року воно опубліковано в газеті «Запорізька правда» (№ 134).

Засідання постійної комісії обласної ради з питань земельних відносин, адміністративно-територіального устрою та охорони надр відбулося 16.09.2011 року після видання розпорядження голови обласної ради про скликання десятої сесії обласної ради.

На засіданні були розглянуті пакети документів щодо встановлення та зміни меж на території Веселівської та Миколай-Пільської сільських рад Запорізького району. Комісія дійшла висновку: погодитися з включенням в межі с. Червоний Яр Веселівської сільської ради Запорізького району Запорізької області 12,6 га земель сільськогосподарського призначення(пасовища) та встановленням меж с. Червоний Яр Веселівської сільської ради Запорізького району загальною площею 72,0 га відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж с. Червоний Яр Веселівської сільської ради Запорізького району Запорізької області та відповідно погодитися з включенням в межі с. Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області 53,3 га та встановленням меж с. Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району загальною площею 249,6 га відповідно до розробленого проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж с. Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району Запорізької області і підготувала відповідні проекти рішень для внесення на розгляд чергової сесії обласної ради.

Проте, відповідно до ст.3.4.1 Регламенту роботи Запорізької обласної ради шостого скликання «пропозиції, які надійшли з порушенням встановленого терміну, не приймаються до розгляду на черговій сесії та не включаються до порядку денного, крім узгоджених на засіданнях Погоджувальної ради».

Отже, засідання постійної комісії та розгляд поданих матеріалів сільськими радами відбулося після видання розпорядження голови обласної ради «Про скликання десятої сесії обласної ради» і таким чином проекти рішень «Про встановлення і зміну меж села Червоний Яр Веселівської сільської ради Запорізького району, Запорізької області» та «Про встановлення і зміну меж села Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району, Запорізької області» не могли розглядатися на засіданнях всіх постійних комісій обласної ради(які розглядали проекти рішень десятої сесії обласної ради) та засіданні Президії обласної ради, а також бути предметом розгляду на додатковому засіданні Погоджувальної ради керівників фракцій 26.09.2011 року, оскільки не мали невідкладного характеру.

Більше того як пояснила голова постійної комісії з питань земельних відносин, адміністративно-територіального устрою та охорони надр, начальник відділу з питань земельних відносин, екології та природних ресурсів виконавчого апарату обласної ради Абдурахманова С. П., ніяких пропозицій вищезазначеним сільським головам щодо внесення коштів не робилося.

Щодо інших питань, порушених у виступі депутата обласної ради Черленюха В. В.

Комісія встановила, що дійсно, рядом підприємницьких структур було відремонтовано дитячий садок у с. Новопетрівка Миколай-Пільської сільської ради Запорізького району та перетворено на загальноосвітню школу. Але це сталося у 2009 році та аж ніяк не стосується питання встановлення та зміни меж населеного пункту.

Стосовно перерахування коштів на рахунок обласної клінічної дитячої лікарні слід відзначити, що її головний лікар Борзенко Ю. В. підготував та направив більше 150 листів керівникам різних установ, організацій та підприємств з проханням надати благодійну допомогу.

Слід зазначити, що на засідання робочої групи 3 жовтня 2011 року були запрошені депутат Запорізької обласної ради Черленюх В. В., Веселівський сільський голова Карпенко Л. М., Миколай-Пільський сільський голова Шаповалов Т. М., які на нього не з’явилися.

Виходячи з вище встановленого, робоча група вважає, що дії Черленюха В. В. не відповідають вимогам ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», яка встановлює, що «депутат місцевої ради повинен дотримуватися таких правил депутатської етики: керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі і гідності; не використовувати у публічних виступах недостовірні або неперевірені відомості стосовно органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх керівників та інших посадових чи службових осіб, депутатських груп, фракцій, окремих депутатів місцевих рад», а також вимогам статті 3.9.1 Регламенту роботи Запорізької обласної ради шостого скликання, якою передбачено, що «на засіданнях обласної ради промовець не повинен використовувати у виступах недостовірні або неперевірені відомості».

Робоча група пропонує:

— Постійній комісії обласної ради з питань законності, боротьби з корупцією, регламенту, депутатської діяльності та депутатської етики, прав людини, інформації та свободи слова розглянути внесення на розгляд чергової (позачергової) сесії Запорізької обласної ради питання щодо правової та моральної оцінки дій депутата обласної ради Черленюха Володимира Васильовича, який у своєму виступі на пленарному засіданні десятої сесії Запорізької обласної ради 27 вересня 2011 року озвучив безпідставні, неперевірені звинувачення на адресу голови обласної ради П. Д. Матвієнка, чим порушив вимоги ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та Регламент роботи Запорізької обласної ради шостого скликання.

— За результатами перевірки фактів, викладених у виступі депутата обласної ради Черленюха В. В. на сесії Запорізької обласної ради 27.09.2011 року, звернутися до прокурора Запорізької області Павлова В. В. для відповідного реагування в межах повноважень, наданих чинним законодавством.

— Провести поглиблену перевірку всіх наявних документів щодо встановлення і зміни меж с. Червоний Яр Веселівської сільської ради та с. Новопетрівка Миколай

— Пільської сільської ради Запорізького району на предмет відповідності чинному законодавству та дотримання всіх передбачених законом процедур при їх оформленні.
 — Направити дану доповідну записку керівникам фракцій, депутатам Запорізької обласної ради, опублікувати її у друкованих засобах масової інформації.

Доповідну записку підписали: 

Голова робочої групи, перший заступник голови обласної ради Клепаков О. О.;
Члени робочої групи — Авраменко Н. В.,Запорожець О. В., Сквірський О. М., Бабич О. Б., Березовський В. П., Турченко Ф. Г., Цимбалюк В. Г., Власов М. С.