ОФИЦИАЛЬНО. «Колегією Генеральної прокуратури України при підведенні підсумків роботи за минулий рік нагляд за додержанням конституційних прав громадян у місцях тримання затриманих, установах попереднього ув’язнення, виконання покарань та при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи, визначено одним з головних пріоритетів у роботі органів прокуратури.

Наказом Генерального прокурора України від 23.12.2011 №7гн-1 організацію прокурорського нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та застосуванні інших примусових заходів покладено безпосередньо на перших керівників органів прокуратури.

З цією метою особисто на прокурорів міст та районів покладено нагляд за додержанням законів щодо порядку та умов тримання затриманих і ув’язнених у кімнатах для затриманих та доставлених чергових частин та ізоляторах тимчасового тримання органів внутрішніх справ.

— За минулий рік органами прокуратури Запорізької області досягнуто певних позитивних зрушень у питанні додержання прав громадян у місцях тримання затриманих, установах попереднього ув’язнення та виконання покарань, — відзначив на колегії прокуратури області заступник прокурора Запорізької області старший радник юстиції Андрій Кудрявцев. — Приведено у відповідність до вимог законодавства умови тримання громадян у більшості кімнат для затриманих та доставлених чергових частин та ізоляторах тимчасового тримання органів міліції. Є позитивні результати роботи в питанні законності тримання взятих під варту осіб у кімнатах для затриманих міськрайвідділів міліції. 

Як наслідок — зменшилась кількість осіб, які утримувались у цих кімнатах понад 3 години – на 45 відсотків (з 3193 до 1750) та понад добу – на 49 відсотків (з 1078 до 553).

Не допущено фактів тримання громадян понад 3 години у Бердянському та Розівському, а понад добу – у Бердянському, Вільнянському, Оріхівському, Пологівському, Приазовському, Розівському та Якимівському райвідділах міліції.

Суттєво зменшилась кількість  взятих під варту осіб, які  незаконно утримувались у кімнатах для затриманих та доставлених. Протягом минулого року в кімнатах трималось 44 особи проти 869 у 2010 році та 910 – у 2009 році.

Зменшилась на 23 відсотки кількість затриманих за підозрою у вчиненні злочину осіб, які тримались у кімнатах для затриманих та доставлених (1718 проти 2238 у 2010 році). 

На рівні минулорічного показника залишилась кількість осіб, які з порушенням встановлених законом строків тримались в ізоляторах тимчасового тримання – 50 (2010 – 51). Прокурорами звільнено 7 осіб, які незаконно утримувались у кімнатах для затриманих та доставлених та ізоляторів тимчасового тримання.

Водночас нагальною є проблема ліквідації тенденції до збільшення рівня пенітенціарного рецидиву. Наявне зростання рецидиву є наслідком неналежної профілактичної роботи з особами, які перебували на обліку у підрозділах кримінально-виконавчої інспекції. Засудженими цієї категорії вчинено 160 нових злочинів проти 153 у 2010, у тому числі 9-неповнолітніми.

Найвищий рівень рецидивної пенітенціарної злочинності у містах Токмаку – 19 злочинів, Бердянську – 16, Заводському, Мелітопольському – по 12 і Бердянському районах – 10.

Потребує додаткової уваги питання розміщення ув’язнених у слідчих ізоляторах з додержанням передбаченої законом норми жилої площі на одну особу. Прокуратурою області з цих установ звільнено 8 осіб, затриманих за злочини невеликої тяжкості, санкціями яких не передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Не допущено збільшення рівня смертності серед взятих під варту осіб та засуджених в установах пенітенціарної служби», повідомляє прес-служба прокуратури Запорізької області