Хтось може і посміхнеться саркастично, але 5 травня я доторкнувся до Вічності, в повному розумінні цього слова. В цей день мешканцю нашого міста Запоріжжя Миколі Федотовичу Радулу виповнилося 100 років. Прийшли його поздоровити з цим знаменним ювілеєм представники Ленінської районної адміністрації, міської та районної рад ветеранів України, товариші по службі на ВІТ «Запоріжтрансформатор», де довгі роки працював Микола Федотович.

 Він обережно вийшов до нас усіх із свого власного будинку, що на вулиці Панаса Мирного, і якого він побудував після війни. Доглянутий, охайно одягнутий, чисто поголений та підстрижений, він дивився на присутніх своїми розумними очима і навіть не вірилося, що за його плечима така товщина часу.

 Діти та онуки добре підготувалися до цієї ювілейної дати, а на стіні літньої кухні навіть повісили саморобний плакат, де розповідалось про його життєвий шлях від першої фотографії, де він знятий із свою коханою дружиною Клавдією (яка, на жаль, покинула цей світ у 1973 році), і до сучасних фото, скріплений великим гарним віршем, створеного чисельною армією онуків.

Його посадили на стілець, бо довго стояти йому вже важко, поруч завмер його військовий мундир із фронтовими нагородами, бо він був солдатом цієї страшної війни, яка смерчем прокотилася по нашій землі у 1941-1945рр і в якій він пройшов від Запоріжжя і до Відня, а потім, залишившись живим, повернувся додому, пішки пройшовши усю Європу у зворотному напрямку, від того ж самого Відня і до Каменець – Подільського.

Воював на фронті солдатом, зв`язківцем, коли перебивало дріт, зразу йшов шукати пошкодження, в одній руці автомат, в іншій телефонний провід, навколо стрілянина, але на це не звертав уваги, головне – відновити зв`язок. І так усю війну.

Призвали до війська у перший же день війни, 22 червня 1941 року, потрапив під Одесу, там і опинився у полоні. Можливо, тому і залишився живим, бо перебував у таборах Румунії а не Німеччини. Після звільнення зразу же потрапив у бойові порядки піхоти. Воював у Румунії, Угорщині, Австрії. Залишився живим. Повернувся додому. Після війни побудував оцей будинок, біля якого ми тепер усі стоїмо.

Сам родом із Кіровоградської області, Знам`янський район, село Диківка. Опинився у Запоріжжі на Дніпробуді, мав золоті руки, ремонтував усе, від годинників друзів і сусідів, до трофейних приладів, які потрапляли до нього на роботі. Якось звалився з греблі, але залишився живим, бо впав на рідкий, ще не застиглий, бетон.

Ми той час вивчаємо по підручниках і книгах, а ось перед нами він, жива історія, що своїми руками та енергією створював світ, в якому ми живемо. Будівництво Дніпрогесу, війна, відбудова Дніпрогесу, праця на Запорізькому трансформаторному заводі, — скільки славних сторінок в житті Миколи Федотовича!

А потім до нього підійшла правнучка Ганнуся, рочків їй шість, і проспівала пісеньку, яку діти знайшли в інтернеті, тримаючи свого прадідуся за руку, де невідомий поет гарно передав почуття дитини до свого предка. Останні слова пісні викликали добру посмішку у вдячних слухачів: «І щоб мені на білий народитись світ…»

А потім уся родина оточила Миколу Федотовича з усіх боків і сфотографувалася на пам`ять. Стояли вони молоді, красиві і усміхнені навколо свого батька, діда і прадіда і так приємно було дивитися на них усіх, на цю гарну галузку нашого українського роду, якого палив вогонь війни та не спалив, і він відродився на стародавній запорізький землі. Мабуть, небагато таких сімей у нас в Запоріжжі і я вважаю для себе за честь стояти біля них поруч.

Віталій ШЕВЧЕНКО, фото автора (специально для «Хроник и комментариев»)

«ХРОНИКИ И КОММЕНТАРИИ»  присоединяются к поздравлениям в адрес Солдата Победы Николая Федотовича Радула.