Хроніки та Коментарі

Інтернет-газета

Перший Національний Конгрес з безпеки пацієнтів:«Безпека пацієнта – Безпека лікаря – Безпека держави»

Posted by operkor на 7 Грудня, 2012

default29-30 листопада 2012 р. м. Київ. Перше інформаційне повідомлення про результати.   Всеукраїнська Рада захисту прав та безпеки пацієнтів за підтримки Міністерства охорони здоров’я України та Ради Європи провели 29-30 листопада 2012 р. Перший Національний Конгрес з безпеки пацієнтів «Безпека пацієнта – Безпека лікаря – Безпека держави».  Конгрес став першим в Україні науково-практичним заходом з широкого обговорення та розробки нормативної бази, способів та методів реалізації міжнародних зобов’язань України у сфері охорони здоров’я і, зокрема, Національного Плану дій з безпеки пацієнтів (далі – План), який необхідно створити до кінця 2013 р.

 Головна мета Плану – покращити стан здоров’я громадян України шляхом розробки політики, спрямованої на посилення безпеки пацієнтів, запобігання медичним помилкам і зменшення видатків, пов’язаних із несумлінним виконанням обов’язків, реалізації Рекомендації Rec (2006)7 щодо управління безпекою пацієнтів та запобігання інцидентам у сфері охорони здоров’я.

 Обговорено проект структури та змісту Національного Плану дій з безпеки пацієнтів, відбулося знайомство з представниками країн з більшим досвідом в області безпеки пацієнтів, які готові започаткувати довгострокові партнерські відносини і надавати підтримку. План – це стратегічне бачення з конкретними заходами забезпечення безпеки медичних технологій, застосування лікарських засобів, особливо інноваційних, захисту прав пацієнтів, достовірності лабораторної діагностики, доступності лікування, особливо знеболення, нецільового використання лікарських засобів та інших важливих питань сьогодення пов’язаних з медичною допомогою та її етико-правовим супроводом.

 Багато з рекомендацій для вирішення цих питань знаходиться в першому виданні «Зеленої книги Національного плану дій з безпеки пацієнтів» («Зелена книга»). До видання увійшли вибрані міжнародні рекомендації з забезпечення безпеки пацієнтів та статті провідних міжнародних та національних експертів з безпеки медицини. З метою врахування міжнародного та національного досвіду попередження небажаних наслідків у медицині вирішено продовжити роботу над другим виданням «Зеленої книги», що сприятиме створенню та реалізації Національного плану дій з безпеки пацієнтів.

 У роботі Конгресу взяли участь представники Ради Європи, МОЗ України, Уповноваженого з прав людини ВР України, Народні депутати України, провідні вітчизняні та міжнародні експерти, керівники охорони здоров’я з 9 країн світу. На адресу Конгресу надійшли привітання від Віце-прем’єр міністра України, Міністра охорони здоров’я України Р.В.Богатирьової,  Генерального Секретаря Ради Європи п. Турбйорн Ягланд  та Генерального директора з Демократії РЄ п. Сніжани Самарджич-Маркович.

 Конгрес продемонстрував єдність між партнерами щодо необхідності створення Національного плану дій та стратегії забезпечення безпеки пацієнтів в Україні: МОЗ України, Уповноважений ВР України з прав людини, Рада захисту прав та безпеки пацієнтів, та Ради Європи, що відзначив в своїй доповіді М. К. Хобзей, директор Департаменту реформ та розвитку медичної допомоги МОЗ України.

 У своїй доповіді п. М.К.Хобзей озвучив дев’ять основних напрямків Національного Плану які відповідають рекомендаціям ВООЗ та Ради Європи:

Чиста медицина – безпечна медицина: контроль над внутрішньо лікарняними інфекціями.

Безпечна хірургія рятує життя.

Пацієнти за безпеку пацієнтів: залучення пацієнтів до забезпечення безпеки.

Безпека ліків: фармацевтична безпека і фармакологічний нагляд.

Наукові дослідження для забезпечення безпеки пацієнтів.

Міжнародна класифікація та гармонізація термінів з безпеки медицини.

Управління знаннями, навчання та звітність щодо несприятливих подій.

Рішення для забезпечення безпеки: проведення заходів, що запобігають повторному виникнення інцидентів.

Впровадження технологій для забезпечення безпеки пацієнтів.

   Важливим є те, що в доповідях та під час дискусій відзначалась необхідність реалістичного підходу до створення Плану, визначення першочергових дій, які можна зробити тут і зараз, створення системи відповідальності та заохочення до впровадження безпеки пацієнтів. Високий ступінь дискусії спостерігався на спеціальних сесіях конгресу.

 На Конгресі визначено що питання стану інфекційного контролю (профілактики внутрішньо – лікарняних інфекцій) в державі є приорітетним з трьох причин:

Інфікування в лікарнях є найбільш поширеним видом ускладнень після надання медичної допомоги, що приводить до страждань сотень тисяч людей щороку та економічних втрат.

Для налагодження дієвого контролю над внутрішньо-лікарняними інфекціями є всі передумови: створено проект Концепції профілактики внутрішньо-лікарняних інфекцій та розробляється Програма впровадження; для належного забезпечення контролю необхідні: порівняльно незначні ресурси при економічній ефективності до 300%, політична воля, чітка дисципліна та  відповідальність. Результат відчутний після перших місяців належного впровадження.

  На клінічних секціях підтримано включення до Плану дій забезпечення безпеки в хірургії. Головний спеціаліст з хірургії МОЗ України проф. П.Д. Фомін наголосив що Безпечна хірургія дійсно рятує життя і для цього потрібно сконцентруватись на впровадженні відповідного Контрольного переліку ВООЗ по безпеці хірургічного втручання який визначає певні стандарти безпеки в хірургії, які можна застосовувати у всіх медичних закладах України. Дослідження показують, що якщо він буде повністю введений в дію, майже половину випадків смертей під час хірургічних втручань можна запобігти. Важливим є також впроваджєення контрольного переліку питань для безпечних пологів з метою зниження числа попереджувальних  випадків смерті матерів і новонароджених, особливо серед незаможних верств населення.

 Для підвищення безпеки в хірургії та безпеки пологів потрібні незначні ресурси, політична воля, чітка дисципліна та  відповідальність.

 В окремо взятих медичних закладах в Україні вдалося впровадити чітке управління ризиками, застосувати правила та заходи з забезпечення безпеки використання нових медичних технологій які запобігають виникненню проблем з безпекою медичних послуг. Так власним досвідом забезпечення безпеки пацієнтів у багатопрофільній клініці поділився Олег Петренко (перший заступник ген.директора клініки «Оберіг»). На думку єкспертів дуже вдало вказані питання інтегромані в програмі «Лікуватися по людські», що діє в Польщі.

  Потрібно відмітити безумовні досягнення з забезпечення фармацевтичної безпеки та  фармакологічного нагляду.

 Як зауважив О.С.Соловйов, голова Державної служби лікарських засобів України за два роки налагоджено чітку систему контролю та забезпечення якості і безпеки ліків на рівні виробництва та обігу. Україна імплементувала основні вимоги міжнародного співтовариства та Ради Європи щодо вказаних питань. Президент України Віктор Янукович підписав Закон № 4908-VI «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про підробку медичної продукції і подібних злочинах, що загрожують здоров’ю громадян». Таким чином, Україна перша з країн-членів Ради Європи ратифікувала Конвенцію Ради Європи про підробку медичної продукції і подібних злочинах, що загрожують здоров’ю громадян (конвенцію Медікрім). Важливим є створення системи рапортування про небажані наслідки застосування предметів, продуктів медичного призначення та медичної техніки.

 О.В.Матвєєва, директор Департаменту післяреєстраційного нагляду Державного експертного центру МОЗ України наголосила що для зміцнення і удосконалення фармацевтичної безпеки в Україні необхідно мотивувати до рапортування (повідомлення про випадки шкоди від застосування ліків) і навчання пацієнтів і медпрацівників. Важливим є впровадження активного фармакологічного нагляду та поширення практики визначення профілю безпеки лікарських засобів.

 Доцільно в програмах забезпечення безпеки пацієнтів використовувати досвід діючої структури фармнагляду, як це було зроблено в Австрія, в 2003 р.. Там основна увага була зосереджена на досвіді використанні методики забезпечення безпеки застосування медикаментів, виходячи з діючої методики нагляду та чіткого розуміння послідовності дій, здійснюваних при використанні ліків, а також використання системи рапортування без покарання рапортуючих (принцип «без провини»). Методика забезпечення безпеки застосування лікарських засобів у лікувальному процесі розглядається як найбільш прийнятний перехід до методики забезпечення безпеки пацієнтів і безпосереднього впливу певних медичних технологій на пацієнтів. В результаті впровадження проекту, особи, задіяні в фармнагляду, контролю та аналізу використання ліків, залучаються до вирішення не менш важливих питань в лікуванні, діагностиці та забезпеченні безпеки пацієнтів.

 Завдяки цій діяльності досягнуто значного прогресу у забезпеченні безпеки та якості ліків, що виробляються в Україні. Українські та міжнародні експерти ознайомились з системою європейських стандартів якості при виробництві доступних ліків в Україні на прикладі ПАТ «Фармак». Переконливі досягнення стали можливими завдяки імплементації міжнародних стандартів, взаємодії з регулюючими та контролюючими службами, як України, так і європейських інспекцій, Управління з харчових  та лікарських продуктів США (FDA). Підтверджено що в Україні можливо створити виробництво ліків світового рівня безпеки та якості.

 Жан-Поль Шоер, президент Асоціації виробників інноваційних лікарських засобів, генеральний директор Представництва “Санофі” в Україні відзначив значний поступ в державному та приватному партнерстві у забезпеченні доступу до якісних і безпечних медичних технологій. Надав належну оцінка необхідності комунікації та діалогу, надання пацієнтам та їх сім’ям достовірної інформації про медичні послуги та їхнього впливу на пацієнта які повинні стати ключовим завданням реформування охорони здоров’я України.

  Нецільове вживання лікарських засобів та доступність безпечного знеболювання

 На секції розглядалося три пов’язані між собою проблеми безпеки та доступності ліків

 1.      Практична відсутність в Україні дієвого способу забезпечення безпеки вживання ліків як розподіл їх обігу на рецептурний та безрецептурний за ознакою потенційної небезпеки при нецільовому вживанні.

 2.      Доступ до адекватного знеболення як фундаментального права на охорону здоров’я. Згідно з міжнародними нормами та стандартами ненадання адекватного знеболювання вважається серйозним порушенням прав та приниження людської гідності, а страждання, які спричиняються людині через ненадання адекватного знеболювання прирівнюються до тортур.

 3.      Намагання влади, медиків та суспільства зменшити такий вид шкоди від нецілого вживання ліків як використання їх для досягнення «наркотичного» ефекту та отримання тяжких соматичних наслідків.

 На профільній секції представники Управління боротьби з незаконним оборотом наркотиків МВС України, МОЗ України, НМАПО імені П. Л. Шупика НМУ імені О. О. Богомольця, незалежні експерти, громадськість намагалися знайти шляхи вирішення вказаних проблем і особливо питання забезпечення рівного доступу до якісного та безпечного знеболення в Україні.

На секції були представлені фрагменти міжнародних та вітчизняних аналітичних звітів, які дають незадовільну оцінку системі надання знеболення в Україні який сягає до 10% потребуючих. Так в звіті Групи Помпіду Ради Європи під назвою: “Довідник нічного життя”, в якому зібрані дослідження з 16 країн Європи, зазначається що основна маса людей, які починають вживати наркотики, роблять це у нічних клубах у якості атрибутів певних субкультур. Найчастіше використовуються маріхуана, кокаїн, героїн, ЛСД, екстазі, гама гидроксибутират та деякі інші заборонені препарати, які вживаються не ін’єкційним шляхом.

 На секції висловлено сумніви стосовно доцільності надання всім препаратам, які містять малі дози кодеїну рецептурного статусу. Адже лише деякі із них можуть використовуватись у “кустарному” виробництві наркотичної речовини дезоморфін. Відсутній також спосіб оцінки ефективності зазначених дій через призму зменшення кількості наркозалежних в Україні. Разом із тим зазначені дії не приведуть до обмеження доступу до лікування болю у зв’язку з відсутністю в Україні дієвого способу забезпечення безпеки вживання ліків через механізм рецептурного/безрецептурного відпуску.

 Висловлено пропозиції щодо вивчення ситуації з рецептурним обігом лікарських засобів та його впливу на поширення медичної шкоди та рекомендувати включити до другого видання «Зеленої книги» матеріали для розробки погодженої політики в сфері обігу легальних та нелегальних наркотичних засобів.

   На сесії з лабораторної діагностики експерти підтримали тезу про те, що лікарям та пацієнтам потрібні виключно достовірні результати аналізів, які можуть забезпечити лише ті лабораторії, що беруть участь у програмах зовнішнього контролю якості. На жаль в Україні видаються сотні тисяч недостовірних щорічно, що створює великий ризик та викликає істотні витрати для пацієнтів та держави, яким доводиться оплачувати непотрібні дослідження.

В нашій країні діяльність з контролю якості забезпечує Український Референс-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології  НДСЛ «Охмадит» МОЗ України. На жаль, кількість лабораторій, що прагнуть забезпечити максимально можливу достовірність результатів своїх досліджень, постійно удосконалювати якість своєї роботи та беруть участь у цій програмі не перевищує 10%.  При цьому, зазначалося, що деякі лабораторії, наприклад, «Сінево» беруть участь крім національної програми контролю якості ще у двох міжнародних програмах порівнянь результатів аналізів.

 Для забезпечення безпеки пацієнтів необхідно домогтися того, щоб всі, без виключення, медичні лабораторії закладів охорони здоров’я України залучилися до участі у програмах міжлабораторних порівнянь результатів вимірювань у відповідності до “Інструкції про порядок перевірки точності результатів вимірювань у вимірювальних лабораторіях”, яка затверджена МОЗ України та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02.12.1999 за № 33/4126.

 Лікарі та пацієнти вважають: «Краще ніяких аналізів, ніж недостовірні». Готуються відповідні звернення до МОЗ України, регіональних органів влади про необхідність участі в системі зовнішньої оцінки якості лабораторних досліджень на базі Українського Референс-центру з клінічної лабораторної діагностики та метрології  НДСЛ «Охмадит» МОЗ України.

  Доступність європейської бази знань з внутрішніх хвороб на основі доказової медицини для лікарів України.

 Як було зазначено на Конгресі, МОЗ України проводить велику роботу з адаптації міжнародних стандартів та протоколів лікування на основі доказової медицини, але більшість українських лікарів, особливо, в регіонах, мають труднощі з доступом до клінічних настанов та протоколів.

 Ключовою складовою доступу до найсучаснішої інформації з внутрішніх хвороб на основі доказової медицини є створення української, спочатку електронної, а потім і друкованої, версії бази знань з внутрішніх хвороб на основі принципів доказової медицини, застосування якої дозволить значно зменшити кількість медичних помилок та шкоди від несприятливих подій у галузі охорони здоров’я.

 Завдяки безкорисливій підтримці польських лікарів та Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Польща в Україні п. Генріха Литвина, Всеукраїнська  Рада захисту прав та безпеки пацієнтів і видавництво «Медицина практична» (Краків, Польща) розпочали роботу над адаптацією української версії «Бази знань з внутрішніх хвороб на основі принципів доказової медицини»  під редакцією проф. А.Щеклика та П. Гаєвськoго (Краків, Польща) за участі Університету МакМастера (Канада) та 320 визнаних експертів з внутрішніх хвороб з усього світу. До адаптації української версії долучилися 30 провідних фахівців з України. Першу частину електронної версії Довідника з внутрішніх хвороб у перекладі на українську мову під час Конгресу було передано від імені польських лікарів українським колегам.

  Незабаром кожен лікар в Україні матиме безкоштовний доступ до доказових знань з діагностики і лікування, що дасть змогу вивести на новий якісний рівень надання медичної допомоги та навчання лікарів, підвищить безпеку медицини.

  Під час секцій де порушувались правові питання та на засіданні Громадської Ради МОЗ, що відбулася в рамках Конгресу було висунуто ряд пропозицій, які випливають з основних напрямків Плану дій:

 1.         Затвердження створеного Національного плану дій з безпеки пацієнтів Указом Президента України або Постановою Кабінету Міністрів України;

 2.         Закріплення у Плані дій наступних заходів:

 1)        Порядок створення та впровадження єдиної системи звітності щодо несприятливих подій в медицині, розробка концепції управління ризиками в медицині та створення законодавчих умов для забезпечення діяльності системи звітності: звітування без покарання звітуючих (принцип «без провини»);

 2)        Освіта і підвищення обізнаності громадян в сфері безпеки медичних технологій, навчально-просвітницька і санітарно-просвітницька діяльність для населення та медичних працівників, зокрема в сфері медичного права та біоетики як складових культури безпеки;

 6)        Закріплення в Плані дій заходів, направлених на доступність медичної допомоги всім, хто її потребує, включаючи «рідкісні» захворювання та врахування того що «бідна медицина» не потрібна для «бідних людей».

 7)        Розробка концепції та передбачення заходів із закріпленням сфер відповідальних по невідкладному створенню наступних служб:

 – судово-медичної та незалежної медичної експертизи;

 –  служб крові,

 – трансплантаційно-донорської служби;

 – психіатричної служби.

 8)        Розробка концепції та передбачення заходів із закріпленням сфер відповідальності по невідкладному реформуванню етичних комісій в Україні, зокрема приведення у відповідність до міжнародних стандартів принципів та засад діяльності етичних комісій під час проведення клінічних досліджень та усіх можливих експериментів за участі людини (зокрема й під час підготовки та проведення дисертаційних досліджень), передбачення обов’язкової участі комісій під час вирішення конфліктів та під час ухвалення важливих управлінських рішень керівництвом закладів охорони здоров’я тощо);

 9)        Впровадження обов’язкового страхування медичної шкоди (професійної відповідальності медичних працівників), відповідальності виробників та розповсюджувачів медичної техніки, виробів медичного призначення, виробників лікарських засобів та імуно-біологічних препаратів.

 Підсумовуючи результати Конгресу О.С. Мусій, голова Громадської Ради МОЗ висловив підтримку з боку лікарської та пацієнтської громади пропонованих напрямків Плану дій та запевнив, що члени Громадської ради спільно з МОЗ, за підтримки Ради Європи докладуть всіх зусиль для доопрацювання та реалізації Плану дій з безпеки пацієнтів.

   Докладніше з «Зеленою книгою», матеріалами, програмою Конгресу, учасниками можна ознайомитись на веб-сторінці: http://www.congress.medrada.org або за тел. 587-99-61.

  Президент Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: