Хроники и Комментарии

Власть, расследования, сатира, фото

БОРЬБА С КИБЕРПРЕСТУПНОСТЬЮ. Ексклюзивне інтерв’ю начальника Управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України Максима Литвинова агентству «Інтерфакс-Україна»

Posted by operkor на 11 июля, 2013

PM378image002Питання: Які злочини зараз найбільш актуальні в роботі співробітників Управління боротьби з кіберзлочинністю?

Відповідь: Виділити якийсь окремий напрямок роботи, більш важливий, також складно, як і оцінити збиток в 100 тис. грн. або 100 грн., оскільки суб’єкти різні. Комусь супчик рідкуватий, а комусь перли дрібні — тут така ж ситуація. За кожним правопорушенням стоять потерпілі, для кожного ситуація хвороблива і вимагає вирішення. Є злочини, за яких люди постраждали від дій шахраїв на невеликі суми, а є злочини, не пов’язані з матеріальним збитком, але більш цинічні і навіть жорсткі: порнографія, наприклад, особливо — дитяча.

Що стосується напрямків роботи за обсягом, то практично половину всіх виявлених злочинів становить шахрайство. Шахрайство — найменш латентний злочин. Таких фактів найбільше тому, що заявник відразу звертається, і злочин потрапляє в кримінальну статистику.

Окремо у злочинах, пов’язаних з шахрайством, слід виділити найбільш велику його складову — шахрайство в системах дистанційного банківського обслуговування. Це коли злочинці зламують комп’ютер, підключений до банківської системи «клієнт-банк» і роблять несанкціонований платіж нібито від імені клієнта. Банк думає, що це клієнт, і виплачує кошти, а насправді гроші йдуть бандитам. Суми досить великі. Якщо взяти статистику за минулий рік, то близько 116 млн. грн. намагалися зловмисники викрасти, і 87 млн. ​​з них ми повернули. Тобто, близько 80% сум повернуті нашим громадянам — бізнесменам, підприємцям — і злочинці не змогли заволодіти грошима.

Питання: Це стосується якихось певних банків?

Відповідь: Для банків ця інформація несе іміджеві ризики. Ми володіємо нею, але озвучувати було б нечесно, тому що не банк тут ключову роль відіграє, а клієнт, який не дбає про свою безпеку, або не вміє захиститися. Банківські програми насправді достатньо захищені. Але банк не може вирішувати проблему захисту комп’ютера свого клієнта.

Хтось використовує wi-fi, який досить легко перехопити, перебуваючи поруч, хтось не піклується про антивірусне захист свого комп’ютера. Ці та інші чинники дозволяють зловмисникам заволодіти спочатку персональною інформацією, ключем, паролем, розібратися в схемі, як і скільки платежів перераховувалося, щоб для банку це було як нормальний середньостатистичний платіж, а потім підробити платіжні доручення в електронному вигляді і перерахувати гроші на інший рахунок. Таким чином, іноді злочинцям вдається заволодіти досить великими сумами грошей.

Питання: Як часто здійснюються розкрадання таких великих сум?

Відповідь: У кількісному вираженні їх небагато, близько 150 за минулий рік. Навряд чи тенденція в цьому році змінилася: зараз вже близько 60 млн. грн. збитку, близько 40 млн. грн. ми відшкодовуємо. За іншими видами шахрайства відсоток відшкодування ще менший, адже навіть якщо ми знайдемо злочинця, то не факт, що він поверне гроші.

Питання: Шахрайства — це половина злочинів, які ще значні за обсягом?

Відповідь: Якщо говорити далі за обсягом злочинів, то наступні 25-30% — це злочини, пов’язані з обігом протиправного контенту, велику частку якого займає порнографія. Іншу частину становить контент, пов’язаний з пропагандою культу насильства і жорстокості, а також контент з обороту контрафакту.

Питання: В цілому пошукачі не обмежують доступ до порнопродукції і пропаганді насильства, жорстокості…

Відповідь: Ті ресурси, які знаходяться у нас в Україні, ми блокуємо, закриваємо, притягуємо людей до відповідальності. Погано чи добре — можна нас критикувати, але ми це робимо. У рамках нашої юрисдикції. Але — Інтернет відкритий, в якійсь країні, наприклад, порнографія не заборонена. Ось і будь ласка, користуйся, якщо тобі 21 рік. Ресурси з таким контентом повинні спочатку перевіряти, скільки людині років. Для нашого менталітету попередження про віці — це не обмеження.

Питання: В продовження — Вконтакте — молодіжна, підліткові соцмережа, і саме вона більш ніж насичена піратським відео, порнопродукції, пропагандою насильства, жорстокості. Чи може міліція надавати якийсь вплив на те, щоб діти не піддавалися будь-якої небезпеки, перебуваючи в Вконтакте?

Відповідь: Ми з багатьма національними провайдерами ведемо переговори, зокрема, у нас є взаємини з великими провайдерами, які прагнуть підтримки свого іміджу соціально відповідальної компанії. Є домовленості про те, що будемо обмежувати доступ до негативного контенту, так як наші інтереси в цьому випадку повністю збігаються, і провайдери готові робити це не за «вказівкою згори», а за своєю ініціативою.

Але це те, що ми можемо зробити в рамках своєї країни. Інтернет, ще раз повторю, не має меж, а та соцмережа, про яку ви говорите, зареєстрована не в Україні, тобто, на всі дії потрібна добра воля тієї сторони. Якщо вона не захоче допомагати, то нам як правоохоронцям досить складно туди добратися. Якщо сказати по-простому, то ми не можемо закривати Вконтакте, не маємо права, це не наша компетенція.

До того ж я б не хотів, щоб рішення проблеми спрощувалося до того, що тільки міліція цим повинна займатися. Це суспільство в першу чергу повинно дозріти і ініціювати недопущення поширення негативного контенту в соцмережах. Як суспільство має тиснути на незаконний бізнес? — Виявляючи будь-яку ініціативу: починаючи від звернення громадянина до свого провайдера з питанням, чи є у нього обмеження, правила, спеціальні послуги з захисту дітей, і закінчуючи діяльністю асоціацій, об’єднань громадян, шляхом ініціювання закону, публічних обговорень.

В даний час весь світ повний цієї гидоти. У нас достатньо нормальні зв’язки з Росією в плані обміну інформацією, і коли ми або вони виявляємо, що український користувач розміщує інформацію порнографічного характеру через Вконтакте або ще якісь соціальні мережі, неважливо які, то ми цією інформацією обмінюємося і залучаємо людей до відповідальності.

Але ті, кого ми можемо залучити — це наші громадяни. Природно, є країни, які не особливо піклуються про це чи не знають, що їх громадяни розміщують цю інформацію в третій країні. Знову ж таки — це проблема юрисдикції: одні можуть не знати, а інші — не зобов’язані знати, ось і є загальна проблема. Так що не слід спрощувати цю проблему до рівня міліції. Міліція — це вже останній рубіж, коли потрібно притягнути до відповідальності. А попереджувальні заходи, профілактичні виставляються саме суспільством.

Є соціально відповідальні суб’єкти бізнесу. Не буду наводити приклади, але можна порівняти кілька ресурсів і побачити, наскільки в одного соціальна відповідальність вища, ніж у іншого.

А що стосується того, що можуть зробити батьки, крім морально-виховного аспекту… Є платні ресурси, які дозволяють обмежити доступ дитині до такого контенту, платні програми, які постійно оновлюються і дозволяють захистити дитину, якщо він ще не хакер.

Питання: Щоб завершити тему Вконтакте. Історія з вилученням українських серверів. Міліція чинить оперативний супровід у рамках розслідування податкової?

Відповідь: Нас не залучали до цього питання. Не можу стверджувати, що не притягнуть. Можливо, якщо слідчий визнає за необхідне, то дасть нам доручення, і ми будемо залучені в цю сферу.

Питання: А якщо відбувається така ситуація: щодо провайдера йде розслідування з вилученням серверів, а бізнесмен, який працює чесно в Інтернеті, терпить через це збитки…

Відповідь: У цьому випадку необхідно правильно налагоджувати цивільно-правові відносини: прописати відповідальність провайдера за ненадання послуг. А потім в судовому порядку звертатися до цього провайдера. Дуже рідко виходить так, що у зв’язку із законними діями міліції бізнесмени зазнають якісь незручності. Ми досить цивілізовані люди. Налагодили методику копіювання інформації з сервера, і та інформація, яка нас цікавить у якості доказів, береться в копії, так і надається до суду. Іноді це технологічно складно зробити. А якщо сам провайдер поширює незаконний контент, він буде чинити опір. У такому випадку обійтися без вилучення серверів неможливо.

Великий київський провайдер, у якого ми теж вилучали сервер — freenet. Але ми не могли вчинити по-іншому, були змушені вилучити його сервера, відправити на експертизу. Цивілізовано пояснили, що і як… Інше питання, коли це хостер, тоді дійсно потрібно поступати дуже акуратно…

Питання: Чи є розкриття серйозних злочинів за порнографічного контенту? Винних притягнуто до відповідальності?

Відповідь: 21 червня рішенням Святошинського райсуду Києва громадянин Навальний був засуджений до 11 років позбавлення волі, а громадянин Рибалко — до 9 років в’язниці за педофілію і поширення дитячої порнографії в Інтернеті. Своє розслідування ми почали з незначною інформації на інтернет-сайті, де педофіли розміщували збочення. Так от, на одній з фотографій при збільшенні можна було побачити приклеєний на холодильнику листочок з номером телефону.

Це була наша єдина зачіпка. Коли ми за цю ниточку потягнули, то вийшли на цих товаришів, а потім провели обшук. При обшуку знайшли близько 500 болванок з усіма «художествами», 10 системних блоків. Крім того, що вони розбещували неповнолітніх, вони ще й заробляли на розміщенні цього контенту, продаючи це таким же хворим на голову.

Одна справа — знайти картинки, а інше — знайти людей, потерпілих немає від цих знімків, а потерпілих фізично. Ми провели своє розслідування і вийшли на них не тільки як на торговців цим контентом, але і як на виконавців. Ми довели, що це вони. Потерпілими у цій справі спочатку було близько десятка дітей. До слова, в Америці, є закон Меган, за яким інформація про засуджених педофілів публікується на певному сайті. Купуючи квартиру, ти можеш, наприклад, подивитися, чи не буде жити з тобою по сусідству педофіл.

Питання: Сайти з пропозицією секс-послуг, он-лайн трансляції секс-послуг за кордон…

Відповідь: Ми постійно з цим боремося. У нас практично кожен місяць виявляються такі ресурси, закриваються. Але знову ж, споживачі цих послуг — іноземці. Попит народжує пропозицію. Можна говорити, що ми більш-менш ефективно з цим боремося, але те, що у нас є результати роботи — факт. Якщо сервери знаходяться за кордоном, то ми не можемо зробити впливу і припинити цю діяльність без допомоги поліції цієї країни.

Питання: Контрафактний контент в Інтернеті …

Відповідь: Ми активізували роботу у напрямку контенту, пов’язаного з обігом контрафактної продукції в мережі. За результатами операції з 25 березня по 30 квітня цього року зареєстрували 203 кримінальних провадження за ст. 176 КК (порушення авторських і суміжних прав) і 21 провадження за ст. 229 КК (незаконне використання товарного знака, найменування).

Також ми змогли припинити діяльність 18 ресурсів. Для прикладу наведу назву ресурсу, який був досить вагомий за значимістю — my-hit.ru. Основними його користувачами були росіяни, але великі кінокомпанії, власники авторських прав на відеоконтент на території України звернулися до нас із заявою. Ми провели перевірку і з’ясували, що сервери з цим контентом знаходяться у нас.

Провели у цій справі 5 обшуків за рішенням суду, вилучили близько 50 серверів із загальним обсягом інформації близько 400 терабайт. Українцю, який організував цей злочин, оголошено про підозру у вчиненні злочину. Так як злочин економічне, то ця людина була відпущена під заставу. Слід зазначити, що боротьба однієї країни з ресурсами, які поширюють контрафакт, не призводить до результату, тому що нічого не заважає злочинцям вивести сервер за межі України і звідти поширювати контент.

Питання: А київський ринок Петрівка ще актуальний як джерело поширення контрафакту?

Відповідь: Ринок Петрівка — якщо не для протоколу — сам скоро помре. Інтернет розвивається, кому вже потрібно ходити по ринку і щось збирати? Там регулярно проводить рейди служба по боротьбі з економічними злочинами. Зараз шкідливість цього ринку мінімальна. Це зовсім не те, що було раніше, 5-10 років тому.

Питання: Шахрайство з банківськими картками, розкрадання з рахунків. Наскільки поширені ці злочини?

Відповідь: Зараз йде слідство у кримінальному провадженні з 28 постраждалими та сумою збитку близько 100 тис. грн. Шахраї на довірі скористалися технологічними нововведеннями. Для незаконного заволодіння грошима вони вибрали дуже чутливу сферу, словом, цей злочин має високу частку цинізму…

Батьки онкохворих дітей розміщують в Інтернеті інформацію про те, якими реквізитами керуватися тим, хто хоче їм допомогти. Злочинці дзвонили автору оголошення, яке знаходили в Інтернеті, і говорили, що готові допомогти, але просили дати реквізити картки. Багато люди довірливі, тим більше можуть перебувати у стані деякої ейфорії подяки за те, що люди відгукнулися, от і повідомляли шахраям інформацію про термін дії картки, коді підтвердження. Банки в цьому плані вже давно захищені, і для них цих даних не достатньо, щоб зняти готівку.

Зловмисники через електронну платіжну систему заповнювали реквізити, які вони отримали у потенційного потерпілого, і спеціально помилково вводили один з кодів, який є паролем. Система присилала інформацію про введення неправильного коду. Але присилала вона це повідомлення господаря картки на його мобільний телефон. Після цього злочинці замовляли через програму, щоб їм прислали пароль ще раз, тому що вони нібито його забули. Банківська система налаштована так, що з метою підтвердження реального платника, припускаючи, що мобільний телефон знаходиться у справжнього власника картки, дає команду на зміну пароля. І код доступу для зміни пароля приходить на телефон господаря картки. Після чого злочинці дзвонили йому і просили повідомити смс-повідомлення, яке прийшло — тобто, підтвердження на зміну пароля. Мотивували тим, що їм це необхідно для завершення операції з перерахування грошей на рахунок. Це випадки в цьому році в Київській області. Підозрюваного у шахрайстві затримано, ведеться слідство.

Питання: Напевно, незайвим буде нагадати правила-поради, як уберегти себе від шахраїв, не попастися на їх вудочку…

Відповідь: Відсоток довірливих людей в будь-якому випадку буде, питання в тому, наскільки ефективно ми будемо роз’яснювати, як не варто себе вести. У будь-якому випадку останнє слово — за власником картки.

Може бути, людям похилого віку це не доступно, не цікаво і набагато більше часу треба витратити, щоб пояснити. Тут треба включатися близьким, родичам, дітям консультувати своїх батьків, роз’яснювати. Банк ніколи не попросить інформацію про те, який термін дії картки — у банку ця інформація є. Банк ніколи не запитає код — він його не знає і не повинен знати.

Все більше і більше в Україні виявляється скіммінгових пристроїв. Це так звані накладки, зчитувальний пристрій, який недосвідченому або навіть досвідченому користувачеві дуже складно зовні визначити: це деталь банкомата чи ні. А ці пристрої дозволяють вважати інформацію з банківської картки. Більше того, вважати пін-код. Тобто, або відеокамера коштує, або накладка на клавіатуру, яка запам’ятовує натискання клавіш, і це записується в електронному вигляді, таким чином, злочинець володіє повним набором інформації.

Протягом 2007-2010 років ми зафіксували 31 випадок встановлення на банкомати України скімерів. У 2011 році таких випадків було вже 45, у 2012 році — 73, а за п’ять місяців поточного року такі пристрої встановлювалися на 140 банкоматах України.

Зовні скімери нагадує деталь банкомата. Був випадок, навіть у центральному відділенні банку стояло  скіммінгових пристрій. Банкіри приходили знімати зарплату і не змогли побачити цей пристрій, — іноді виконання подібних технічних засобів достатньо професійне.

Рано чи пізно банки перейдуть на картки з чіпом, — справа найближчого майбутнього. Для цих карток неможливо використовувати скімінг. Може бути, бандити і придумають щось нове, але це буде вже якийсь наступний етап.

На сьогодні практично або взагалі немає випадків шахрайства з картами чіпової технології, які застосовані в національній системі електронних платежів Нацбанку.

 Зазвичай ми рекомендуємо нашим громадянам, щоб не потрапити до списків ошуканих при використанні платіжних карт, нікому не давати свій пін-код і номер карти. Людям, які по телефону представляються працівниками банку, представникам всяких кредитних спілок.

Повторюся, ніякої банк не буде завдавати шкоди своєму клієнтові, задаючи такі питання! Ніхто не повинен вивідувати персональні дані і дані фінансового характеру, які дозволяють отримати доступ до картки. Багато людей відчувають потім себе обдуреними, але не можуть погодитися, що вони самі в цьому винні.

Самий банальний, але дієвий спосіб — не носити в телефоні, в кишені, гаманці пін-код до своєї картки. Його можна запам’ятати. Я знаю людей, які, якщо не можуть запам’ятати паролі, то чоловік носить пін-код картки дружини, а дружина — пін-код картки чоловіка. І навіть якщо хтось втратив гаманець, то код, знайдений шахраєм, не підійде. А один одному можна завжди зателефонувати і запитати: «Який у мене там пін-код?» Це такий простий сімейний спосіб. Як кажуть, голота на вигадки хитра.

Наступне правило: у разі втрати картки — втратив, вкрали, «з’їв» банкомат — необхідно зателефонувати в банківську установу. Для цього, природно, треба номер телефону з картки, поки вона при тобі, переписати у свій телефон.

Розкажу про схему, яку бандити винайшли, використовуючи виверт, коли банкомат повертає картку, але не дає грошей. Іноземні бандити винайшли таку «вудочку» — механічний пристрій, що утримує гроші в банкоматі в момент їх видачі. Беруть грошову карту, на якій є кошти, вставляють в банкомат, вводять запит на невелику суму і утримують гроші за допомогою цього пристосування. Коли банкомат думає, що він втягнув гроші назад, зловмисник повідомляє банкірам, що транзакція не пройшла, гроші повернулися в банкомат назад. Так шахраї знімали гроші з одного банкомату, другого, десятого на території України, поки їх не затримали.

Ще одна порада. Дуже ефективний засіб захисту — смс-інформування. Тобто, якщо ти втратив карту, то не завжди знаєш про це, і тоді приходить смс, що з твоєї картки зняли грошові кошти, розплатилися в магазині, наприклад. І тоді ти починаєш бути тривогу, оскільки розумієш, що ти картку втратив і нею хтось користується.

Питання: А як не стати жертвою шахраїв при розрахунку карткою в магазині, кафе?

Відповідь: Якщо йде розрахунок платіжною карткою в ресторані, магазині, то обов’язково тримайте карту на увазі, щоб не було такого, наприклад: прийшов офіціант, ти йому карту віддав, він пішов геть, а через час повернувся. Він повинен принести термінал з собою! Не можна карту упускати з виду. У нас люди халатні. Той же скіммер, який ставлять на банкомат, можна носити в кишені. Це маленький пристрій і нічого не заважає офіціантові скористатися скиммером і вважати інформацію з картки.

Взагалі краще, якщо людина звикне до якогось одного банкомату, буде знати його зовнішній вигляд. Якщо на ньому з’являється щось нове, то буде помітно, з’явиться опаска. Тоді слід зателефонувати в банк і запитати, переобладнаний чи цей банкомат.

Ще ряд порад, якщо людина користується інтернет-платежами. Найбільш поширене злочин — це фішинг. Створюються фішингові сайти, з дуже схожим адресою, що відрізняється буквально однією буквою. Наприклад, «Приватбанк» і «ПрівЕтбанк». І зовні дизайн цього сайту буде аналогічним. Людина зазвичай дивиться на сайт, а не на адресний рядок. А якщо йому надсилають смс і в поштовому повідомленні посилання, він може перейти на цей ресурс. Коли людина вводить свої дані на сторінці, яка належить злочинцям, вони заволодівають цією інформацією і користуються нею на свій розсуд.

В цілому, чим більш поширене якийсь засіб у користувачів, тим популярнішими воно і серед злочинців. Зараз з’являється багато вірусів на андроїд. Чому? — Тому що ця операційна система отримала велике поширення. Якщо ти здатен розібратися в якомусь відмінному від уже звичного інтерфейсі незнайомій програми або не побоюватися нічого нового, то це буде досить ефективним способом захисту від вірусів, яких зараз в Інтернеті досить багато. Я б не говорив, що це рекомендація, це просто особистий досвід.

Більшість шахраїв, яких ми затримуємо зі скімерів — іноземці. Затримувалися в цьому році громадяни Румунії, Болгарії, Молдови та КНР. Часто злочинці, знаючи проблеми з юрисдикцією, зокрема про те, що правоохоронці обмежені межами країни, скоюють злочини за межами України.

Зловмисники отримують дані платіжних карт наших громадян і, виїжджаючи за кордон, виготовляють білий пластик або іншим способом використовують ці дані, щоб на території іншої країни зняти гроші. Таким чином, для нас створюється проблема: ми повинні обмінятися інформацією з правоохоронцями іншої країни, писати один одному листи, провести процедуру легітимізації доказів.

Для нас це ціла процедура, а для злочинців — поїздка з туристичною метою. Зараз всі країни в світі залежать один від одного. Ті країни, які в технологічному сенсі попереду, вони ще більш залежні від інтернет-злочинності.

Питання: Гральний бізнес, он-лайн казино. Якщо трансляція ведеться за кордону, то чи порушення це і чи можна вплинути якимось чином?

Відповідь: Покер, наприклад, як спорт дозволений, але не як ігровий ресурс, гра на гроші з якоюсь прибутком. Гральний бізнес заборонений у нашій країні. Систематично виявляються порушення. Співробітники служби по боротьбі з економічною злочинністю більше займається виявленням таких правопорушень. Вони вже досить серйозно загнали гральний бізнес у тінь. Якщо і є щось, то воно вже не процвітає, — зловмисники ховаються.

Думаю, що з часом, коли злочинці повністю перейдуть до Інтернету, вони винайдуть різні способи. Це буде один до одного з інтернет-шахраями, з контрафактом. Тобто, проблема та ж — ми нічого не зможемо зробити поодинці, без підтримки правоохоронців з інших країн, так як це буде за межами нашої юрисдикції.

Якщо ви мені скажете, що у нас в Україні є сервер, який надає послуги грального бізнесу, я вас запевняю, ми в найкоротші терміни вживатимемо заходів, щоб його в нашій країні не було. Але, як правило, нечисті на руку люди це розуміють і виносять свою діяльність за межі країни. Якщо знаходиться сервер в тій країні, де дозволений гральний бізнес, то які проблеми — все законно з їх боку. І навіть якщо напишемо в цю країну лист, нам дадуть відповідь, що все законно, і ті, хто за нашим законодавством є порушниками, перебуваючи на території іншої країни, цілком можуть не порушувати законодавство тієї держави.

Питання: Чи достатньо у вашому підрозділі професіоналів з урахуванням постійного вдосконалення подібного роду злочинів? За кордоном існує практика залучення злочинців сфери інформаційної безпеки до сприяння в роботі правоохоронців. Чи можлива консультаційна допомога злочинців-інтелектуалів української міліції?

Відповідь: Безумовно, по той бік барикад теж талановиті люди, досить освічені, може навіть у багатьох сенсах хитріші нас. До того ж злочинні доходи завжди вище, ніж легальні. За рівнем доходів, фінансування ми з ними зрівнятися не можемо. У них коштів — навіть з надлишком. Іноді у молодих хакерів-злочинців ми вилучаємо мерседеси преміум-класу.

А до їх допомоги міліція не вдається, тому що у цих людей мотивація зовсім інша. Вони іноді пропонують нам допомогу, кажуть: ми розповімо вам інформацію про якесь угруповання, а ви нам за це заплатите. Починати з незнайомими людьми відносини з купівлі-продажу інформації? Я не вважаю це правильним. На чолі всього повинна бути порядність взаємин і розуміння мотивації. Якщо людина живе виключно жадобою наживи, то навряд чи можна з ним мати якісь відносини, тим більше в такій тонкій сфері як боротьба зі злочинністю. У будь-якому випадку ми від інтернет-злочинців завжди об’єктивно відстаємо на один крок — вони придумують схеми, а ми ці схеми розкриваємо.

Шахрайство старе як світ, і навряд чи можна поміняти його сутність — це обман чи зловживання довірою. А от кошти, які при цьому використовуються, комунікаційні можливості, нові способи впливу, — все це придумується, вдосконалюється.

Питання: Співпрацюють чи Ваші підлеглі із зарубіжними колегами, у яких більше досвіду роботи з протидії таким злочинам? Чи проходять тренінги, навчання?

Відповідь: У цьому році у нас було близько 15 тренінгів особового складу із запрошенням іноземних фахівців, наші співробітники також виїжджали на навчання за кордон. Цей процес йде досить активно. Ми — молодий підрозділ, і з задоволенням приймаємо допомогу і вчимося, тому що це не соромно.

Питання: Законодавча база. Які нюанси вимагає негайного врегулювання? Ініціативи МВС з даного питання, чи є розуміння законодавців. Можливо, з появою нових термінів потрібне внесення змін до КК, КПК, інші нормативно-правові документи?

Відповідь: Ми приєдналися до спільноти країн, законодавство яких захищає, гарантує приватність. З кінця листопада минулого року, з набранням чинності нового КПК, порядок отримання окремої інформації, яка стосується приватності, жорстко регламентується, в переважній більшості випадків на це необхідно отримувати санкцію суду. Це нормальна європейська практика.

Питання актуальності законодавчих змін слід перемістити в іншу площину, мова трохи про інше. Поясню. У нашій країні певний термін трактується певними словами, і трактування відрізняється за обсягом, а іноді навіть за змістом від тлумачення цього слова в іншій країні.

Наприклад, в США і європейський країнах є таке поняття як грумінг. Вважається ефективним засобом протидії педофілії. У чому суть? Щоб залучити людину до відповідальності на серйозні терміни за педофілію, достатньо, щоб людина запропонував в Інтернеті дитині зустріч і прийшов на цю зустріч. І як тільки він прийшов — з цього моменту людини в цих країнах вже можуть засудити. У нас за це ще не настає кримінальна відповідальність. Тобто, необхідний системний підхід і уніфікація термінології, слід стандартизувати законодавство, і, в першу чергу, в термінах.

Ще приклад. Ми звертаємося в якусь країну і кажемо: ось, ці дії вважаються у нас порнографією. Нам відповідають: а у нас законом не заборонена порнографія. І все.

Створюючи законопроект про кібербезпеку, ми близько двох років обговорювали його серед фахівців і профільних відомств. Ми намагалися розробити концепцію і весь час упиралися в те, що то один термін, то другий, то третій не підтверджуються чинним законодавством,

Тому вирішили почати з простого: наш законопроект, зареєстрований у березні у Верховній Раді, стосується закріплення в законодавстві двох термінів — кібернетична безпека і кібернетичний простір. Закріпивши ці два терміни, можна дати початок приведенню у відповідність інших законодавчих актів. Робити це необхідно поетапно, поступово, обговорюючи з суспільством, тому що зараз за один раз поміняти національне законодавство, по-перше, дуже складно, а по-друге, небезпечно, так можна допустити багато помилок.

Кіберзлочинність — дуже широка сфера, яка впливає на багато правовідносини: на цивільне право, взаємини між людьми, на питання захисту інформації та на питання національної безпеки. Крім того, є й психологічні, етичні моменти — що вважати порнографією і хто буде визначати, заборонений чи це контент.

Питання: На якій стадії розгляду парламентом знаходиться цей законопроект?

Відповідь: Законопроект розглянуто в комітетах. Ми дуже розраховуємо на його ухвалення, тому що це дасть можливість далі прогресувати законодавству. Сподіваємося, що восени приймуть закон, а там вже парламентаріям видніше. Прийняття цього закону спричинить внесення змін до інших нормативно-правові акти, — цього давно вимагає життя.

Коли ми підійшли до створення концепції, то побачили, що в нашому законодавстві відсутнє термінологія, яка дозволяє написати саму концепцію, щоб вона була легко зрозумілою, застосовної в практичному сенсі. Після закріплення в законодавстві двох цих термінів буде створена концепція кібербезпеки, а на її основі буде визначатися розвиток інших законів.

http://mvs.gov.ua

 

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: