sobolev_sergiyВ інтерв’ю Контрактам один з ключових спікерів «Батьківщини», народний депутат Сергій Соболєв розповів про можливі схеми звільнення Юлії Тимошенко і поділився власними передчуттями з цього приводу.

Напередодні самміту у Вільнюсі питання №1 – як і коли звільнять Тимошенко. Яка роль парламенту у цьому процесі?

Сергій Соболєв: У депутатів в цьому процесі зараз немає ніякої ролі. Парламент міг зробити одне – декриміналізувати 364-365 статті, які були у попередньому Кримінально-процесуальному кодексі і перекочували у нинішній. Ми подавали ці проекти, якщо я не помиляюся, разів зо 20. Від ПР було лише 4-5 голосів «за» – це були голоси чесних регіоналів. Загалом Партія регіонів принципово за це не голосувала. Це був єдиний спосіб, коли дійсно парламент міг вирішити це питання. Всі інші питання визначені указом Віктора Януковича, що окреслює перелік осіб, які мають право апелювати. В даному випадку, просити про помилування Тимошенко може омбудсмен Валерія Лутковська – по аналогії з Луценком.

Кілька днів тому нардеп від ПР Анна Герман заявила, що саме парламент, а не президент має вирішувати долю Тимошенко, прийнявши відповідний закон…

Сергій Соболєв: Партія регіонів свідомо мутить воду. Це частина великої гри: знаючи, що це питання вкотре в парламенті буде провалено, вони хочуть показати Європі, що ми тут щось нібито робимо для порятунку Тимошенко. Але реально гра направлена на те, щоб провалити це питання. Коли розповідають, що Тимошенко не відсиділа половини терміну, тому її не можна помилувати – це нісенітниця. Це все — на розсуд президента, читайте указ. Те саме стосується і розмов про те, що, мовляв, на ній є інші кримінальні справи. Немає ніяких обмежень. Більше того, по ключовій справі, яка передана до суду, давним-давно є рішення Верховного суду України, згідно з яким Тимошенко визнана невинною.

Отже, питання зайшло у глухий кут?

Сергій Соболєв: Я так не вважаю. Думаю, це торги напередодні чергового засідання Ради міністрів ЄС. Намагаються відтягнути час. Гадаю, ключове питання полягає в тому, чи справді Янукович обрав для себе стратегію асоціації і зони вільної торгівлі з ЄС. Якщо так, тоді, без сумніву, він сам ухвалить рішення по Тимошенко. Якщо це просто велика гра – тоді прорахувати всі його кроки не можливо.

Але ж регіонали погодили майже всі євроінтеграціні закони, у вас ще лишаються сумніви з приводу щирості їх намірів щодо підписання асоціації?

Сергій Соболєв: З ключових зобов’язань ми ще багато чого не виконали: виборчий кодекс не ухвалено – він вже два роки лежить з висновками Венеціанської комісії. Закон про прокуратуру не змінено, судоустрій також. А залишилися лічені тижні…

Якщо Тимошенко відправлять на лікування за кордон, але не помилують, які будуть її подальші кроки?

Сергій Соболєв: А які кроки? Лікування, відновлення у політичних правах. Ви знаєте, що Європейський суд вже прийняв до розгляду справу по суті. Перше рішення – про незаконність її арешту і утриманні під вартою – вже визнано незаконним. Отже, зараз дійшли вже до суті справи. Гадаю, за кілька місяці буде рішення.

План максимум – добитися участі Тимошенко у президентських виборах?

Сергій Соболєв: А Тимошенко ніхто і не позбавляв права брати участь у президентських виборах! Читайте Конституцію. У ній серед підстав для заборони участі у виборах немає судимості і ув’язнення. Ці норми є у Законі про вибори, який суперечить Основному закону. Але Конституція важливіша. Отже, зараз ключове питання – врятувати людину. А далі – політична реабілітація, реабілітація через ЄСПЛ…

Все ж таки, які у вас відчуття? До самміту Тимошенко випустять?

Сергій Соболєв: Якщо раніше у мене були відчуття, що скоріше «ні», ніж «так», то зараз – скоріше «так», ніж «ні».

Чим вони зумовлені?

Сергій Соболєв: Останніми кроками – звільнення Кузьміна (колишній перший заступник генпрокурора, який спеціалізувався на справах проти опозиції – ред.), переформатування прокурорського нагляду тощо.

http://kontrakty.ua