1Український бізнесмен Дмитро Фірташ, якого США підозрюють у дачі хабара індійським політикам, розповів в інтерв’ю ВВС про своє ставлення до кандидатів у президенти Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. Він вважає, що Україна стала полем геополітичного бою між Росією і США, однак свої проблеми пояснює внутрішньополітичною боротьбою в Києві.

ДФ: Я думаю, що проблема основна знаходиться всередині України. І проблему потрібно вирішувати всередині України.

 — І все одно одночасно і моя проблема, і моє щастя, і моя сила – це Україна. Тобто я опинився в політичній боротьбі України, яку дуже чітко зманіпулювали певні люди і зробили інтриги і неправильно донесли американцям, хто є хто в цій грі. І тому американці вважають, що в цій грі на шахівниці ця фігура їм заважає, тому що вона може зіграти певну гру для Росії чи ще когось, а насправді це абсолютно не так, тому що я граю лише одну гру – українську, і жодну іншу. І багато факторів, які сьогодні відбуваються в політиці, це підтверджують.

ВВС: Чи маєте ви на увазі пані Тимошенко? Ви покладаєте відповідальність на неї та людей з її партії?

ДФ: Я наразі точно не знаю, хто, але методом обчислення я роблю висновки щодо того, кому це може бути вигідно. Я думаю, що в першу чергу це було вигідно їй. Чому? Тому що в нас різні позиції. Перша позиція – я за те, щоб якомога швидше пройшли вибори, щоб якомога швидше владнати ситуацію в країні, щоб якомога швидше з’явилась так звана правомірність в легалізації влади. І друге – я розумію, що тоді запрацює економіка і почне розвиватись країна.

А що думає Тимошенко? Я так думаю, як я це бачу, це моя думка, я в цьому впевнений. Сьогодні вона, маючи 100 депутатів у парламенті, вона практично узурпувала владу в країні. Вона розуміє, що вона не виграє президентські вибори, тому що якщо зараз подивитись рейтинги, то в неї шансів на перемогу немає[…] Тобто сьогодні, я думаю, їй це буде важко зробити, але навіть якщо вона це й зробить, то, судячи з рейтингів, зрозуміло, що вона не перемагає на цих виборах.

У неї два завдання. Перше: якщо вона не перемагає на виборах, значить вибори не мають відбутись. Для того, щоб вибори не відбулись, їй треба вирішити одне головне завдання – треба придумати, щоб були заворушення, проблеми в країні для того, щоб можна було ввести надзвичайний стан. Коли запроваджується надзвичайний стан, вибори скасовуються, і таким чином вона знову купує час, країна перебуває в тому стані, в якому вона перебуває, знову немає легалізації влади, але при цьому у неї є повна можливість керувати, тому що фізично вона зараз і керує. Неважливо, як це відбувається, вона фізично керує, тому що це її партія, вона головна і вона керує процесами.

Відповідно, завдання в неї одне: перенести вибори будь-якою ціною, будь-якими способами знайти це вирішення для того щоб — якщо я не перемагаю, то цих виборів не буде, а далі я буду дивитись на дві речі. Перше – коли проводити ці вибори і що зробити для того, щоб отримати необхідний рейтинг. І друге – тоді немає жодного ризику, тому що вона залишається при своїх і вона нічого не втратила. І це велика різниця між мною і нею. І якщо уважно подивитесь всі її виступи за останній тиждень, то ви знаєте, як вона робить.

Ось є така приказка російська «Кричить «Ловіть злодія!», а сам краде», розумієте. Ось вона мене зараз всюди звинувачує, що я займаюсь сепаратизмом в Україні. Я хочу поставити собі запитання: тоді хто є хто в Україні? Якщо я перебуваю у Відні під арештом, і я, виявляється, можу так сильно впливати на країну і вирішувати такі питання, то тоді я запитую – можливо, я не тим займаюсь, можливо, у нас не ті лідери, яких ми називаємо лідерами, якщо вони всередині країни не можуть цього робити, а починають звинувачувати людей, які перебувають за межами? Звичайно, я хотів би перебувати зараз в Україні, тому що душею і серцем я там. І для мене це дуже важко.

ВВС: Юлія Тимошенко каже, що ви нещодавно у Відні зустрічались із кандидатом в президенти Петром Порошенком. Ви можете це підтвердити?

ДФ: Так, я зустрівся із Петром Порошенком.

ВВС: Кого ви будете підтримувати на виборах, якщо вони відбудуться в травні?

ДФ: Я почну з кінця. Я дійсно підтримував на виборах 2010 року Віктора Януковича. Я реально був за те, щоб він переміг на виборах. Я щиро вірив в те, що він зробить висновки після 2003-2004 років, і він буде змінювати країну в позитивному сенсі. Виявилось все по-іншому. Починаючи із 2011 року стало зрозуміло, що ми не розуміємо один одного, що в нас різні цілі і завдання в країні, і з цього почались проблеми.

 Але треба розуміти, що в 2009 році був вибір, і коли другого президента України запитали, за кого він буде голосувати і кого він буде підтримувати, то він дуже чітко сказав, фактично відобразивши всю ситуацію з виборами. Він сказав: «Ми голосуємо між поганим і дуже поганим». Тобто іншого вибору не було. Коли я кажу «до побачення, Тимошенко», то я це і маю на увазі – прийшов час і пора вже піти, оскільки повинні прийти нові люди, нове розуміння.

Погляньте, коли ще був Янукович і йшла кампанія на (президентські вибори. – Ред.) 2015 року, і тоді ніхто не знав, що буде революція, то вже тоді було зрозуміло, що країна хоче воїна, що країна хоче людину, яка зможе перемогти зло. Але щойно відбулась революція, народ переглянув свою позицію.

Якщо сьогодні подивитись по голосам, по електорату, то ви побачите, що країна хоче людину, яка може об’єднати країну, яка може нагодувати, яка може дати стабільність і спокій. Тобто сьогодні потрібен будівельник. Не воїн, а будівельник. Тому я думаю, що сьогодні у Порошенка є величезний шанс перемогти на виборах, якщо вони відбудуться, і для цього дуже важливо, щоб ці вибори відбулись.

Тимошенко каже, що я його підтримую, але я публічно висловив свою думку, я сказав, що готовий його підтримати, і не тому, що я підтримую Порошенка, а тому, що я підтримую ту ідеологію лише задля того, щоб в країні настав мир, тому що я точно не хочу, щоб був хаос. Це моя точка зору, це мій пріоритет.

Порошенко мені не друг, не товариш, але мій вибір такий – що таке Тимошенко, ми всі добре знаємо, а що таке Порошенко, ми ще можемо побачити. Ми купуємо надію, і я дійсно вважаю, що він може це зробити. Він – людина, яка показала себе в бізнесі. Сподіваюсь, що він зможе себе показати в своєму розумінні розвитку країни. Але найголовніший зараз етап – це, щоб вибори відбулись. Це найголовніша боротьба, але далі треба дивитись, як він себе буде вести. Ось це мій вибір.

З Дмитром Фірташем розмовляв кореспондент ВВС Павло Бандаков

 Коментар прес-служби Юлії Тимошенко для ВВС Україна

 Те, про що говорить Фірташ в інтерв’ю, — це очікувана атака від олігархів, пов’язана з тим, що вони знають, що саме Юлія Тимошенко покладе край їхньому впливу та корупції. Припущення, висловлені в цьому інтерв’ю олігархом, який був дуже близьким до режиму Януковича, а зараз відкрито підтримав Порошенка, є такими, що не відповідають дійсності.

Ми всі розуміємо, що в той час, коли Україна під загрозою, нашій державі потрібен справжній боєць на чолі, який подолає корупцію та викореніть олігархію з влади — і це Юлія Тимошенко. Саме тому до 25 травня такі атаки триватимуть постійно.

http://www.bbc.co.uk