OLYMPUS DIGITAL CAMERAГде и как служит первый запорожский батальон «Хортица»? Каковы результаты частичной мобилизации в Запорожской области? В чем заключаются новшества измененного закона о воинской службе? Сохраняется ли за военнообязанным рабочее место и зарплата? Чем закончились блокирование воинских частей в Бердянске и Мелитополе? Чего боится запорожский советник Путина? Когда в Запорожье снова будет авиационная часть? На эти и другие вопросы журналистов отвечает  заместитель Запорожского областного военного комиссара по воспитательной работе полковник Михаил ЛОГВИНОВ.

— Хочу сказати, що дуже багато військовозобов`язаних ми направили для проходження військової служби у 79-у аеромобільну бригаду, а також у  93-ю окрему механізовану бригаду, яка дислокується на території Дніпропетровської області.   Більшість наших військовозобов`язаних, а ми направили майже 3 тисячі,  зараз служать на території Донецької або Луганської області.  Всі військовослужбовці, які проходять службу  в Збройних силах України, у тому числі, і в кризових  регіонах,  сумлінно виконують службові обов’язки.

Ще хочу сказати, що  на території Донецької області, в Маріупольському районі   проходить службу  наш перший  батальйон, це 23-й Запорізький батальйон територіальної оборони. Ми його називаємо «Хортиця». Боєздатний підрозділ, готовий виконати всі поставлені  для нього завдання. Велика подяка меценатам, керівникам  області, міста Запоріжжя, які надали  значну допомогу  командуванню обласного військового комісаріату, тому що на цій базі формувався батальйон  територіальної оборони.

Ми його комплектували  в дуже короткий термін. Мабуть, знаєте, що  в деяких областях ще продовжується формування  територіальної оборони Черкаської, Івано-Франківської, Львівської, а ми за тиждень, наприкінці травня, сформували  цей батальйон. Вони провели заходи злагодження, провели  тактичні навчання  з бойовою стрільбою. А з 31-го  травня він підпорядковується  командуванню АТО Постійно у нас є зв’язок з батальйоном. Морально-психологічний склад  задовільний.  Командування складу – це бойові офіцери, які проходили  військову службу  в гарячих точках, деякі в демократичній республіці Афганістан.  Батальйон на доброму рахунку у командування  Збройних сил України.

Також ми відбираємо добровольців військовозабов`язаних для комплектування 8-го  прикордонного загону, який розташований на території Бердянської області. На протязі кількох діб ми повинні направити  понад 100  військовозобов`язаних  добровольців. Ви знаєте з чим це пов’язано — потребує посилення  кордон  на території  Донецької області і Луганської.

Не тільки ми отримали такі завдання, а й інші області: Херсонька, Миколаївська, Одеська.  20-го травня  останній день  проведення другої черги часткової мобілізації, тобто з 7-го травня по 20 червня — 45 діб, ми проводили часткову мобілізацію, вона стосувалась як ЗСУ так і інших військових формувань, а також визначених установ і  організацій на території України. Таким чином  20-го червня ми завершимо проведення другої черги часткової мобілізації.

20 травня ВРУ затвердила закон, який вніс зміни  до закону №1169 від 27 березня, що стосується забезпечення соціальних пільг, гарантій прав військовозабов`язаних, які призивалися під час проведення часткової мобілізації на особливий період. 7 червня  поточного року цей закон за номером 1275 опублікований в газеті «Голос України» і таким чином командування повинно виконувати вимоги цього закону. Цей закон стосується військовослужбовців за призовом, які  були призвані під час першої черги. Тобто, деякі категорії військовослужбовців підпадають під дію  цього закону.

Військовозабов`язані, у яких троє дітей, мають право за власним бажанням звільнятися з лав ЗСУ. Також командирам, частини яких знаходяться на території Донецької та Луганської областей, надається право надавати відпустку військовослужбовцям  за сімейними обставинами на срок до 10 діб. Раніше таку відпустку не надавали, тому що це заборонялось. Це буде позитивно впливати на морально-психологічний стан особового складу.

Крім того, надається право звільнятися військовозабов`язаним, які призивалися  під час часткової мобілізації. Там є вимога, що на підставі висновку військово-лікарської комісії  військовослужбовці, які  не придатні  для проходження військової служби  в мирний час  або обмежено придатні у військовий час,  призиваються за мобілізацією. Зараз  вони можуть звільнятись за власним бажанням.  Ця вимога вступає в силу з 1-го січня 2015 року.

Дуже багато громадян України, чиї сини або чоловіки  були призвані за мобілізацією,  звертались до обласного, районного військового комісаріату з вимогою про надання  відпустки  військовозобов`заним, які служать зараз  або  звільнити їх з лав ЗСУ та інших військових формувань.  І ось на протязі  червня–липня місяця командири будуть звільняти визначену кількість військовослужбовців. За словами Міністра оборони України така кількість  складає 5,5-6 тисяч  військовослужбовців.

Крім того,  найбільш головне, що  дія закону  №1169  розповсюджується зараз і на  військовозабов`язаних які  призивались з 18 березня  по 1-е  квітня.  За ними зберігається робоче місце, середня заробітна платня, де він працював і виплачується повне грошове забезпечення як військовослужбовцю контрактної служби. Зараз відповідні посадові особи в військкомісаріатах разом з прокураторую займаються питанням щодо відновлення робочих місць, які були названі вище.  Проміжок з 18-ого березня по 1-е квітня не був врахований у законі №1169. Зараз така робота йде. Військові будуть поновлені на робочих місцях.

Що стосується проведення призову на строкову військову службу.

Ви знаєте, що є відповідний указ  Президента України з 1-го травня 2014 року щодо підвищення  обороноздатності держави, у відповідності  з цим законом  відновлюється призов на строкову військову службу  для громадян призовного віку з 18 до 25 років.   Відповідно в червні-липні у нас буде проходити призов на строкову військову службу  громадян призовного віку  до ЗСУ  і до Нацгвардії, у колишні внутрішні війська МВС України  і    до державної  спеціальної служби України. У нас план такий є. План-завдання для області 2250 чоловік, з них 1665 повинні  піти до ЗСУ і 520 до Внутрішніх військ України, державної служби транспорту, колишньої залізничної.

У зв’язку  з тим,  що зараз дуже багато випускників шкіл, випускників вищих навчальних закладів хочуть продовжити навчання далі.  Їм згідно з чинним законодавством  надається  право щодо вступу до вищих навчальних закладів. Вони повинні надати до районних  військкомісаріатів заяву про вступ до вищого навчального закладу і відповідну довідку про проходження ЗНО.

Юнакам, які будуть зарахованими у навчальні заклади,  буде надаватись відстрочка від призову. Юнаки, які не будуть зараховані на навчання, будуть в липні призиватись до лав ЗСУ та інших військових формувань. У цей проміжок часу червень-липень якраз дозволить  виконати  план  для Запорізької області в кількості 2550 чоловік. Прийняте було рішення на рівні Кабінету Міністрів, Міністерства оборони України дати можливість всім юнакам  закінчити навчальні заклади. Зараз така можливість є у юнака. Військові комісаріати виконують цю вимогу і надають таке право.

Ці юнаки повинні пройти медичний огляд і коли вони будуть зараховані до ВНЗ, то будуть викликані повісткою і пройдуть медичний огляд  для визначення ступеню придатності для проходження строкової служби. Визначає це призовна комісія, голова призовної комісії — це перший заступник  голови райдержадміністрації, обласної — перший заступник голови обласної держаної адміністрації.

Після визначення придатності юнаки будуть відправлятися проходити військову службу як військовослужбовці строкової служби.  Вони будуть відправлятися у навчальні центри, де протягом 2,5-3-місяців будуть проходити  курс молодого солдата, опановувати військову справу, а потім наприкінці серпня будуть направлятись до військових частин.

При цьому вони будуть проходити службу в пунктах постійної дислокації, жоден військовослужбовець строкової служби, який буде призваний в червні–липні  місяці не буде направлятись в райони виконання бойових завдань.  Я маю на увазі Донецьку та Луганську область, де йде неоголошена війна, де тривають бойові дії з терористами, диверсантами, незаконно створеними збройними формуваннями. Це вимога міністра оборони, тому батьки не повинні хвилюватись, що їх діти будуть відразу направлятися в район бойовіх дій після курсу молодого солдата.

Особливості призивної кампанії  весна-літо 2014 року: жоден призовник Запорізької області не буде проходити службу в цій області. Всі будуть проходити службу в інших областях, в різних куточках України. Що стосується Внутрішніх військ, Нацгвардії, ми повинні відправити 520 осіб призовного віку, то тут особливість така, що майже 140 юнаків залишаться служити на території Запорізької області: Бердянськ, Мелітополь, Енергодар і так далі.

В квітні-травні з ЗСУ повинні були звільнитися юнаки, які призивалися весною 2013 року, у нас призивались 700 юнаків. У відповідності з указом Президента України, законом про військовий обов’язок Президент має право в особливий період затримати юнаків на протязі до 6-ти місяців. Якраз ці юнаки продовжують строкову службу. Як тільки вийде указ про демобілізацію, відразу їх звільнять. По Україні таких юнаків майже 6 тисяч.

Зараз на території Запорізької області стабільна суспільно-політична обстановка. Разом з тим, командування обласного військового комісаріату за розпорядженням Генерального штабу військових збройних сил проводять заходи щодо підготовки до формування рот охорони. В кожному районі міста та області повинна бути рота охорони. До 30 червня ми повинні підібрати визначений склад військовозабов`язаних, здебільшого добровольців. Після цього сформувати  роту охорони як в обласному центрі, так і в районних, міських центрах.

Найкраща робота в цьому плані  йде в Бердянську, де  процесом керує полковник Волков Ігор Станіславович,  афганець. Він формує роту, яка буде виконувати завдання щодо підтримання громадського порядку, охорони будівель, військових об’єктів і нести службу на блокпостах. Така робота йде у всіх районах. Думаю, що до 30 червня ми матимемо відповідну кількість особового складу. Це посилить і порядок, і дієздатність, і оборону, і краще несення служби на блокпостах, і впевненість наших громадян обласного центру, що в нас все буде нормально, тому що такі заходи повинні проводитись, щоб не повторити, що зараз трапилось в двох областях.

Такі основні завдання військових комісаріатів. Решта завдань, що стосуються повсякденної діяльності районних міських комісаріатів, ми виконуємо в плановому порядку. Надаємо допомогу нашому батальйону, який знаходиться на території Донецької області. Представники нашого обласного комісаріату щотижня туди виїжджають. Везуть туди продовольство та інші речі, запчастини і т.д.

— Скільки будуть тривати навчання добровольців, які будуть вступати в ці роти охорони?

— Навчання будуть тривати не більше тижня. Це будуть не призовники,а військовозобов`язані, які вже проходили військову службу. Для відновлення навичок їм потрібно декілька діб, до тижня достатньо, щоб провести обов’язково бойові стрільби, завдання з тактичної підготовки, спеціальної підготовки, захисту від зброї масового ураження.

— Чим закінчились блокування частин в Мелітополі та в Бердянську проти виїзду мобілізованих в гарячі точки?

— Це не мобілізовані, це військовослужбовці, які проходять військову службу в частинах Внутрішніх військ, Нацгвардії України. Це військова частина №3033. Неділю відбувались блокування дружинами цих військовослужбовців, матерями, які прийшли з вимогою до командування, щоб не посилалиїх дітей в гарячі точки.  Ви розумієте, в нас є деякі випадки, у тому числі в Івано-Франківську, де у батальйон територіальної оборони також прийшли дружини, бійці були не забезпечені бронежилетами, і керівництво Міністерства оборони прийняло рішення не посилати поки що цей батальйон в Луганськ і Донецьк.

Є закон про військову службу і обов’язок. Військовий обов’язок встановлюється з метою захисту Вітчизни, мобілізовані є війьковозобов`язаними, вони повинні забезпечити оборону України. Вони повинні виконувати наказ командування і тому блокування військових частин, у тому числі матерями,  відіграє тільки на руку сепаратистам та антиукраїнським силам.   Так не повинно бути. Хтось повинен захищати наш державний устрій, цілісність областей, які входять до складу української держави. Наш батальйон територіальної оборони кількістю понад 400 чоловік, всі як один поїхали виконувати завдання на територію Донецької області. Жодна мати, дружина не вийшла блокувати цей батальйон.  Не поїхали вони, значить поїдуть інші військовослужбовці, в яких також є дружини, мами. Велика кількість військовослужбовців зараз на території Донецької, Луганської області знаходиться, у тому числі понад 100 чоловік — наші земляки, запоріжці.

— Дмитро Анатолійович, враховуючи, що комплектування армійських підрозділів зараз проводиться за добровільним принципом, два питання. Перше: хто немає армійського досвіду, був звільнений в військовий час, чи має право зараз проситися як доброволець, виходячи із якихось своїх ідеологічних мотивів. І друге:  якщо військовозобов`язаний відмовляється проходити службу, що тут робити? 

— Усі добровольці згідно чинного закону, який внесено з 27-го березня №1169, мають право звернутись до найближчого військомата і подати заяву про проходження військової служби у військовій частині. Прийшов доброволець, йому 30 років, може він служив у армії, він має право звернутись в районний військовий комісаріат і його повинні відправити в ту військову частину, яку він назвав. Військовий комісаріат повинен відправити служити в цю військову частину. Це вимога закону. Хто не хоче проходити службу, ми не візьмемо його, але ж потрібно знати, що він може бути притягнутий до відповідальності, тому що це кримінальна відповідальність. Зараз основна ставка робиться на добровольців.

— Дефіциту добровольців поки що немає?

— Ні, поки немає.

— А яке співвідношення  між добровольцями і тими, хто відмовляється?

— Коли я вийшов на обласному збірному пункті і вишикував першу партію, десь 60 чоловік і сказав: «Хто не бажає проходити службу, крок вперед», то таких не було. Під час другої черги, — це в основному патріоти України, які з великим бажанням ідуть проходити службу, — так, один-два є, і коли ми ввозили їх в Кіровоград, кілька чоловік там заявили, що вони не бажають проходити службу. Ми їх одразу привезли назад.

— Яка крайня вікова межа для добровольців? Змінилася вона?

— Це може бути і 55 років солдат, підполковник, полковник — 60 років. Здебільшого беремо, щоб було 20-40 років. Люди, яким вже за 45 років, в польових умовах важко.

Що стосується змін у призові. Я правильно розумію, що дембель 2014 відміняється?

— В ніякому разі дембель-2014  не відміняється. Як тільки буде указ президента про демобілізацію, всі війсковослужбовці будуть звільнені. Він може вийти наприкінці серпня, а може і раніше. В тому числі будуть звільнятися військовозобов`язані, які за призовом звільнялися. Але у плановому порядку. Не відразу сорок тисяч будуть звільнятися. До кінця серпня-вересня буде проводитись планова ротація віцськовозобов`язаних, які призивалися за призовом. В один день усіх звільняти не будуть.

Це найбільший призов у запорізькому  регіоні?

— Так. Це найбільший за останні  10 років призов у Запорізькій області. Це пов’язано із тим, що у 2013 році було заявлено про останній призов ЗСУ, а після останніх подій в Криму, Луганську, Донецьку було прийнято рішення відновити призов, тому що чисельність ЗСУ, яка було визначена у розмірі 122 тисячі чоловік,  не дозволяла виконати завдання по обороні України. Мінімум повинно бути, це вже є проект-концепція, 265 тисяч чоловік.

Ви знаєте заяви деяких політиків, у тому числі колишнього мешканця міста Запоріжжя, який є радником Президента РФ, які озвучують заяви, що треба терміново нанести превентивні удари по ЗСУ, тому що через півроку ЗСУ досягнуть своєї боєздатності і будуть в змозі виконувати всі поставлені завдання.  Росія боїться, що бойова спроможність ЗСУ з днями, тижнями, місяцями нарощується, техніка відновлюється, модернізується.

Державна військова доктрина змінюється?

— Так, змінюється.

— Ми відходимо від розуміння, що немає загроз.

— Так, 20 років замість того, щоб розбудовувати ЗСУ, ми реформували, це реформування зводилось до механічного скорочення чисельності ЗСУ. Тому у нас деякі ділянки кордону такі, які є… У нас теж скорочувались військові частини в Запорізькій області. Кілька років тому у нас була ціла дивізія артилерійська і на Близнюках військове містечко. Там щоденно проводились заняття. Туди їздили школярі, було багато військових частин, була авіаційна частина. Все було скорочено під виглядом оптимізації, а зараз пожинаємо такі плоди.

Я думаю, що через кілька місяців ми побачимо, що у нас будуть літаки, авіаційна частина.  Літаки  прибудуть на наш аеродром, в Запоріжжі буде більше військовослужбовців. А то виходиш в місто Запоріжжя — тільки міліція,  військових взагалі не видно. Президент сказав, що одне із пріоритетних завдань — розвиток ЗСУ.  Щоб такі слова, як лікар, вчитель і солдат звучали гордо у суспільстві

Записав Олег ШЕМЧУК,  «Украинские Ведомости»

фото автора