16В останні кілька днів в Україні розгорнулася інформаційна істерія щодо умов пересування призовників, як територією країни, так і за її межі. Хвилю обурення громадян викликає заява першого зама начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генштабу ЗСУ Володимира Талалая про те, що відтепер військовозобов’язаним потрібен дозвіл воєнкома навіть на виїзд до сусіднього населеного пункту.

Експерти та рядові обивателі одразу ж розкритикували такі умови, мовляв, це призведе до відкриття нового виду корупції (видача дозволів на виїзд) та паралізує роботу військових комісаріатів. Однак, аналіз діючого законодавства показує, що заява Талалая – банальне невігластво, хоча б тому, що право на вільне пересування є основоположною свободою українців, захищеною Конституцією.

Цікаво, що військовий чиновник, озвучивши «нові правила» пересування призовників територією України та за кордон, послався на закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Мовляв, відповідна норма, зобов’язуюча призовників брати дозвіл на виїзд до сусіднього населеного пункту чи в іншу країну, була прописана в цьому документі і діє вже давно. Але нічого подібного в цьому законі немає. Натомість, є там лише заборона для «громадян,  які  перебувають  на  військовому  обліку, з моменту оголошення мобілізації змінювати місце проживання без дозволу військового комісара» (частина 6 ст. 22).

Власне, ця норма фактично повторює інший профільний закон – «Про військовий обов’язок та військову службу», де йдеться про те, що «призовники, які змінили місце проживання, зобов’язані в семиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату за новим місцем проживання для взяття на військовий облік» (частина 8, ст..15). І цей пункт добре пам’ятають всі ті, хто їхав з рідного міста на навчання до коледжу чи університету в інший населений пункт і поселявся там в гуртожиток.

Тобто в діючому законодавстві йдеться лише про те, щоб призовник залишався на постійному обліку і не більше. Тому, логічно, що змінюючи своє місце проживання, він зобов’язаний повідомити про це військкомат, щоб там, у разі потреби, знали де його шукати. Це буденна норма, яка прописується навіть в договорі про надання громадянам банківських послуг, в якому клієнт також зобов’язується повідомляти про зміну своєї адреси проживання.

Однак, жодних обмежень права пересування призовників по країні чи за кордон не існує. Виключенням є тільки випадки, коли військовозобов’язаний свідомо ухиляється від призову і щодо нього відкрите відповідне кримінальне провадження. Лише в цьому випадку за рішенням суду чи дорученням міліції на етапі досудового та судового розслідування щодо особи, яку оголошено у розшук, можна перекрити підозрюваному виїзд за кордон (ст.. 281 Кримінального кодексу України).

Але поки таке кримінальне провадження не відкрито, призовник може їхати куди і коли завгодно. Власне, це гарантує 33 стаття Конституції («Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом»).

Ще одним винятком є військовий час, коли «виїзд призовників і військовозобов’язаних змісця проживання без дозволу районного (міського) військового комісаріату забороняється» (частина 4, стаття 37 закону «Про військовий обов»язок та військову службу»). На всяк випадок варто уточнити, що поняття «військовий час» фактично є синонімом «військового стану». А такий режим, як відомо, в Україні поки не введено. Натомість діє режим «особливого періоду», отже цю норму військові комісари також застосовувати для обмеження пересування призовників не можуть.

Однак, найближчим часом ситуація може змінитися і явно не на користь призовників. Адже своїм указом № 40/2015 від 31 січня президент України доручив Кабінету міністрів «опрацювати питання щодо законодавчого врегулювання порядку виїзду за кордон громадян України, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації». Відтак, вже найближчим часом в парламенті може з»явитися законопроект, який суттєво обмежить можливості призовників для закордонних поїздок.