Шевченко Виталий Иванович


Звернув увагу в «Хрониках и комментариях» на  інтерв’ю «Григорий Петраков: Не отрицать категорически все прошлое, а брать из него лучшее. Потому что без прошлого нет будущего», яке взяв журналіст Микола Зубашенко у журналіста Григорія Петракова. Цілком нормальна думка винесена у назву матеріалу. Хто проти? Тільки треба  нагадати читачу, що Григорій Гаврилович все життя пропрацював у партійній пресі. А яка вона була, ми усі, хто мав до неї відношення, добре знаємо!

      Але якби я мав тільки це критичне зауваження, то я б не брав перо у руки і не писав би, бо кожний має право на свої власні думки, навіть невірні.

      Григорій Гаврилович вважає, що він був активним членом партії, хай вважає, але саме його партія завела нас усіх в глухий кут. З якого ми ніяк не виберемося. І до будівництва оцього кута мав пряме відношення сам Григорій Гаврилович.

      А ось про будівництво мостів в інтерв’ю дано зовсім невірну картину.  Я, як активний учасник цього процесу, викладу своє бачення і розуміння. Як на той час, 1987 рік, це ще були часи великої Компартії СРСР, працював у заповіднику Запорозького козацтва на острові Хортиця. І знав, що по Генеральному плану будівництва заповідника, з острова Хортиця повинні бути виведені усі господарства, ЦІМЕЖ, виселені усі мешканці, тобто острів повинен бути перетворений у заповідну територію.

      І перший директор заповідника Арнольд Леонідович Сокульський постійно доказував це у владних кабінетах, куди був вхожий і Григорій Гаврилович, він сам про це каже у своєму інтерв’ю, і крім неприємностей Сокульський нічого не мав, а згодом за це його зняли з посади.

      Часи вже були не ті, не сталінської чи брежнєвської плюскатості, а «перебудови», тому виникла у місті можливість провести широку дискусію на тему: «Де будувати мости?» Бо місто вже задихалося без мостів.

      Головний архітектор міста Валерій Шинкарьов у Палаці культури ЗТЗ зробив доклад, там яблуку ніде було впасти від людей, які прийшли послухати його. Не тільки «зелені», яких тоді, якщо він там був, побачив Григорій Гаврилович, стояли і під будівлею. Бо ніхто не чекав, що прийде стільки народу.

      І всі вони сказали одностайно: «Ні! Будувати міст через Хортицю не дозволимо!» І партійна влада піти проти волі народу побоялася! Справа не в Сазонові, якого згадує Григорій Гаврилович. Не тільки він а усі інші – Харченки, Михайлики, Ванати, Похвальскі, Карташови, — виступити проти народу не змогли. Бо ще й Академія Наук УРСР не дала дозволу будувати мости через Хортицю.

      Пропонувалося два проекти, мости вище Хортиці і нижче Хортиці. Якби воля на це у партійній еліти була б, то ми з вами вже давно мали б два мости через Дніпро.

      Я не зразу зрозумів, чого партійна еліта так  хоче будувати міст через Хортицю. Тільки потім вияснив, що будуючи міст через острів вона назавжди вводить Хортицю у економічну систему міста. Хортиця тоді ніколи не буде справжнім заповідником.

      Що сучасний стан Хортиці це сьогодні і підтверджує. А нашим запорізьким журналістам є домашнє завдання: піти на Хортицю і встановити, хто сьогодні на острові має приватні будинки і дачі! Ось де собака зарита! А не нещасні «зелені»! Краще спитайте у Сіна, де він взяв гроші на своє кафе в Одесі. Бо, як підтверджує знаний у місті депутат і бізнесмен Володимир Кальцев, тоді з бюджетної гривні осідало невідомо де 50 копійок.

Віталій Шевченко, історик, краєзнавець

ПРИМІТКА РЕДАКЦІЇ

Щодо партйної преси. У Радянському Союзі, звісна річ, другої преси не було, і з глухого кута, у який нас усіх партія завела, і  до будівництва якого  мав   відношення не тільки  Григорій Гаврилович, ми вибираємося вже 26 років з таким відчуттям, що той кут став ще глухішим — яку не вибереш владу, а вона ще бридкіша…