Хроніки та Коментарі

Інтернет-портал

БЕЗ ІЛЮЗІЙ… «Архітектор Форда» був причетний до закладання основ мало не всієї радянської мілітарної промисловості. Лабірінтами історії

Posted by operkor на 16 Березня, 2018


“Це мене здивувало, бо в нашій літературі скрізь писали, що Дніпрогес – пісня соціалізму, побудований нашими людьми. Це і котику було відомо. Тільки не на цій вулиці. Ось перед вами у ряд стоять будиночки, де жили американці. Можете і зараз пройтися по вулиці – стоять!…”

***

Колись сказане Ісусом Христом  у Євангелії від святого Матвія а докотилося і до нашого часу: «Просіть – і буде вам дАно, шукайте – і знАйдете, стукайте – і відчинять вам; бо кожен, хто просить – одержує, хто шукає –знаходить, а хто стукає –відчинять йому (Матвія,7,7-8).

Тобто, сумлінно виконуйте свою працю і вам воздасться за труди ваші. Якщо шукаєте щось, то обов’язково знайдете. В 80-х роках я ходив по Правому берегу, шукаючи експонати для нашого Музею на острові Хортиця. Тоді партійна влада боялася створити музей Запорозького козацтва і придумала якійсь Музей Запоріжжя, щоб не звинуватили їх в націоналізмі.

А позаяк це була територія Дніпрогесу, то я знайомився і спілкувався з бувшими працівниками Дніпрогесу і з тими, хто його будував. І скоро опинився на вулиці Дніпропетровського шосе, де з однієї сторони вулиці знаходилися будиночки, де мешкали під час будівництва американські інженери.

Це мене здивувало, бо в нашій літературі скрізь писали, що Дніпрогес – пісня соціалізму, побудований нашими людьми. Це і котику було відомо. Тільки не на цій вулиці. Ось перед вами у ряд стоять будиночки, де жили американці. Можете і зараз пройтися по вулиці – стоять! Як і по вулиці  Гребельній  і навколо них в усіх оцих маленьких вулочках, які ще збереглися біля Дніпрогесу.

  А тепер я натрапив на ці відомості, що підтверджують розповіді моїх знайомих. Найяскравішим представником серед подібних працівників був американець Альберт Кан (1869 – 1942), промисловий архітектор, якого називали «архітектором Форда». Саме Кан проектував Сталінградський танковий (тракторний) завод, спираючись на свою структуру «Альберт Кан Інк» (Детройт). Між 1929 і 1932 роками американець спроектував 521 об’єкт у Радянському Союзі, танкові заводи в Сталінграді, Челябінську, Харкові, Томську, зокрема автомобільні заводи в Москві, Сталінграді, Нижньому Новгороді, Самарі. Ковальські цехи в Челябінську, Дніпропетровську, Харкові, Коломні, Люберецьку, Магнітогорську,  Нижньому Тагілі. Верстатобудівні заводи в Калузі, Новосибірську, Верхній Сольді. Прокатний стан у Москві. Ливарні заводи в Челябінську, Дніпропетровську, Харкові, Коломні, Люберецьку, Магнітогорську, Сормові, Сталінграді  й ще багато-багато інших «флагманів» радянської індустрії.

  Практично Кан був причетний до закладання основ мало не всієї радянської мілітарної промисловості. Керівництво СРСР запропонувало американській фірмі  пакет замовлень на будівництво промислових підприємств вартістю 2 млрд доларів. У 2004 році ця сума була еквівалентна приблизно 220 млрд доларів.

А в Москві в той час діяла ще філія фірми Кана під керівництвом його брата. Філія існувала до 1932 року й мала російську назву «Госпроектстрой». Там працювало 25 американських інженерів і 2,5 тисяч радянських співробітників. Найбільше архітектурне бюро світу.

Це були вимушені дії. Бо, як пише український історик Володимир Селезньов: « У 20-ті роки ХХ століття в СРСР зазнали фіаско перші проекти самостійного промислового будівництва. З ходу не був побудований Магнітогорський металургійний комбінат, провалилися проекти моторного заводу в Уфі, Челябінського тракторного заводу, Свирської ГЕС тощо».

Ось така картина маслом! Все, що я написав вище, закрито і сьогодні в архівах. Тому можна і не згадувати тепер американців, геніального Кана,  а у нас в Запоріжжі – Купера.

Віталій Шевченко, історик, журналіст

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: