1


Цій традиції, на яку я зверну зараз вашу увагу, вже більше, як дві тисячі років. Уявляєте собі цей неперервний ланцюг часу? Ці поминальні дні тягнуться ще з глибин язичницької доби. Навіть християнство не зуміло їх подолати. Вони боролися, боролися з людьми, нічого в них не виходило і тоді вирішили цей рух очолити, раз не можуть заборонити.

  За такий великий строк народ, люди унормували проведення поминальних днів. Тепер це виглядає так. Під час великого посту або у четвер Великоднього  тижня перед Проводами (Поминками) прийнято відвідувати кладовище, щоб впорядкувати могили родичів.

      Здавна існує порядок, за яким треба прибрати не лише на тих могилах, де поховані родичі, а й на тих, що лишилися без опікунів і є недоглянутими. Увесь другий після Великодня тиждень вважався поминальним. Практично у нас поминальний день, це перший понеділок після  Великодня, тобто 16 квітня в цьому році.

      Перед тим, як розповісти вам усі свої враження, нагадаю, що за тиждень, 10 квітня, поїхали з дружиною прибрати могилку матері на Осипенківському кладовищі. Але коли йшли від зупинки до її могили скрізь були гори сміття.  А до баків для сміття ні підійти, ні пройти  і ніхто їх не збирався вивезти на смітник.

   Подув вітер, піднялася курява, засліплює очі. Центральні доріжки не заасфальтовані. Таке враження, що стоїть воно це кладовище десь на белебині і ніхто до нього не має ніякого відношення, ні адміністрація кладовища, ні адміністрація району, ні міська влада, ні сам мер Запоріжжя пан-товариш Буряк!   2   Я вже тоді хотів поділитися своїми враженнями, але подумав, що, може, приберуть до поминального дня. Добре я про них подумав! Залишилися такі самі купи сміття, тільки збільшилися в десять разів, як не більше.

      Занапащене кладовище, все розбито і розтерзане, — нікому не потрібні огорожі (від кого і від чого?), ослінчики побиті і пощерблені, саморобні столики та стільці, то завеликі дуже то маленькі, все це проржавіло, словом – убогість. Зовсім не видно, що влада, як сказано Церквою, «опікується останнім пристанищем людей».

      І серед цього розгардіяшу кинулося в очі, що люди не забувають своїх рідних і близьких. Ось, наприклад, на 43 кварталі у першому ряду є могила Бутенка Петра Якимовича (1941-2002). З фотографії дивиться на вас розумне, добре обличчя людини. Могила прибрана, а поруч з нею ціла велика купа сміття, яку позносили з усіх сторін люди.

      Щоб прочитати, хто там похований, я обійшов цю купу і тільки тоді зміг побачити портрет Петра Якимовича. Дивився він на мене, наче запитуючи: «Чим я завинив перед вами, дорогі земляки? Чому ви насипали переді мною таку велику купу сміття?»

      Дійсно, дорогий пане-товаришу Буряк, чим завинив перед вами Петро Якимович? Що завадило вашим службам прибрати вчасно сміття перед поминальним днем? Тим більше, що це було відомо наперед.

      А через два квартали, на 41 кварталі, я побачив чистісіньку, все заметено, помито, навіть немає жодного клаптику, чи листочка забутого сміття, могилу Немкова Павла Семеновича (1938-1981). А перед цією могилою теж Еверест сміття. Я звернув увагу на те, що близькі і родичі сорок років, повторюю, сорок років, доглядають могилу своєї рідної людини! Уявляєте собі?

      Цей Павло Семенович, мабуть, був надзвичайної вдачі людиною. Що припинило його життя з напису незрозуміло. Але люди не забули.

      І ось приїхав тягач із сміттям і скинув біля цієї чистої, як сльоза, могили, яка проказує людям, що є Любов, є Пам’ять, є Добрі Почуття до коханої людини, яка йде від нас раніше за останнє видноколо, купу сміття.  Господи, невже так можна?

1     Мені здається, що такого поминального дня, як цей, на Осипенківському кладовищі, ще не було.

Віталій Шевченко, екс-депутат Запорізької міськради

Фото: Хроники и комментарии