Хроники и Комментарии

Власть, расследования, сатира, фото

«ВЕТРЯКИ» РИНАТА. Хто очолив мільярдну корупційну схему “зелених” тарифів

Posted by operkor на 4 марта, 2019

“Зелені” тарифи, як спосіб стимулювання відновлювальних джерел енергії, були придумані братами Клюєвими у 2008 році. Із часом ними почали користуватися інші учасники, заробляючи дохідність навіть більшу, аніж колись заробляли Клюєви. Лідером нових бенефіціарів став ДТЕК Ахметова, як за 2018-2019рр планує наростити потужності СЕС (сонце) та ВЕС (вітер) до 1 500 МВт потужності.

Найвищі у світі українські “зелені” тарифи

Тарифи на сонце сьогодні — 0,15 євро за кВт-год, тарифи на вітер — 0,102 євро за кВт-год (3,8 грн і 5,5 грн за кВт-год з ПВД). Вони є найвищими серед усіх цивілізованих країн світу, а ще тарифи зафіксовані у євро.

У грудні 2018 року Верховна Рада прийняла у 1 читанні законопроект про зелених, де ніби-то передбачається вирішення проблеми — введення тарифних аукціонів. Але вся суть у деталях — як передбачаються і коли — а ці деталі знову прописані на користь ДТЕК Ахметова. Ці тарифні аукціони предбачаються аж у 2020 році і лише для станцій понад 20 МВт.

Окрім того, можна до 2020 року, навіть не маючи збудованої станції, підписати попередній договір із ДП Енергоринок — і також вводити станцію без аукціону, а по зеленому тарифу. А компанія ДТЕК основні свої потужності планує збудувати до 2020 року. У цьому році планується введення в експлуатацію понад 700 МВт (по потужності — це дві Херсонські області).

Взагалі за даними Міненерго, у 2019 році буде введено 1500 МВт “зелених” потужностей. Абсолютна більшість — це сонце та вітер на Півдні, де вже і так надлишок електроенергії. І всі сонячні та вітростанції, які будуть введені у 2019 році будуть продавати свою е/е по зараз зафіксованих “зелених” тарифах (у 2-3 рази вищих, аніж у Німеччині) аж до 2030 року. Це те, що і треба ДТЕКу.

Якщо ж якісь потужності не будуть введені до 2020 року, то по них можна буде підписати попередній договір із ДП Енергоринок, або розбити їх на черги по 20 МВт — і також не брати участь у конкурентних аукціонах.

За даними Міненерго, у 2020 році буде введено ще 1600 МВт “зелених” потужностей (також більшість на Півдні). Таким чином очікується, що за 2 роки буде введено 3100 МВт “зелених”, а це +150% до вже існуючих 2100 Мвт.

Нагадаю, що на сьогодні 2% зелених забирають із ринку майже 9% грошей або 16 млрд грн. Тобто обсяги грошей, які потрібні на “зелену” енергетику можуть збільшитися більш, ніж у 2,2 рази і скласти вже понад 35 млрд грн у рік на кінець 2021 року.

Технічні проблеми для української енергосистеми — знову виграє Ахметов

Із введенням нових СЕС та ВЕС енергосистема стає все менш надійною, адже залежить від сонця та вітру, які нестабільні та часто слабопрогнозовані. Отже, треба чимось резервувати такі потужності. При чому це мають бути резерви, які можуть збільшувати та зменшувати свій виробіток електроенергії, тобто маневрувати.

А це означає, що із базового навантаження доведеться виводити блоки атомних електростанцій та штучно тримати у роботі блоки вугільних електростанцій, які можуть маневрувати. Отже, із роботи виводяться блоки із тарифом 0,56 грн за кВт-год, а натомість запускаються блоки із тарифом 2 грн за кВт-год.

Заплатить за такі безвідповідальні та корупційні рішення знову споживач — шляхом зростання тарифів для кінцевого споживача. А виграє знову Ахметов — бо ДТЕК буде спалювати більше свого дешевого вугілля по тарифах Роттердам+.

Така ситуація не зможе прожити довго. Отже, все вирішиться у наступні 2 роки. І я думаю, ДТЕК зробить все можливе, щоб після того, як він збудує свої станції, можливості заробляти на “зеленій” енергетиці закрилися і для всіх інших, адже це будуть його конкуренти.

Звісно, несправедливо, коли окремі “бізнесмени” можуть заробляти 25% річних у євро за рахунок субсидування їх супервисокими тарифами всієї країною.

Тому “зелені” тарифи на вітер та сонце треба понижувати вже із 1 квітня. Але директор із правових питань ДТЕК пан Захарчук вчора заявив, що категорично проти урізання таких тарифів із 1 квітня. Цю позицію підтримують і багато депутатів.

Нагадаю, сонячні панелі, які складають 2/3 вартості сонячної станції, за останні 5 років подешевшали приблизно на 50%. Але “зелений” сонячний тариф залишився незмінним, тому він у нас у 2-4 рази вищий, аніж у будь-якій іншій європейській країні. Це і є приклад корупційний ренти, яку збирають із усіх українців, щоб Ахметова та ще невелику групу осіб зробити більш багатими.

Андрій ГЕРУС,

голова Асоціації захисту прав споживачів електроенергії та комунальних послуг

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: