Хроніки та Коментарі

Інтернет-портал

Лікбез для ректора Запорізького медичного університету Юрія Колесника. З циклу «Страшне перо не в гусака»

Posted by operkor на 20 Березня, 2019

Нещодавно мені потрапив на очі офіційний документ, підписаний ректором  Запорізького державного медичного університету, професором Ю. Колесником, у якому є такі речення «Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою. Ректор  Запорізького державного медичного університету, професор Ю.М. Колесник». На мій погляд, професор не зовсім володіє українською мовою, вживаючи слова «даний» в цьому контексті, бо виникає питання: хто кому що дав?

Про вживання слова «даний».

Канцеляризми — слова, які перекочували у щоденне мовлення із наукового та офіційно-ділового стилів. Мабуть, найбільше слово «даний» полюбляють юристи: від своїх колег-росіян вони так часто чули конструкції на кшталт «данный документ», що й собі вирішили говорити так само. Хоча чому б не сказати просто — «цей документ»?

В українській мові «даний» – пасивний дієприкметник минулого часу, що означає «той, якого комусь дали, одержаний від когось». Слово «даний» викликає запитання: хто кому що дав? І виправдане його вживання саме у випадках, коли на це запитання знаходимо відповідь у реченні.

Вживаймо українську правильно. Це стосується і ректора  Запорізького державного медичного університету, доктора медичних наук, професора Ю. Колесника. Способів уникання такого злісного канцеляризму безліч.  Варто лишень трохи подумати і пам’ятати не про формалізм, а про потребу якомога точніше висловити думку.

 ВВП, ведучий рубрики “Страшне перо не в гусака”

Напишіть відгук

Please log in using one of these methods to post your comment:

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

 
%d блогерам подобається це: