Позачергові вибори в Раду встановили рекорд — більше 80% новообраних депутатів отримають мандати вперше. Це означає, що в новій Раді буде мінімум старих облич, в тому числі, політиків-старожилів, великих бізнесменів, червоних директорів, олігархів та їхніх посібників. Все ж, українські олігархи таки завели своїх людей в нову Верховну раду. Однак їх значно менше, ніж в теперішньому VIII-му скликанні, коли цілі фракції працювали на інтереси однієї людини.

БізнесЦензор проаналізував, скількох лояльних до себе депутатів олігархи завели в Раду.

Наразі, за нашими підрахунками, мова йде про півсотні людей. Але це не означає, що в Раду не пройшли латентні прихильники олігархів. Крім того, певна частина новообраних депутатів може почати їм служити за винагороду.

ІГОР КОЛОМОЙСЬКИЙ

Скільки депутатів олігархи завели в Раду 02

Телеканал 1+1 колишнього бізнес-партнера Володимира Зеленського — олігарха Ігоря Коломойського — зіграв ключову роль в медійній підтримці Зеленського і “Слуги народу” на президентських і парламентських виборах.

Хоч Коломойський і заперечує вплив на редполітику телеканалу 1+1, але його контент повністю відповідає інтересам олігарха.

Коломойський не покидає ідею повернути собі Приватбанк, або отримати від держави компенсацію за його націоналізацію у розмірі $2 млрд. Після абсолютної перемоги “Слуги народу” на парламентських виборах шанси отримати сатисфакцію у олігарха зросли.

Ми нарахували 10 мандатів, які в майбутній Раді будуть орієнтуватися на олігарха. Найбільше людей Коломойського пройшло по мажоритарці від “Слуги народу”.

Самовисуванці:

Ігор Палиця — давній соратник Ігоря Коломойського. Є членом партії УКРОП, яку контролює олігарх. На момент обрання — голова Волинської обласної ради. Був головою Одеської ОДА по квоті Коломойського в травні 2014 — травні 2015 року.

Палиця працював в компаніях Коломойського, був головою правління нафтовидобувної компанії “Укрнафта”. Контрольний пакет цієї компанії належить державі, але операційний контроль довгі роки здійснюють люди Коломойського. Палиця був обраний в окрузі №22, місто Луцьк.

Ірина Констанкевич — нинішній нардеп, позафракційна, член партії УКРОП. Пройшла по округу №23 у Волинській області, де Палиця очолює облраду.

За списками від “Слуги народу”:

Олександр Ткаченко — гендиректор телеканалу 1+1 Ігоря Коломойського.

Артем Ковальов — гендиректор інформаційного агентства УНІАН, яке входить в медіа-холдинг 1+1 Коломойського.

По мажоритарним округам від “Слуги народу”:

Олександр Дубінський — ведучий і продюсер програм телеканалу “1+1”. В своїх блогах Дубінський часто критикує опонентів Коломойського або ретранслює ідеї олігарха. Пройшов по округу в столиці, переміг соратника колишнього президента — Ігоря Кононенка.

Ольга Василевська-Смаглюк — спецкореспондент телеканалу “1+1”. Пройшла по округу №96 у Київській області.

Сергій Швець — спецкореспондент та ведучий “1+1”. Пройшов по округу №214 в столиці.

В’ячеслав Рубльов — волинський обласний депутат і радник голови Волинської обласної ради Ігоря Палиці — соратника Коломойського. Перміг в окрузі №20 у Волинській області.

В’ячеслав Медяник — координатор юридичного напряму в Штабі національного захисту Дніпропетровської області, який очолює нардеп Юрій Береза. Береза був радником голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Медяник переміг в окрузі №27 в Дніпрі.

Сергій Демченко — депутат Дніпровської міської ради від партії “Україна Майбутнього”, яку очолює Святослав Олійник. Контроль над партією приписуютьКоломойському. Переміг в окрузі №29 в Дніпрі.

РІНАТ АХМЕТОВ

Скільки депутатів олігархи завели в Раду 03

Рінату Ахметову належать найбільші корпорації країни: енергетичний холдинг ДТЕК та металургійний холдинг “Метінвест”, 24% якого належать Вадиму Новинському. Обидві компанії — монополії, на енергетичному і металургійному ринках відповідно.

В 2017 році сукупна консолідована виручка групи СКМ Ахметова склала 450 млрд грн, що більше половини державного бюджету за відповідний рік.

В минулому складі Верховної ради Ахметов мав чималу підтримку законодавців. Його інтереси лобіювала частина Опозиційного блоку (ОБ) і Радикальна партія Олега Ляшка. Також лояльною до Ахметова була найбільша фракція — “Блок Петра Порошенка”.

За декілька місяців до нових виборів ОБ розколовся на дві частини. Власне ОБ залишився в сфері впливу Ахметова. З нього виділилась частина депутатів, яких представляє оточення Дмитра Фірташа і Віктора Медведчука — кума президента РФ Володимира Путіна.

Нова партія отримала назву “Опозиційна платформа — За життя” (ОПЗЖ), яку колишні партнери по фракції з боку Ахметова називають “ЗаЖОП”.

Лідерами нового об’єднання стали: Медведчук, партнер Фірташа — Сергій Льовчкін, Юрій Бойко — міністр енергетики часів Віктора Януковича і ексцентричний політик Вадим Рабінович.

Згідно результатів виборів, ОПЗЖ завів 37 депутатів за списком та ще сімох по одномандатних округах. Всього — 44. Водночас, Опозиційний блок Ахметова-Новинського не потрапив до Ради, набравши 3% голосів виборців.

В результаті, найбагатша людина України, яка звикла змінювати законодавче поле під інтереси своїх бізнесів, в цьому скликані матиме найменшу кількість лояльних людей за останні 10 років.

БЦ нарахував сім людей Ахметова, які пройшли в нову Раду від Опозиційного блоку. Плюс ще один депутат зайшов від БЮТ. Зазвичай, це менеджери ДТЕК та Метінвесту, міноритарні партнери Ахметова, які обралися на мажоритарних округах.

Муса Магомедов — гендиректор ПрАТ “Авдіївський коксохімічний завод” (АКХЗ). Це найбільший виробник коксу в Україні, який входить до складу Метінвесту.

Магомедов набрав 64,6% голосів у малонаселеному окрузі №45, який охоплює Авдіївку і Ясинувате. Слід зазначити, що АКХЗ знаходиться поряд з лінією зіткнення на Донбасі, тому Магомедов довгий час керував підприємством в умовах постійних аварій і відключень електроенергії через обстріли.

Руслан Требушкін — мер міста Покровськ (колишній Красноармійськ). Переміг в окрузі №50 в Донецькій області, який включає Добропілля, Мирноград і Покровськ.

Він лише на один відсоток випередив мера Добропілля, самовисуванця Андрія Аксьонова. На території цього округу розташовано одне з вуглевидобувних підприємств Ахметова — “ДТЕК Добропіллявугілля”.

Вадим Новинський — партнер Ріната Ахметова в Метінвесті. Володіє 24% холдингу. Має власну фінансово-промислову групу Smart Holding. В ній сконцентровані активи з гірничо-металургійного комплексу (інтегровані в Метінвест). А також активи в сферах суднобудування, в аграрній сфері, у сфері видобутку газу, логістики, нерухомості та фінансів (”Юнекс Банк”).

Новинський переміг в окрузі №58, який охоплює Кальміуський та Лівобережний райони Маріуполя.

Сергій Магера — директор з регіонального розвитку ПрАТ “Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча” (ММК ім. Ілліча). Підприємство входить в Метінвест. Магера переміг в окрузі, який охоплює центр Маріуполя.

Вікторія Гриб — керівник зі сталого розвитку “ДТЕК Енерго”, дивізіону ДТЕК, який займається видобутком вугілля та виробництвом електроенергії з нього.

Вона перемогла в малолюдному окрузі №105, який включає Новоайдарівський район Луганської області. На території округу, поряд з лінією зіткнення, знаходиться Луганська ТЕС, що входить в “ДТЕК Східенерго”.

Дмитро Шенцев — діючий нардеп від ОБ. Згідно даних про письмову реєстрацію, був відсутній на 70% пленарних засідань. Обирається до Верховної ради з 2002 року — вже понад 17 років. Його постійний округ — №176 з центром в Чугуєві Харківської області.

Дмитро Шпенов — пройшов до ВР по округу №37 Дніпропетровської області. Є членом фракції “Опозиційний блок”. Був депутатом від “Партії регіонів”. З 2006 до 2007 року — депутатом Криворізької міської ради і помічником-консультантом на громадських засадах Олександра Вілкула.

Михайло Волинець — пройшов до парламенту за списками “Батьківщини”. Голова Незалежної профспілки гірників України (НПГУ). В медіа відстоює та ретранслює ідеї, які вигідні ДТЕК Ахметова.

ДМИТРО ФІРТАШ

Скільки депутатів олігархи завели в Раду 04

Поки в Австрії вирішується доля олігарха Дмитра Фірташа, в Україні його партія на виборах до Ради взяла друге місце.

Нагадаємо, США підозрюють Фірташа в дачі хабаря в Індії за дозвіл видобувати титанову руду, яка мала постачатися американській корпорації Boeing.

Дмитро Фірташ — власник чотирьох заводів з виробництва мінеральних добрив, кар’єрів з видобутку титанового ільменіту, “Регіональної газової компанії” (РГК), яка контролює 70% розподілу газу в країні, а також телевізійного холдингу “Інтер”.

Політичні інтереси Фірташа представляють його давні товариші — Сергій Льовочкін, який має міноритарні пакети в його бізнесах і Юрій Бойко. Партію “Опозиційна платформа — за Життя” Фірташ і його соратники ділять з Віктором Медведчуком і Вадимом Рабіновичем.

До орбіти Фірташа ми віднесли таких депутатів:

Юрій Бойко — багаторічний партнер олігарха Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. Міністр енергетики часів Віктора Януковича. Відвертий прихильник Кремля, демонстративно бере участь в зустрічах з керівництвом РФ.

Сергій Льовочкін — бізнес-партнер Фірташа, співвласник телеканалу “Інтер” та інших активів олігарха. Голова Адміністрації президента Януковича. Прихильник зближення України з Росією.

Наталя Королевська — “регіоналка”, власниця “Львівської вугільної компанії”, якій належить ЦОФ “Червоноградська”. Зараз цю ЦОФ контролює арбітражний керуючий від Андрія Венгріна, радника екс-міністра енергетики від Порошенка — Володимира Демчишина.

Сергій Ларін — був заступником Льовочкіна, коли той очолював адміністрацію Януковича.

Сергій Дунаєв — колишній мер Лисичанська, тісно пов’язаний з Бойком. Останній починав свою кар’єру саме з цього міста.

Юлій Іоффе — старший товариш Бойка. Разом вони володіють підприємством “Харківська ТЕЦ-5”.

Михайло Папієв — товариш Фірташа, постійно присутній на судових процесах над олігархом в Австрії та на його днях народження.

Микола Скорик — екс-міністр фінансів Криму і голова Одеської облдержадміністрації у листопаді 2013 — березні 2014 років.

Юлія Льовочкіна — сестра Сергія Льовочкіна, власниця банку “Кліринговий дім” та акцій “Закарпаттяобленерго”.

Володимир Кальцев — при Януковичі був в.о. міського голови Запоріжжя і його довіреною особою на президентських виборах.

Юрій Павленко — квота Льовочкіна в ОПЗЖ. Був уповноваженим з прав дитини при Януковичі.

Віталій Борт — “регіонал” з багаторічним стажем. Мав відношення до відчуження Межигір’я та нерухомості держкомпанії “Надра України”.

Михайло Макаренко — у 2014 потрапив до Київської міської ради від “УДАРу” Віталія Кличка. В 2015 балотувався від “Опоблоку”. Квота Льовочкіна.

Юрій Солод (мажоритарка, ОПЗЖ) — чоловік Наталії Королевської. Був нардепом від “Опозиційного блоку”. Бізнесмен. Пройшлов до ради по округу №47 в Донецькій області, центр якого знаходиться в Слов’янську.

ВІКТОР МЕДВЕДЧУК

Скільки депутатів олігархи завели в Раду 05

Забутий історією політик періоду Леоніда Кучми за часів Петра Порошенка перетворився в нового олігарха України.

Pа короткий період часу кум президента РФ Путіна став власником трьох інформаційних телеканалів, взяв під контроль поставки дизелю та зрідженого газу з Росії в Україну.

На його дружину в РФ було оформлено видобуток нафти і нафтопереробний завод. А після позачергових виборів до Верховної ради Медведчук отримав контроль над партією “Опозиційна платформа — За життя”, яка взяла друге місце за кількістю мандатів.

БЦ зібрав перелік новообраних нардепів з оточення Медведчука.

Василь Німченко — перейшов в ОПЗЖ з “Опозиційного блоку” за квотою Медведчука. Є його давнім соратником і заступником в ГО “Український вибір”. Прихильник федералізації України і подвійного громадянства. Колишній суддя Верховного суду України.

Нестор Шуфрич — відданий товариш Медведчука, “регіонал”, колишній співвласник нафтогазової компанії “Нафтогазвидобування”, яку з Миколою Рудьковським продав Рінату Ахметову.

Тарас Козак — офіційний контролер медіа-активів Медведчука. Як повідомляв БЦ, на Козака було записано три телеканали — 112, NewsOne та ZIK, які Медведчук придбав для збільшення свого впливу в Україні.

Також Козаку належить 33% Новошахтинського заводу в РФ. Інші 60% належать Оксані Марченко, дружині Медведчука. На цьому НПЗ переробляється нафта, добута компанією дружини Медведчука з російських родовищ. Отримані нафтопродукти постачаються в Україну по єдиному нафтопродуктопроводу, який також контролює кум Путіна.

Григорій Суркіс — ще один соратник Медведчука. Разом вони входили до СДПУ(о) з 1995 року. Екс-президент Федерації футболу України та співвласник ФК “Динамо”. Разом з братом є власником маленького “А-Банку” та партнерами Ігоря Коломойського в низці обленерго.

Юрій Загородній — був заступником Медведчука в “Українському виборі” і на Банковій, коли той працював головою Адміністрації Кучми. Екс-член СДПУ(о).

Олександр Колтунович — “економічний експерт” від Медведчука, керівник економічних програм “Українського вибору”. Був помічником нардепа Німченка.

Григорій Мамка — був заступником начальника Головного слідчого управління МВС при міністрі Віталії Захарченко, який входив до “сім’ї” Януковича.

За даними УП, Мамка був радником голови проросійської партії “Розумна сила”. Вона складалася переважно з екс-міліціонерів і прокурорів з Донбасу. Партія фігурувала у справі російського журналіста Аркадія Бабченка, якого, за твердженням СБУ, хотіли вбити російські спецслужби.

Підозрюваний в організації “вбивства” журналіста Борис Герман на суді заявив, що “Розумна сила” фінансується приватним фондом президента Росії Володимира Путіна.

Віктор Чорний — є керівником ТОВ “Детективна охоронна компанія “Шторм”, яка раніше називалася “Детективна охоронна компанія “Сварог”.

На “Детективну охоронну компанію “Шторм” були зареєстровані автомобілі з кортежу Медведчука, коли охоронці політика напали на журналістів під час з’йомки прильоту кума Путіна в аеропорту “Жуляни” у листопаді 2017 року.

Чорний є віце-президентом Федерації бойового самбо України, почесним президентом якого є Медведчук.

Олег Волошин — співробітник “112-TV” Медведчука. Був прес-аташе посольства України в Росії.

ВІКТОР ПІНЧУК

Скільки депутатів олігархи завели в Раду 06

Пінчук — власник трубно-колісної корпорації “Інтерпайп”, співвласник газовидобувної компанії “Гео-Альянс” і медіа-холдингу StarlightMedia: телеканали ICTV, Новий та СТБ.

Під час передвиборчих кампаній Пінчук демонстрував лояльність майже до всіх лідерів перегонів і надавав їм ефірний час.

В новій Верховній раді Пінчук матиме трьох лояльних депутатів: один пройшов по мажоритарці від “Слуги народу”, двоє — за списком БЮТу.

Дмитро Кисилевський — потрапив в Раду по мажоритарному округу №24 в Дніпрі від “Слуги Народу”. Директор з корпоративних відносин компанії “Інтерпайп” Пінчука.

Олена Кондратюк — стала депутатом від БЮТ. Її чоловік — Олександр Богуцький — працює директором телеканалу ICTV. Це найрейтинговіший телеканал з медіа-холдингу Пінчука.

Ольга Бєлькова — потрапила до нового парламенту від БЮТ Юлії Тимошенко. За даними УП, Бєлькова — близька до Пінчука.

У 2006-2010 роках вона працювала директором з міжнародних проектів у благодійній організації “Фонд Віктора Пінчука — соціальна ініціатива”. З 2011 року і до першого депутатства була менеджером проектів у інвестиційно-консалтинговій групі Пінчука ТОВ “Іст Ван”.

https://biz.censor.net.ua

/resonance/3139420/sklki_deputatv_olgarhi_zaveli_v_radu