Хроники и Комментарии

Власть, расследования, сатира, фото

«Бардальеро» в Запорожье: «Українська природоохоронна група» требует от Министерства и Генпрокуратуры навести порядок в Нацзаповеднике «Хортица»

Posted by operkor на 11 октября, 2019

Фото ВВП. Остров Хортица

Розв’язати проблему з охороною острова Хортиця у Запоріжжі – з такою вимогою до Міністерства захисту довкілля та енергетики і Генеральної прокуратури України звернулася Громадська організація «Українська природоохоронна група». У зверненні зазначається, що острів Хортиця є заказником і знаходиться під охороною держави, але про це мало хто з українців знає.

Причиною цьому, на думку авторів звернення, є невиконання установою-власником охоронного зобов’язання покладених на неї функцій, повідомляють https://zp-fakty.net.ua

/society/zruynuvati-n

Внаслідок такої бездіяльності, в заказнику «виникли» сторонні землекористувачі, будуються МАФи, що не сумісно з виконанням територією завдань заказника, про це повідомляється на сайті ГО «Справжні дії».

Загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги» створено відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР від 28.10.1974 № 500 на площі 1383,0.га. До складу заказника входять частина о. Хортиця о. Байда, скелі Три Стоги, о. Дубовий, скелі Два брати, Розтьобін. Заказник розташований в межах земель Запорізької міської ради. Крім того, рішенням Запорізької обласної ради від 17.08.1999 № 7 навколо заказника створено 50-ти метрову охоронну зону.

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 06.11.2018 № 386 затверджено положення про загальногеологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги», згідно з яким на території Заказника забороняється: будь-яке будівництво, передача у господарське використання окремих земельних ділянок території Заказника, будь-яке порушення ґрунтового покриву, проведення земляних та інших робіт, розорювання земель, будь-яке засмічення та забруднення території Заказника та його водних об’єктів, знищення та суттєва зміна видового складу рослинного покриву, знищення та пошкодження окремих дерев, чагарників, трав’янистої рослинності, утримання собак на підприємствах, установах, організаціях, приватних подвір’ях неприв’язаними на неогородженій території або в умовах, які допускають втечу тварин за межі огородженої території, мисливство (полювання), будь-яке рибальство, за винятком аматорського та спортивного рибальства з берега в межах територій баз відпочинку та санаторіїв-профілакторіїв, заїзд будь-яких плавзасобів у водну акваторію заказника (його охоронну зону), а також причалювання, організація таборів відпочинку, розведення вогнищ, встановлення наметів (за виключенням відповідної земельної ділянки протяжністю 800 м, яка розташована на західному узбережжі острова Хортиця, починаючи від південної межі профілакторію ПАТ «Запоріжсталь», тощо.

Крім того, 16.11.2016 року всю територію острова Хортиця було включено до складу Смарагдової мережі України за поданням Мінприроди, що було мотивовано наявністю тут видів та оселищ, які охороняються згідно з резолюціями 4 та 6 Бернської конвенції.

Крім того, Хортиця має велике значення і для сезонних міграцій птахів, які використовують околиці островів та плавні для перепочинку та годівлі (відповідно територія визнана «Територією, важливою для птахів» а також номіновано на включення до реєстру водно-болотних угідь міжнародного значення в рамках роботи Рамсарської конвенції). стор. 2 з 3.

Насправді, в межах заказника знаходиться щоденно до 2 тисяч осіб, в вихідні та святкові дні — понад 8-10 тисяч осіб одночасно, що призводить до значного антропогенного впливу на територію заказника, деградації. Така велика кількість відпочивальників спричиняє значне забруднення території заказника пластиковими пляшками, призводить до знищення рослинного покриву території, а також є джерелом підвищеного шуму для тварин і птахів, що мешкають на території заказника.

Організація багаття в неустановлених місцях спричиняє лісові та степові пожежі, які завдають значної шкоди біорізноманіттю території, призводить до деградації оселищ і нівелює значення заказника.

На території заказника знаходиться велика кількість об’єктів лоточної торгівлі, які відповідно до режиму території повинні брати погодження в Національному історико-культурному заповіднику «Хортиця» (саме ця установа є власником охоронного зобов’язання щодо заказника) та Департаменті екології та природних ресурсів облдержадміністрації. Таких об’єктів щороку стає більше, хоча офіційного погодження своєї діяльності вони не мають, оскільки така діяльність є незаконною.

Заявники відзначають, що їм невідомо про жодні ініціативи дирекції Національного історико-культурного заповідника «Хортиця» щодо ліквідації торгових точок: публічних заяв, рейдів, звернень до органів контролю та нагляду. Це дає підстави припустити, що торгівельні точки покриваються співробітниками заповідника, які дозволяють проводити таку торгівлю без дозвільних документів, замість того, щоб виконувати охоронне зобов’язання і ліквідувати їх. Біля майже всіх об’єктів торгівлі завжди велика кількість твердих побутових відходів, а також повністю знищено рослинний покрив.

Щороку на території заказника трапляється велика кількість випадків лісових та степових пожеж, що легко відстежити в повідомленнях у ЗМІ, в інтернеті. Не складно відстежити і те що повідомлення про масштабні пожежі регулярно виникають вже багато років https://bit.ly/2nGraBY.

Автори звернення повідомляють, що, відповідно до вимог ст 250 КУпАП, Служба охорони національного заповідника «Хортиця» (знаходиться в системі Міністерства культури молоді та спорту України) не має повноважень щодо складання протоколів про адміністративні правопорушення за порушення вимог режиму території заказника, а також не може проводити розрахунки збитків. Виявивши порушення, вони повинні викликати працівників державної екологічної інспекції, яка з 2014 року фактично паралізована рішеннями Кабінету Міністрів України і не здійснює оперативної діяльності, а на даний час взагалі знаходиться в стані ліквідації. Рідкісні випадки виїздів працівниками держекоінспекції є швидше приємним винятком. Це означає, що передбачена законодавством робота з охорони заказника не ведеться належним чином.

Відповідно до вимог нормативно-правового забезпечення роботи національних природних парків, вони здійснюють охорону не лише своєї території, але й розміщених поряд територій природно-заповідного фонду; а також проводять наукову роботу в них. На території Запорізької області працює національний природний парк «Великий Луг», розміщених поряд з «Дніпровським порогами».

На відміну від працівників історико-культурного заповідника, працівники служби державної охорони, відповідно до постанови КМУ від 14.07.2000 № 1127 «Про службу державної охорони природно-заповідного фонду України», мають право: доставляти порушників природоохоронного законодавства у територіальні органи внутрішніх справ чи до виконавчого комітету селищної, сільської ради з метою з’ясування особи, складати протоколи про порушення адміністративного законодавства в галузі охорони довкілля і використання природних ресурсів, надсилати їх відповідним органам для притягнення винних до відповідальності, проводити особистий огляд осіб, речей, транспортних засобів та перевірку знарядь і продукції, одержаної в результаті природокористування, направляти в установленому порядку матеріали про порушення природоохоронного законодавства до відповідних органів для розв’язання питання щодо притягнення винних до кримінальної відповідальності тощо.

Відповідно до вимог частини 2 статті 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», «у разі необхідності їх охорона може покладатися на служби державної охорони розташованих поблизу природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків та регіональних ландшафтних парків».

Враховуючи викладене, з метою покращення ситуації щодо охорони та збереження території заказника «Дніпровські пороги», ГО «Українська природоохоронна група» звертається із проханнями:

— до Міністерства захисту довкілля та енергетики: переоформити охоронне зобов’язання щодо заказника «Дніпровські пороги» на адміністрацію НПП «Великий Луг», а в майбутньому розглянути варіант розширення території національного парку шляхом включення до нього заказника;

— до Генеральної прокуратури України: провести розслідування щодо стану виконання охоронних функцій заповідником «Хортиця» щодо заказника «Дніпровські пороги» та забезпечити представництво в судах щодо захисту його території від порушень, які здійснюють суб’єкти господарської діяльності.

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: