ветровой паркВ Україні найвищі в Європі зелені тарифи. Через це в альтернативну енергетику України активно інвестують сотні мільйонів євро українські бізнесмени та європейські компанії. За даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), за показником встановленої потужності відновлювальних джерел електроенергії наша країна наздоганяє країни ЄС.

При цьому, в ЄС ціна “зеленої” енергії на аукціонах опускається до 4-5 євроцентів за кВт-год. Водночас Україна викуповує альтернативну енергію по 30-45 євроцентів за кВт-год в залежності від часу отримання зеленого тарифу. Таким чином, заможні країни Європи купують зелену енергію в рази дешевше, ніж ми.

Зелений тариф — це гарантована державою дотація за електроенергію, отриману з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Він почав діяти в 2009 році. Згідно існуючого закону, він діє до 2030 року. До цього часу держава в повному обсязі зобов’язана викуповувати електроенергію ВДЕ за тарифами, які прив’язані до курсу євро і які в рази перевищують тарифи на традиційну електроенергію — ТЕС, АЕС та великих ГЕС. Детальніше про зелений тариф — за посиланням.

БізнесЦензор публікує наслідки від високих зелених тарифів на енергетику України, які оприлюднила НКРЕКП та просить читачів відповісти на питання: “Чи готові ви платити за найвищі в Європі зелені тарифи?”

Потужність відновлювальних джерел енергії зросте на 33%

В 2019 році в експлуатацію введено об’єктів генерації з альтернативних джерел загальною потужністю 6 ГВт. В 2020 році, за прогнозом НКРЕКП, загальна потужність ВДЕ зросте на 33% — до 8 ГВт. Для порівняння, потужність споживання Києва — близько 1 ГВт. Таку ж потужність має атомний енергоблок, яких в Україні 13.

На кінець 2019 року Оператором систем передачі електроенергії — “Укренерго” — вже видано технічних умов на приєднання до мереж на 12 ГВт. А державне підприємство “Гарантований покупець” уклав попередні договори з майбутніми виробниками електроенергії за зеленим тарифом на 3,5 ГВт.

Чи готові ви платити найвищі в Європі зелені тарифи? 02

Відновлювальна генерація отримає 20% грошей ринку

В 2020 році відновлювальні джерела електроенергії вироблять 15 млрд кВт-год електроенергії і отримають за неї 42,5 млрд грн.

Ця сума на 52% більша від обсягу коштів, що будуть сплачені за зеленим тарифом в 2019 році — 28 млрд грн. В 2018 році виробники ВДЕ отримали за зеленим тарифом 14 млрд грн.

Таким чином, виробники “альтернативної” електроенергії у 2020 році отримають 20% від всіх грошей, які будуть сплачені споживачами за електроенергію.

При цьому, в загальній структурі виробництва електроенергії всією генерацією ВДЕ будуть мати лише 6-7%.

Чи готові ви платити найвищі в Європі зелені тарифи? 03

Термін окупності будівництва генерації з альтернативних джерел електроенергії становить 5-7 років. Таким чином, “зелені” електростанції введені в експлуатацію в 2010-2012 роках вже окупили вкладення і отримають надприбутки.

Доходи АЕС знизяться, електроенергія подорожчає, а прибутки ТЕС Ріната Ахметова — зростуть

НКРЕКП прогнозує, що в 2021 році через значний ріст обсягів електроенергії, яку буде вироблено “зеленою” генерацією, оператору мереж “Укренерго” доведеться обмежувати роботу альтернативної генерації або атомних станцій.

Оскільки атомні енергоблоки АЕС і зелена генерація не можуть маневрувати, тобто швидко збільшувати або зменшувати обсяги виробітку, то в певні періоди, для збалансування енергосистеми (пропозиція має дорівнювати попиту), “Укренерго” буде змушене зупиняти одну з генерацій: атомну, або зелену.

Якщо оператор прийме рішення обмежувати виробництво ВДЕ, а за підрахунками НКРЕКП обмеження становитимуть 21% “зеленої” генерації, то власники цих альтернативних станцій отримають 10 млрд грн компенсації. Згідно із законом “Про ринок електроенергії”, держава зобов’язана компенсувати всю вартість виробленої, але не використаної електроенергії.

Альтернативний варіант — обмеження виробництва електроенергії блоками атомних станцій. АЕС в Україні продають найдешевшу електроенергію. Це призведе до збільшення використання більш дорогої електроенергії ТЕС, 80% потужності яких належить ДТЕК Ріната Ахметов. Відповідно, результатом стане збільшення обсягів шкідливих викидів від роботи ТЕС.

Заміщення дешевої електроенергії дорогою, в свою чергу, призведе до зростання тарифу оператора системи передачі “Укрнерего” до 35 коп. за кВт-год. Сьогодні він — 11,6 коп. за кВт-год.

https://biz.censor.net.ua