Хто йде до Запорізької міськради від Європейської солідарності і хто має більше шансів на перемогу насправді? Ми розібрались, як можна показувати одне, а робити інше. 

“Європейська солідарність” входить у нові місцеві вибори не лише з оновленим ім’ям, але і з новими кандидатами у списку. Перший номер партії і кандидат на міського голову зразка 2015 року — Микола Фролов — перейшов в іншу партію, а з восьми депутатів міської ради зараз йдуть на вибори п`ять (й те, Вячеслав Зайцев в останній момент повернувся до “ЄС” з партії “Голос”).

Відсутність вагомих результатів за 5 років своєї роботи у міськраді, депутати-”порошенківці” списували на свою малочисельність і  протистояння їхнім діям з боку провладних сил. Цього року на 64 місця у міськраді партія “ЄС” виставила 55 кандидатів (мінімальна кількість — 35) і біографії цих осіб ми стисло розглянемо нижче. 

Підприємці та їхні працівники

На сайті ЦВК Валерій Прозапас вказав себе директором з будівництва ТОВ “Інфра-буд”. Але більше він відомий, як директор і співвласник ТОВ “Корнер сервіс”, якою він ще минулого року безпосередньо володів. Втім, більш детально про бізнес Прозапаса ми розповімо в огляді про кандидатів в мери — адже він ще висувається на міського голову. 

Відомий ветеран АТО Андрій Хімічев, вже працює в Прозапаса — заступником директора з питань безпеки у ТОВ «Інфра-буд». Він також помічник депутата Запорізької міськради Андрія Согоріна, служив в армії, входить до ГО «Запорізька рада ветеранів АТО». 

Олександр Константинов — директор торговельного центру ТОВ «Епіцентр К», також депутат Запорізької міськради. Підлеглий Олександра Константинова — закупівельник  ТОВ «Епіцентр К» — володів фірмою ТОВ “Селтік фрост”, яка вже отримала 23,5 млн грн – здебільшого на ремонт ОСББ. Також низку підрядів від міськради отримала фірма, де працює дружина Константинова – ТОВ «Легіон» – на 3,3 млн грн.

У списку партії «ЄС» також є Олеся Єсіна — фахівець відділу безготівкового розрахунку ТОВ «Епіцентр К». Вона також вказувалася координаторкою Запорізького територіального осередку ГО «Справа Громад». Є серед кандидатів і Олена Немченко — начальник одного з відділів у ТОВ «Епіцентр К».

Микола Бєлий директор ТОВ «Віконда-Запоріжжя», також депутат Запорізької міськради та співволодіє “Багатопрофільною клінікою Святого Миколая”. Раніше Микола Бєлий також був власником ТОВ “Компанія позитив”, яка отримала підрядів на 171 млн грн, зокрема і від Запорізької міськради. Нині фірмою володіє колишній директор одного з фірмових салонів “Віконда” в Запоріжжі. Левову частку підрядів “Компанія позитив” отримала від структур мелітопольської мерії, де міським головою був представник “Блоку Петра Порошенка Солідарність»” (нині Європейська солідарність”) — Сергій Мінько, а його заступником був теж представник цієї партії — Іван Федоров. Також Мінько зазначав, що серед депутатів у нього є більшість у міській раді. Чималу кількість підрядів у Мелітополі отримала і близька Миколі Бєлому фірма ТОВ “Віконда-Мелітополь” – на 4 млн грн.

Серед кандидатів «ЄС» також є Андрій Кліцунов — заступник директора з розвитку ТОВ «Багатопрофільна Клініка Святого Миколая». Окрім цього, він вказується помічником депутата Запорізької міськради Миколи Бєлого. В 2010-2015 роках був депутатом Запорізької міськради. Тоді Кліцунов пройшов від «Сильної України»Сергія Тигіпка, а навесні 2012-го року разом з усією фракцією СУ приєднався до фракції “Партії регіонів” — як і Тигипко на центральному рівні. Вже після революції гідності, в 2014-2015 роках, Кліцунов був головою Дніпровського району у Запоріжжі.

Анастасія Піскун — лікар загальної практики, сімейний лікар ТОВ «Багатопрофільна клініка Святого Миколая».

Андрій Саппа на сайті ЦВК вказав себе директором Спільного підприємства «Віннер Форд Запоріжжя Інтрейд Групп». Однак нині директор цього підприємства — інша особа, а Андрій Саппа був директором раніше.

Співвласником «Віннер Форд Запоріжжя Інтрейд Групп» був Геннадій Фукс — депутат Запорізької облради від партії “Батьківщина”.

Олена Вертепна — директор ТОВ «Онкомед». Ця фірма вигравала тендери від запорізьких обласних медзакладів – загалом на 1,7 млн грн. Олена Вертепна разом з Валерієм Прозапасом була співзасновником ТОВ “Корнер сервіс”, а зараз співволодіє ТОВ “Інфра-буд”, де директором з будівництва є Валерій Прозапас.

Євген Мусійченко — директор ТОВ «Торгова група «Асгард». Раніше був головним інженером СКП “Запорізька ритуальна служба” і це комунальне підприємство замовляло його колишній фірмі поставку товарів. Разом з депутатом Запорізької міськради Олександром Константиновим входить до ГО “Громадський рух “Будуймо Запоріжжя разом”. Запоріжцям насамперед відомі пам’ятники для цвинтарів від майстерні “Пантеон”, якою володіє Мусійченко.

Андрій Согорін — заступник директора ТОВ «Реклама Сервіс-Україна» (цією фірмою володіє його батько); також Согорін депутат Запорізької міськради. Він був ініціатором очистки історичного центра Запоріжжя від зовнішньої реклами, однак його звинувачували в усуненні конкуренції для своєї фірми — однієї з операторів “наружки” в місті. 

Також у списку партії «»ЄС» є й економіст ТОВ «Реклама Сервіс-Україна» — Олена Ващенко.

Таміла Зубкова — заступник директора з адміністративно-господарської діяльності ТОВ «Компанія «Акубенс». Фірма займається торгівлею меблями. Також Таміла Зубкова вказувала роботу у меблевій компанії “Континент”. 

Олена Кузьменко — заступник директора ТОВ «Торговий Дім «БСМ». Фірма займається технічним обслуговуванням автомобілів та торгівлею запчастинами. Власника цієї фірми, адвоката Романа Севастьянова, підозрювали у намаганні підкупити суддів запорізького суду. Також цей власник фігурував у судовій суперечці за будівлю Фонду державного майна України та виведенні майна “Товариства сприяння обороні України” на 3 млн грн.

Олександр Кудін — заступник директора у ТОВ «Автогазпромсервіс». Ця фірма отримала невеликий підряд від міськради – на 98 тис. грн.

Також серед кандидатів «ЄС» є три фізичні особи-підприємця: Віталій Беседін, Антон Жук (ІТ-фірма Whidegroup, працює на зовнішній ринок) та Яна Шаповал.

Безробітні

Окремою групою у списку партії “ЄС” є особи, які у графі працевлаштування вказали “тимчасово не працює”, таких кандидатів 8. Хоча, принаймні половина з них на безробітних зовсім не схожа.

Сергій Шаповалов — керував продуктовим магазином, служив в АТО, помічник депутата Запорізької міськради В’ячеслава Зайцева.

Борис Розсоха — працював в міській Інспекції з благоустрою, був помічником згадуваного вище Олександра Константинова, разом з ним входить до ГО “Громадський рух “Будуймо Запоріжжя разом”. Займається темою ОСББ.

Микола Говоруха — голова громадської організації сімей загиблих учасників антитерористичної операції «Родина козацької звитяги», входить до ГО “Запорізький обласний центр сприяння євроатлантичній інтеграції”.

Олена Ярошенко-Сумка — на місцевих виборах 2015 року балотувалася від партії “Укроп”. Відомий військовий волонтер у місті. Хоча й вказана безробітною, але постійно пише про роботу своєї відомої в місті весільної агенції “Любовь-морковь”.

Катерина Канигіна — нещодавно почала шукати роботу UI/UX-дизайнера.

Анзор Хапцев — дрібний підприємець, разом з депутатом Запорізької міськради Андрієм Согоріним володів ТОВ «ТПС інвест», входив до Асоціації «Підприємств реклами України».

Марія Мартинова вже декілька років працює в штабі запорізької БПП/ЄС — менеджує роботу з первісними організаціями в області. 

Андрій Пустовіт  вочевидь, працював начальником технологічного бюро на КП «Науково-виробничий комплекс»Іскра».

Освітяни

Ольга Стадніченко — завідувач кафедри українознавства у Запорізькому національному університеті

Тетяна Вавілова — заступник директора з навчально-виховної роботи у Запорізькій гімназії № 54 Запорізької міської ради

Сергій Гараба викладач у Національному університеті «Запорізька політехніка»

Алла Савранська — доцент у Національному університеті «Запорізька політехніка»

Данило Осадець — вчитель історії у  Запорізькій гімназії № 46 Запорізької міської ради 

Євген Олексенко — відомий в місті спортсмен, важкоатлет і ветеран АТО. Вказаний, як викладач у загальноправових дисциплін у Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ. Раніше працював юристом, інженером та головою служби охорони праці. Учасник бойових дій, співзасновник «Запорізької Міської Організації Ветеранів АТО». Разом з Валерієм Прозапасом входить до Запорізької міської федерації футболу воїнів АТО.

Павло Варванський — завідувач відділенням у КЗ «Запорізький фаховий медичний коледж» Запорізької обласної ради.

Медицина 

Віталій Кубрак — лікар, а Ірина Берестова — лікар-педіатр у КНП «Міська дитяча лікарня № 5» Запорізької міської ради. У цієї лікарні вигравала підряд фірма з орбіти депутата Запорізької міськради Миколи Бєлого — “Компанія позитив”. 

Дмитро Кирильчук — фахівець зі зв’язків з медичною громадськістю представництва «Берлін-Хемі/А. Менаріні Україна ГмбХ».

Олександр Федоров — лікар у Запорізькій міській клінічній лікарні № 5 

Дар’я Кудря — лікар-невропатолог КНП «Міська лікарня № 8» Запорізької міської ради.

Інші

Ярослава Братусь — директор ТОВ «Проект Консалтинг». Спеціалізація фірми — робота з інформацією (оброблення даних, розміщення реклами, консультування, надання інформаційних послуг).  У вересні вона шукала роботу керівника проектів. Раніше Ярослава Братусь працювала в громадському секторі (наглядач за виборами), репетитором української мови та у місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 

Олександр Лобас — начальник штабу, перший заступник командира військової частини 3425. Один з керівників місцевої “Самооборони майдану” на початку 2014-го року і перший командир 37-го ОМПБ, сформованого переважно з мешканців Запорізької области. 

Галина Гончаренко — керівник ГО «Волонтерський центр «Солдатський привал».

Надія Мороз — пенсіонер. На своїй сторінці у Фейсбук вказує себе військовим волонтером.

Олександр Кобзарюк — голова правління Запорізької міської громадської організації «Протект». Депутат Запорізької міськради, був радником колишнього міського голови Запоріжжя Олександра Сіна. 

Любов Карпенко — голова правління Громадської спілки «Запорізький ресурсний центр «КРУГ». Також вказувалася головою правління Запорізької обласної громадської організації власників житла «Наш дім».

Олег Чернов — керівник секретаріату запорізької територіальної організації Політичної партії «Європейська Солідарність». Був помічником народного депутата Ігоря Артюшенка. 

В’ячеслав Зайцев — завідувач інформаційно-видавничим відділом ДП «Національний заповідник Хортиця». Депутат Запорізької міськради. Входить до ГО «Запорозька рада ветеранів АТО».

Вардуі Сирунян — юрисконсульт  КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Запорізької обласної ради. Була помічником у народного депутата Ігоря Артюшенка. 

Сергій Лишенко — керуючий партнер Адвокатське об’єднання «Юрлюкссервіс», штатно супроводжує юридичні справи БПП/ЄС, як на виборах, так і в звичайний час..

Віктор Дерев’янко — головний спеціаліст взаємодії зі ЗМІ, міжнародних зв’язків, з питань Євроінтеграції та зв’язків з громадськістю Головного управління Держпраці у Запорізькій області. Втім нещодавно подав декларацію перед звільненням з цієї посади. 

Ольга Біличенко — пенсіонерка.

Василь Мєзєнцов — директор ТОВ «Телерадіокомпанія «Тризуб ФМ», також керує БО “Благодійний фонд об’єднання волонтерів Запоріжжя”, входить до ГО “Тризуб дентал” — польових стоматологів, які лікують зуби бійцям на фронті. 

Андрій Бережний — головний технолог ТОВ «Машинобудівний завод «КВІК». Був депутатом Запорізької міськради позаминулого скликання від “Батьківщини”.  

Андрій Йорж — керуючий відділенням комерційного банку ПАТ «Комерційний банк «Акордбанк».

Олена Шевчук — журналіст у Запорізькій регіональній дирекції ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (Суспільне).

В чому нюанси 

Кістяк партії “ЄС” складають нинішні депутати Запорізької міськради з бізнесовим підґрунтям та підприємець Валерій Прозапас, який заявив про свої амбіції на крісло мера. 

“Європейська Солідарність” претендує на свій ядерний електорат — проукраїнський, який не хоче миру на російських умовах, зневажливо ставиться до нинішньої влади, поважає армію та волонтерсьску спільноту. Колишні волонтери та військові представлені в списках ЄС найбільше від усіх в Запоріжжі. Але, є одне але. Переважна більшість цих людей (крім Олександра Лобаса) має дуже небагато шансів на перемогу. 

Найкращі шанси на обрання є в кандидатів з першої десятки загальноміського списку і у перших-других номерів в “окружному” списку. Люди з першої десятки проходять на місця, якщо сукупно партія долає 5-відсоткової барєр, а щоб кандидат поза десяткою вирвався вперед, йому треба набрати 25% виборчої квоти.

Ми писали про ці ключові елементи нової виборчої системи раніше, і дуже коротко згадаємо про ним тут.  Якщо відштовхуватися від показників явки на місцеві вибори за минулі роки, то для проходження в раду, “перестрибуючи” список кандидату треба набрати особисто 900 голосів. Для цього людина має бути відомою вже не тільки вузькому колу френдів чи підписників на ФБ, а й громаді свого району-округу, де вона балотується. 

Але, завжди є чимала частка виборців, які голосують насамперед за партійний бренд, не переймаючись людьми, які цей бренд представляють в місті чи в області. І ці люди будуть ставити хрестик за партію, і, не переймаючись людьми — за першого, чи другого кандидата в списку на окрузі. Відтак, перші дві людини в окружному списку “збирають врожай” неперебірливих виборців та мають набагато більше шансів попасти до міськради. 

І на таких “преміум-місцях” до міськради йдуть або сьогоднішні депутати міськради, вихідці з бізнесу, або їхні менеджери.  Крім згаданих Олександра Лобаса і Павла Варванського — це Олександр Константинов, Андрій Согорін, Анастасія Піскун, Ольга Стадніченко, Микола Бєлий, Євген Мусійченко, Олександр Кобзарюк, Олег Чернов, Олександр Федоров, Яна Шаповал, Борис Розсоха, Андрій Бережний.

З одного боку, це логічно — до політики потрапляють ті, хто витрачає на неї гроші і кому воно взагалі треба. З іншого — ветеранам та волонтерам треба частіше займатись політикою, щоб потім не стати прикриттям для місцевого бізнесу, який спокійно заводить своїх підлеглих під соусом патріотизму.  

Чи є в людини з “хвоста” окружного списку шанси набрати 900 голосів та вирватись уперед? Авжеж, є. Цікавим експериментом буде подивитись на результат Вячеслава Зайцева — після своєї “подорожі” з ЄС до Голосу і обратно до ЄС він опинився в списках “Солідарності” на аутсадерському восьмому місці в рідному окрузі по Дніпровському району. І якщо Зайцев, з його чималою відомістю в місті та районі, не зможе пройти до ради, це буде суттєвим маркером для нової системи. 

Олег ШЕМЧУК
Сергій СИДОРОВ

http://incentre.zp.ua/kandidati-vid-zaporizko%D1%97-%D1%94s-biznesmeni-j-%D1%97hni-menedzheri-pid-sousom-z-volonteriv-ta-vijskovih/

Ця стаття була представлена ГО “Медіавізія” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.