Хроники и Комментарии

Власть, расследования, сатира, фото

«Про що ми зараз тут говоримо?! Кого ви за дурнів тримаєте?!» На Погоджувальній раді ВР щодо комунальних тарифів було видно неозброєним оком, хто кого і за що тримає

Posted by operkor на 27 января, 2021

«Сім років назад, коли ще була попередня влада, у людей просто нахабно через корупційну модель, ідеально пророблену, забрали дешевий український газ і підняли, вдумайтесь, ціни на газ і на тепло в 11 разів, на електроенергію – в 7. Абсолютно ніяких обґрунтованих розрахунків під це не було. Куди багатократно підвищену ціну, яку отримували з людей за газ, тепло і електроенергію, куди дівали ці гроші?» (25 січня 2021 року. З стенограми засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України)

Голова Верховної Ради України РАЗУМКОВ Д.О.:

-Зараз українське суспільство чекає від нас оперативної реакції на ті події, які відбуваються протягом останнього місяця: це підвищення тарифів на газ, це підвищення тарифів на опалення, на гарячу воду, на електрику. Ви бачите, що відбувається, і не лише бачите, тому що майже всі народні депутати, не дивлячись на локдаун, продовжували працювати в своїх регіонах, спілкувалися з людьми, вислухували їх проблеми, біди і намагалися в межах своєї компетенції допомогти, наскільки це можливо.

Є вже перші кроки, які були запропоновані урядом. Сьогодні буде у нас Прем’єр-міністр України на засіданні  Погоджувальної ради. Завтра він також буде на засіданні Верховної Ради і виступати, і відповідати на запитання депутатських фракцій та груп. Але мені здається, що Верховна Рада точно ніколи не стояла, не стоїть і не буде стояти осторонь від проблем людей. І, не дивлячись на те, що вже зроблено, я впевнений, ми це проговорювали з представниками всіх депутатських фракцій та груп, тільки що  відбувалася відповідна нарада, і всі погодилися з тим, щоб звернутися до Кабінету Міністрів  України: в максимально стислі строки напрацювати механізми, які б дозволили компенсувати, можливо, субсидіями, всі ті  втрати, які люди понесли і за січень місяць. Для цього ми як Верховна Рада готові в повному обсязі долучитися і через постанови, і через зміни до законодавства, і через зміни до Державного бюджету України. Я це почув як пропозицію і, в принципі, як вимогу від всіх депутатських фракцій. Я думаю, що сьогодні, виступаючи, вони про це також зазначать.

Паралельно з цим у нас  відбулося декілька нарад  протягом локдауну, пов’язані із зростанням тарифів. І тут були представники всіх депутатських фракцій і груп, був Прем’єр-міністр, був і виконуючий обов’язки міністра, представники НАК «Нафтогаз». На жаль, у нас не було представника  НКРЕКП, якого запрошував Кабінет Міністрів України, і чому так відбулося, кінцевої інформації нема.  Але я розумію, що у нас всі незалежні регулятори, але, коли це стосується людей, ми повинні працювати спільно, в  незалежності  від того, яку гілку влади наскільки ми представляємо і наскільки ми незалежні або залежні  один від одного. Тому що всі ми залежні від людей, які нас обирали, призначали, які нам платять заробітні плати на тих чи інших посадах. Тому лунала пропозиція, підтримали її  керівники депутатських  фракцій та груп: запросити керівництво НКРЕКП та заслухати інформацію щодо того, що відбувається в їх зоні відповідальності.

2

ШМИГАЛЬ Д.А.,  

-Питання тарифів було і залишається, мабуть, одним з найбільш чутливих для громадян України, тому звичайно сьогодні приділяється доволі значна увага цьому такому вже наболілому роками питанню.

Куди рухається Україна? Україна безумовно демонтує залишки радянської системи тарифоутворення і рухається до відкритого ринку – найбільш справедливого інструменту встановлення вартості послуг, тарифів, цін. Тому повноцінна робота всіх ринків: електроенергії, ринку газу, ринку комунальних послуг –  це фундаментальна реформа, яку провадить Україна і яку провадить уряд.

Що таке сьогодні ціна на газ? Це ціна, яка формується на світових біржах, а також рахується на українській біржі. У нас є приклади, коли літом після запровадження ринку газу, відкритого ринку газу, ціни коливалися менше 3 тисяч гривень, можна було протягом вересня-жовтня укладати річний продукт з НАК «Нафтогазом» по 4 гривні 70 копійок, і є на сьогоднішній день декілька десятків тисяч людей в Україні, які скористалися цією можливістю і сплачують ціну за газ, і будуть сплачувати протягом року 4 гривні 70 копійок, є інші річні продукти.

Але дуже важливо, що цей ринок знаходиться сьогодні в процесі формування, і ми розуміємо, що в процесі формування буде відбуватися певна трансформація. Наприклад, місячний продукт є незручним і є, напевно, не дуже справедливим для окремих категорій громадян. І сьогодні уряд для того, щоб захистити громадян, прийняв рішення про верхнє обмеження ринкової ціни газу в Україні 6 гривень 99 копійок за кубометр – це перший крок, який був зроблений. А я зараз назву цілий ряд кроків, які ми робимо спільно із Верховною Радою, спільно з Асоціацією міст України по напрямку всіх тарифів. Тобто перше –  це обмеження в цьому опалювальному сезоні, з 1 лютого, наголошую, з 1 лютого починаючи і до тих пір, поки це буде потрібно цього опалювального сезону, ціна газу обмежується не дорожче 6 гривень 99 копійок за метр кубічний з ПДВ.

Тут немає встановлення обмежень як покладеного соціального обов’язку, це верхнє обмеження ціни. Якщо компанії не можуть торгувати по такій ціні, то обов’язок постачати газ по даній ціні переходить до постачальника «останньої надії», яким є НАК «Нафтогаз», який готовий постачати людям «блакитне» пальне по даній ціні. Дуже важливо, що також можна переходити зараз на рівні продукти, можна змінювати постачальника, тобто  тут питання уже до громадян, хто і як вибере.

Над чим ми працюємо зараз? Перше. Це консультації з НКРЕКП, з народними депутатами, з постачальниками газу і створення в Україні протягом найближчого часу основи річного продукту. Тобто зараз за замовчуванням основним є місячний продукт. Зручним і для всієї Європи, і для, впевнений, громадян України буде річний продукт, який легко прогнозувати, який легко розраховувати, і люди не будуть мати стрес, коли кожного місяця ціна змінюється в більшу чи меншу сторону, і це важко передбачити, важко прорахувати. Тому за основу беремо річний продукт.

Наступне. Прийнято рішення спільно з народними депутатами і з НКРЕКП щодо зменшення тарифу на розподіл газу вже для 14 облгазів, але загалом прийнятий відповідний тариф 1 гривня 79 копійок, який діє на території цілої  України. НКРЕКП також його обмежило. І вважаю, це на сьогоднішній день справедливою ціною. Але у будь-якому випадку ми говоримо про те, що ми будемо робити зміни до закону, ініціювати зміни до закону для того, щоби дати змогу облгазам ще більше зменшувати даний тариф.

Третє. Це стосується централізованого опалення теплокомуненерго, регулювання послуг на гаряче водопостачання і тепло. Підготовлений меморандум. Сьогодні о 10-й годині відбулася чергова зустріч з Асоціацією міст України. Готували ми його всі разом: і відповідний комітет, і відповідно народні депутати,  уряд,  Офіс Президента,  Асоціація міст України. Фактично все готово, послуги…

3

БОЙКО Ю.А.

-Перше, звичайно, це питання тарифів. Із того, що зараз сказав у своїй доповіді Прем’єр-міністр, мені абсолютно зрозуміло, що в цій темі уряд знаходиться на абсолютно хибному шляху. Тому що люди не розуміють, чого це «вдруг» у нас з’явився так званий ринок газу з європейськими цінами, притому що в нас немає в Україні ані європейської зарплати, ані європейських пенсій? Чому «вдруг» у нас газ українського видобутку, який завжди по «топливному балансу» був, направлявся завжди для населення, прирівнявся по цінах до хабу на Баумгартені. Причому тут взагалі народ України, який по Конституції має право отримувати цей газ?

Друге питання. Де ділась достатня дешева електроенергія з «Енергоатома», 52 відсотки яку виробляє для споживання країни «Енергоатом»? І куди вона так швидко поділась, що нам прийшлось в країні уряду піднімати ціни в два-три рази, і чого це так сталося? На ці питання відповіді немає. Всі розмови про так званий ринок – все це нічого спільного не має з реальністю, яка є в країні.

І завтра сюди прийдуть люди, які будуть вимагати справедливих тарифів, завтра сюди прийдуть члени-фопівці організації «SaveФОП». І я вважаю, що парламент не можу стояти осторонь. І ті ініціативи, які ми розглядали вранці на нараді під вашим головуванням, Дмитре Олександровичу, вони повинні бути втілені дуже швидко, тому що суспільство повинно отримати відповідь, що парламент дійсно є і в нас парламентсько-президентська республіка.

4

ПОРОШЕНКО П.О.

-Питання тарифів і енергетичної безпеки. Ми дійсно хотіли би почути запевнення Прем’єр-міністра, що ми не будемо купувати газ в Росії, що ми не будемо купувати через корупційні схеми електроенергію від Білорусі і Росії, що ми збільшимо субсидії і розглянемо ті законопроекти, які «Європейська Солідарність» внесла на розгляд порядку денного на цьому тижні.

5

ТИМОШЕНКО Ю.В.

-Знаєте, мені хотілося б, щоб ми, враховуючи, що зараз вся країна слухає, що говорить Верховна Рада, поговорили без бюрократичних слів, без перекладання відповідальності просто зрозуміли ми словами про те, що відбувається з тарифами. Ну, дорогі друзі, не треба тут один одного вводити в оману.

Сім років назад, коли ще була попередня влада, у людей просто нахабно через корупційну модель, ідеально пророблену, забрали дешевий український газ і підняли, вдумайтесь, ціни на газ і на тепло в 11 разів, на електроенергію – в 7. Абсолютно ніяких обґрунтованих розрахунків під це не було. Куди багатократно підвищену ціну, яку отримували з людей за газ, тепло і електроенергію, куди дівали ці гроші?

Ну, ми ж всі з вами знаємо, да, що проведений державний аудит за ці роки, да? І ми знаємо, що НАК «Нафтогаз» вивів з країни 225 мільярдів гривень і 75 мільярдів не доплатив в бюджет! Так про що ми зараз тут говоримо?

Нова влада, коли прийшла, мусила «каленим залізом це вижигати». Де кримінальні справи по 225 мільярдів виведених грошей людей, які заплачені за тарифи?

Де кримінальні справи проти Коболєва, проти Вітренка, проти всіх попередників, які взагалі це все робили? Скажіть, будь ласка!

Ніяких кримінальних справ, Коболєв на місці, і вся корупційна машина по встановленню необґрунтованих тарифів продовжує вже після завершення попередньої влади працювати вже в новій владі.

Ви знаєте, не хочу більше говорити якимись фразами, хочу говорити цифрами. Дорогі друзі, ви подивіться, будь ласка, бухгалтерію НАК «Нафтогазу».

Закачали газ в газові сховища, народні, державні газові сховища, які не належать ні Коболєву, ні Вітренку, ні уряду –  нікому, закачали, наприклад, в травні – 2 тисячі 631 гривня за тисячу кубічних метрів, червень – 2 тисячі 357 гривень за тисячу кубічних метрів, ну, серпень, наприклад,  2 тисячі 918 гривень.

Дорогі друзі, нам сказали, що 30 мільярдів газу закачано по таким цінам і що повністю на всю зиму всім вистачить. Звідки ціна 7 тисяч гривень?! Це наше сховище, державне! Така само у нас приблизно ціна на український природний газ.

Так навіщо дурити? Ви ж просто продовжуєте корупційні схеми, які робила попередня влада і попередні лідери, так само виводяться гроші, той же самий Коболєв зберігається на посаді.

Ще мене тішить цинізм, коли говорять, що не купувати російський газ. Кого ви за дурнів тримаєте? Ви 5 років, попередня влада, купували російський газ, оформлюючи це через європейську біржу, але по всіх наших транзитних системах це приходило з Росії в Україну напряму! Навіщо так дурити людей?

І я хочу запитати, а парламент тут що робить? Ми будемо в уряду питати звіт?  Уряд підзвітний парламенту. Те, що ми встановимо, те і буде. Так я хочу запитати, а чого б нам закон не прийняти, що відпускається як мінімум громадянам України газ власного видобутку з 30-відсотковою рентабельністю, не збитково, 30 відсотків рентабельності поставте, в законі це пропишіть.

Друге. Давайте в цьому ж законі пропишемо, що газ, який закачаний в газові сховища, відпускається країні по ціні закачки плюс ціна зберігання в сховищах, плюс транспортування, плюс ПДВ. Що тут незрозумілого? Це в наших з вами силах. Закон такий є, 1177, наша команда подала. Ми готові його відкликати на користь того, щоб подати цей закон від всіх фракцій. Але припиніть дезорієнтувати суспільство: немає такої ринкової ціни! І взагалі припиніть говорити про ринок газу в Україні. Не існує ринку газу в Україні! Існує монопольний постачальник і встановлена ціна. Навіщо маніпулювати словами «ринок природного газу»?

Тому наша команда пропонує, щоб ми розпочали сесію з того, щоб прийняли такий закон: ціна українського газу плюс 30 відсотків, ціна газу в сховищах плюс зберігання і транспортування – все це віддається по ціні людям об’єктивній, справедливій і абсолютно обґрунтованій. І припиніть цей м’яч перекидати з одної фракції в іншу, треба працювати і парламенту теж.

6

БАТЕНКО Т.І.

— Ключ щодо таких питань, як підняття чи зниження тарифів, знаходиться не в парламенті, а знаходиться в інших органах влади. Важко аргументувати і сприймати аргументи про ринок в умовах тотального зубожіння населення чи тотального падіння економіки. Сьогодні взагалі гостро стоїть питання виживання багатьох наших співвітчизників. Ми розуміємо, що в нас не ринок, а в нас монополія.

Тому, не зважаючи на всі обіцянки влади, «під ялинку» як то кажуть громадяни України отримали тотальне збільшення тарифів на енергоносії. І що найгірше, це відбулося не внаслідок падіння, підняття економіки України чи ворожих дій країни-агресора, а внаслідок невмотивованих рішень уряду і Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Українці завдяки таким діям органів державної влади були поставлені на межу виживання. Тому ми бачимо сьогодні протести громадян України, які вдаються до перекриття трас міжнародного сполучення, а сесії місцевих рад різних рівнів закликають скасувати ці ганебні рішення. І це лише мала частка того, як нуртує емоція людей і протест наших людей внаслідок таких неправильних, як на мене, рішень.

І де ця ситуація реалізації обіцяних владою заяв щодо зменшення тарифів вдвічі, які лунали під час президентських виборів і так далі? Адже реально відбулося ледь чи не двократне збільшення тарифів. Хто може сказати: чи от Президент, чи уряд вжили заходів і рішенням останнього знизили ціну природного газу?

Давайте реально розглянемо, як відбулося насправді. По-перше, зниження ціни газу відбудеться лише в лютому, а за січень, який виявився найхолоднішим за останні два роки в Україні, громадянам доведеться виплатити непідйомні суми. По-друге, рішення уряду стосується лише ціни газу лише для побутових споживачів, тобто тих споживачів, які опалюють газом свої будинки. А для мешканців багатоквартирних будинків зростання тарифів на теплову енергію є неуникним, адже виробникам тепла пільговий тариф рішенням уряду не передбачений.

Відповідно тут відкривається наступний рішень підступності рішень, який нібито прийняті на благо людей, адже остаточне рішення про зростання ціни на теплову енергію мають приймати місцеві органи влади. І місцева влада або муситиме створювати умови для праці теплогенерації у збиток, або вбиватиме своє реноме серед виборців, збільшуючи тарифи на тепло.

Виникає інша складова цього питання. НАК «Нафтогаз України», друзі,  це компанія постачальник «останньої  надії», а також всі інші постачальники природного газу закуповували газ влітку, і мої колеги про це говорили, коли в середньому він коштував в рази дешевше, ніж навіть складає гранична ціна газу, яку встановив уряд.

Це вкрай згубна практика для будь-якої влади – прирікати багатьох українців на вимирання і перед тим далі виплачувати величезні премії топ-менеджерам, топ-чиновникам, які навіть, як сказав Дмитро Олександрович, не приходять на наради в парламент, на наші спільні наради з урядом. Важко оцінити ту шкоду, яку завдало рішення влади для великої кількості малозабезпечених громадян України, які вимушено споживають незначний обсяг електроенергії.

З огляду на вищевикладене депутатська група «Партія «За майбутнє» вимагає невідкладно винести на розгляд у сесійний зал та прийняти проекти постанов, розроблені народними депутатами  членами групи, і спрямований на скасування необґрунтованого збільшення енергоносіїв та запровадження мораторію терміном на один рік на підвищення тарифів на енергоносії, проект Постанови відповідно 4609, проект Постанови 4590 – про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на повернення пільгового тарифу на електроенергію для населення за  перші сто кіловат/годин, що категорично, я вважаю, зараз критично для більшості громадян України.

Крім того, ми чекаємо від уряду конкретних пропозицій вже завтра щодо механізму компенсації втрат громадян України, які понесли їх у січні місяці поточного року.

7

 КУЛІНІЧ О.І.

-Безумовно, питання тарифів на житлово-комунальні послуги сьогодні – це питання номер один, яке найбільше турбує людей. Зокрема в січні відбулися акції протесту населення проти тарифів на енергоносії, розпочалися вони якраз на Полтавщині, яку я представляю у Верховній Раді як народний депутат, зокрема з міста Лубни та інших громад.

Причиною цього стало підняття тарифу на розподіл газу до 2,94 гривні з ПДВ за кубометр, це по Лубнам і по іншим громадам Полтавської області. Це найвищий показник по всій країні, хоча в цей період середня виважена цифра по Україні була 1 гривня 10. Тому робіть висновки, чому НКРЕКП своїм рішенням довело до цих акцій протесту, зокрема на Полтавщині.

І тому найбільше питання якраз зараз до регулятора, до НКРЕКП, який погодив такі тарифи…

Я підгримую ініціативу запросити керівництво НКРЕКП, керівника сюди в парламент, тому що ми б хотіли задати питання і почути, чому ця ситуація була доведена до точки кипіння і чому НКРЕКП почало реагувати на цю ситуацію після того, як люди вийшли на вулицю, а не зразу обґрунтовано доводити свою позицію.

Дуже багато питань по формуванню тарифів  залишаються. Наприклад, ті ж субсидії. Починаючи з 2016 року норма споживання газу в рамках субсидії постійно зменшувалась. Спочатку це було 7 кубів газу на квадратний метр опалювальної площі, а зараз це 4. І тому для людини, яка проживає, наприклад, у сільській місцевості і має будинок 70 квадратів, по великому рахунку, субсидія мало що вирішує  і особливо, якщо це, наприклад, одинокий пенсіонер, враховуючи рівень його пенсійного забезпечення.

Також треба розібратися стосовно спекуляцій на ринку газу. Наприклад, чому у січні, коли ринкова ціна в «Нафтогазі» становила 7,22 гривні за кубометр, а багато облгаззбутів закупали газ практично по 10 гривень? І це якраз питання до правоохоронних і до фіскальних органів: що це за ринкові відносини, коли тут явно виглядає, як конкретна схема на заробітку в цій важкій ситуації? І це якраз заробіток на людях. Тому тут треба обов’язково розбиратись правоохоронним і фіскальним органам.

Ще одне, що дуже важливо. Відповідно до правил відкриття ринку газу люди мають змогу вільно змінювати постачальника. Але в дійсності це не так просто. Людям навіть погрожують відрізати газопостачання у разі переходу до нового постачальника. І у нас такі сигнали вже є до депутатів нашої групи. Споживачі залишаються непоінформованими і незахищеними від свавілля компаній-постачальників. Тому в цій ситуації уряд повинен реагувати оперативно і навіть забирати ліцензії у таких облгазів, які допускають такі порушення.

8

ШУФРИЧ Н.І.

-Не можу залишити поза увагою питання, яке зараз бентежить наших громадян, обурює, це питання підвищення тарифів. І маю визнати, що при Порошенку, до якого у мене дуже критичне ставлення, обсяги субсидій були 55 мільярдів гривень, а зараз біля 30. Невже люди в 2 рази стали жити краще, ніж зараз і це є підставою для зменшення субсидій і підняття вартості комунальних послуг? Газ, який купили влітку в 2 рази дешевше, зараз продають в 3 рази дорожче. Це не по-людськи!

9

ГЕРУС А.М.

-Сьогодні вже було багато сказано про тарифні питання, і уряд вже прийняв певні рішення. Як на мене, уряд оперативно відреагував, і регулятор НКРЕКП також прийняли рішення, щоб виправити ті основні перекоси, які у нас утворилися на ринку. Але ця ситуація, яка склалася, вона є для нас хорошим уроком, щоб ми оцінили важливість конкуренції, а не монополізації ринків, зокрема енергетичних ринків.

І ми як парламент маємо стояти на сторожі саме побудови відкритих конкурентних ринків і розуміти, там, де є політичний лобізм з метою обмеження конкуренції, з метою, щоб відкритий ринок зробити закритим ринком, з метою, щоб зупинити атомні блоки як своїх конкурентів, або ввести якісь спеціальні мита, які фактично є забороною – це все є додаткове обмеження конкуренції. А монопольний ринок так чи інакше неминуче призводить до зростання ціни.

Ми зі своєї сторони також будемо ініціювати і, сподіваюсь, на цьому тижні зареєструємо законопроект, який буде стосуватися роботи облгазів, який буде передбачати введення тимчасової адміністрації і навіть націоналізації тих облгазів, які діють з кричущими порушеннями і які мають невідповідність ліцензійним умовам, які їм встановлює регулятор. Відповідно ми зі своєї сторони також будемо пропонувати законопроекти, які сприяють покращенню конкуренції на ринку електричної енергії та ринку газу.

14

КАЧУРА О.А.

Ви знаєте, колеги, сьогодні на засіданні Погоджувальної ради Прем’єр-міністр сказав, я цитую, я записав: «Демонтуємо радянську систему тарифоутворення». Тобто я хочу сказати, на жаль, що Прем’єр-міністра немає, що якщо продовжиться ця політика антисоціальна, яка не буде дотримуватись загальносуспільних інтересів тарифоутворення, то народ України демонтує і уряд, і разом з урядом і парламент в цілому.

Організація міжнародна ЮНІСЕФ у квітні опублікувала звіт, згідно якого за межею бідності до кінця року буде більше ніж 43,6 відсотка українських громадян, а може і 50,8.

Є постанова, сьогодні спікер, до речі, дуже добре зазначив, що давайте проголосуємо постанову. Є постанова 4581, яка відкриває і робить прозорими абсолютно всі цифри про видобуток газу,  про те, скільки у нас сховищ, що там зберігають у цих сховищах, який процес тарифоутворення…

РАЗУМКОВ Д.О. Дякую. Засідання Погоджувальної ради оголошую закритим

СТЕНОГРАМА засідання Погоджувальної ради депутатських фракцій (депутатських груп) у Верховній Раді України

25 січня 2021 року

https://operkor.wordpress.com

Добавить комментарий

Please log in using one of these methods to post your comment:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s

 
%d такие блоггеры, как: