долги коллектор

За новим законом колекторські фірми, щоб продовжити роботу в Україні, мали до 14 жовтня пройти реєстрацію у Нацбанку. Регулятор вніс у Реєстр 55 фірм. БЦ переглянув хто стоїть за цими структурами та знайшов серед них російську мережу, голову СЕТАМу, грузинського екс-міністра, банкірів, депутатів, юристів, виконавців, а також підприємців, що займаються мікрозаймами.

З літа 2021 року в Україні діє оновлене законодавство щодо колекторської діяльності. Детально про про нові умови роботи колекторів БізнесЦензор писав в листопаді.

Однією з головних новацій було запровадження Реєстру колекторських компаній в сфері регулювання Національного банку.

Цього разу БЦ публікує матеріал про власників колекторських фірм, які отримали відповідний дозвіл та внесені в Реєстр. 

Виконавці зі Львова

3 вересня першим в колекторський список Нацбанку потрапило ТОВ “Аксіліум”. Власниками цієї київської фірми є двоє юристів зі Львова Назар Мужик та Петро Зорена.

Останній до 2019 року був начальником відділу виконавчої служби у Львові. На сайті фірми зазначений ще третій партнер — приватний виконавець Назар Павлюк. Він разом з Назаром Мужиком є власниками однойменного адвокатського об’єднання. А втрьох — Мужик, Зорена та Павлюк є засновниками громадської організації “Громадська ініціатива “Львів’яни”.

Назар Павлюк був заступником начальника регіонального відділення Фонду держмайна по Львівській області. Ще будучи студентом львівського університету ім. Франка, Павлюк у 2007 році балотувався до Верховної Ради від ВО “Свобода”, згодом був помічником нардепа 7го скликання від ВО “Свобода” Ірини Фаріон.

Назар Павлюк на сайті електронних торгів арештованим майном СЕТАМ зазначений як один із найбільш продуктивних приватних виконавців з реалізації майна у 2018-2019 роках.

Також Павлюк фігурував в історії конфлікту за соєвий завод на Херсонщині між групою DF Дмитра Фірташа та “Каховка пром-агро” братів Іллі та Вадима Сегалів. Нібито, його дії як виконавця тоді дозволили Дмитру Фірташу взяти підприємство під свій контроль.

“Форай Капітал”

В один день з “Аксіліумом” в реєстр потрапили ще чотири фірми: “Інфідіс”, “Фінтех-Колект”, “Служба виконання стягнення” та “Українська колекторська агенція”.

Власником компанії “Інфідіс” офіційно є Ілля Пальчевський. На сайті фірми вказано, що вона співпрацює виключно з ТОВ “Кей-Колект”, що є правонаступником за іпотечними кредитам “Укрсиббанку” 2006-2008 років видачі.

“Фінтех-Колект” та “Служба виконання стягнення” — свіжезасновані компанії, зареєстровані 22 червня 2021 року, попали до реєстру з “Українською колекторською агенцією”, що знаходиться зі “Службою виконання стягнення” в сусідньому приміщенні. В 2017 році “Українська колекторська агенція” належала вище зазначеній “Кей-Коллект”, керівником якої був же вказаний Ілля Пальчевський.

“Кей-Колект” належить до групи “Форай Капітал” молдаванина Алекса Мунтяну та чеха Каміла Гоца До активів групи належить охоронна компанія, сервіс онлайн платежів Portmone.com, виробник санітарно-гігієнічної продукції АО ВГП (ТМ РУТА), оператор зовнішньої реклами Prime Group та фармацевтична компанія Sperco Ukraine.

Юристи

Ще три колекторські фірми в реєстрі Нацбанку — “ЮК “Ессаймент “, “ЮФ “Ессаймент” та ТОВ “Ессаймент Кредит Менеджмент” зареєстровані на юриста, арбітражного управляючого Сергія Бурку, партнера юрфірми “Траст Консалтинг”.

ТОВ “ЮК “Еверлігал” входить до однойменної юридичної групи Євгенія Дейнеки, Андрія Порайка, Андрія Оленюка та Олександра Ружицького. Безпосередньо колекторська фірма належить Ружицькому та Порайко. Андрій Порайко є депутатом Київради від партії “Європейська солідарність”, входить до комісії з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Києва.

ТОВ “Ді енд ес партнерс” та ТОВ “Укрборг” зі списку Нацбанка належить підприємцю Сергію Слюсаренко. Фірмою “Укрборг” він володіє разом зі засновником однієї з найбільших вітчизняних юрфірм “Астерс” Олексієм Дідковським. Група Слюсаренко працює переважно в сфері фінансів та нерухомості. Їі проектом, наприклад, є котеджне містечко Riviera Villas на Київщині.

Мікрозайми

ТОВ “Целтис” з реєстру Нацбанку записана на Семена Матухно з міста Лисичанська на Луганщині. Проте до 12 липня власником фірми значився харків’янин Роман Катеринчик, автор книги “99 секретов успешного интернет-проекта”, та засновник компанії Artjoker, Myсredit та Oncredit, що спеціалізується на мікрокредитуванні.

ТОВ “Колекторська компанія “Таліон” засновна в кінці травня 2021 року в Чернигові на Владислава Дубового з села Нещеретове на Луганщині. Фірма займається погашенням боргів для факторінгової фірми “Таліон Плюс”, що записана на Вікторію Дубову та ТОВ “Кошельок”. Вона спеціалізується на мікрозаймах. Належить Сергію Крилову, що також займається продажем кліматичного обладнання під ТМ Sensei.

Як мінімум чотири фірми зі списку Нацбанку — ТОВ “Тамга Кепітал”, ТОВ ЦБЗ “Інкасо”, ТОВ “КБ “Легал Плюс” та ТОВ “Софтфінанс” — пов’язані з підприємцем Геннадієм Васюковим, одним із співзасновників інтернет- холдингу Universal Commerce Group.

Група, як зазначається на її сайті, орієнтована на інвестуванні в “IT та веб-проекти на ранніх стадіях”. У 2014 році Геннадій Васюков став співзасновником компанії Wayforpay — платіжної онлайн-системи.

Васюков є керуючим партнером юрфирми “Васюков, Остапюк та партнери”. Замається онлайн кредитуванням під ТМ Бистрозайм, Простозайм, В Польщі розвиває бренд Szybka Gotowka, в Іспанії — Freezl.

ТОВ “Кредит Нет” зареєстроване в червні 2021 року на мешканця Вишгорода Дмитра Давидка. Давидок вказаний також директором “Фінансової компанії “Май Воллєт Пеймент енд Трансфер”, що зараз перебуває в процесі припинення.

Ця фірма належить Арчілу Мамателашвілі, колишньому члену Ради Нацбанку Грузії в 2013-2014 рр, заступнику міністра енергетики Грузії впродовж 2005—2007 за часів першого президентства Міхеіла Саакашвілі. Арчілу Мамателашвілі належить в Україні “Фінансова компанія “Воллєт”, що замається мікрокредитуванням.

Власником колекторских компаній ТОВ “Профікол”, ТОВ “ФК “Довіра та Гарантія”, виступає Сергій Димінский. Також з ним пов’язане ТОВ “Цикл Фінанс”. Струкури купують прострочені кредити у більшості мікрофінансових компаній, зокрема “Манівео”, “Дінеро”, “Мілоан”, “Глобал Кредит”, “Кредит Плюс”, “СОС Кредит”, “Майкредит” тощо.

Голова СЕТАМу

ТОВ “Юридична компанія “Тріпл Сі” зараз записана на Ірину Шаланську. В засновниках фірми вказаний теперешній гендиректор держпідприємства СЕТАМ Олександр Мамро, що у 2020 році також подавався на конкурс на посаду заступника директора ДП “Укрспирт”.

В компаньйонах Мамро значиться Роман Іваненко, що був кандидатом у Київраду в 2015 році, член виконкому об’єднання” Самопоміч” та один з донорів цієї організації (вклав в 2016-2019 роках $115 тис).

Банкіри

ТОВ “Колекторська компанія “Вердікт” зараз записана на Ірину Радченко, пов’язана з підприємцем та банкіром Андрієм Волковим, співвласником фінансової компанії “Інвестохіллс Веста”, що працює на ринку проблемних активів. В 2020 році структура Волкова викупила у ФГВФЛ борги банків “ВТБ”, “Родовід” та “Фінансова ініціатива” на 1,31 млрд гривен.

ТОВ “Європейська агенція з повернення боргів” належить банкіру, власнику групи ТАС Сергію Тигіпку .Колекторська фірма є одним зі старожилів ринку, була заснована ним ще у 2007 році.

Група “ТАС” входить до числа найбільших фінансово-промислових груп, до сфери інтересів її власника відноситься фінсектор (банківський та страховий бізнес), вагонобудування, ливарне виробництво, нерухомість, сільгоспвиробництво.

Також група реалізує ряд венчурних проектів: аптечну мережу “Аптека TAS”, асфальтобетонний завода “Столичний”, агро-енергетичну компанію SALIX energy.

ТОВ “Прімоколект” зареєстроване у Львові більше 10 років тому, входить до польського холдингу PCOLLECT, що займається викупом прав вимоги за банківськими кредитами, належить Еві Закович. Компанія також представлена на колекторському ринку Польші та Росії.

ТОВ “Інтер-Ріск Україна” заснована на українському ринку ще у далекому 2000 році, належить польському державному банку “Загальна ощадна каса”, до українських активів якого належить “Кредобанк”. Також до цієї польської групи належить ТОВ “Фінансова компанія “Приватні інвестиції” з реєстру.

Російська підприємець з анексованого Криму

Вісім структур ,яким дозволили працювати на колекторському ринку України — “Дельта М Колекшн”, “Дельта М Фінанс”, “Дельта М. Бізнесові рішення”, “Дельта М Груп”, “ЮО “Дельта М”, “Дельта М. Бізнес”, “Дельта М Юкрейн”, “Перша професійна приватна виконавча служба” — офіційно належать мешканцю Кагарлика на Київщині В’ячеславу Голубу.

На сайті компаній зазначається, що “Дельта М” є частиною “міжнародної мережі “Дельта М”. Таку ж мережу з ідентичною емблемою та повністю ідентичним сайтом можна знайти в Російській Федерації.

Належить ООО “Долговое агентство “Дельта М” Лоліті Катамадзе, що як приватний підприємець в 2015-2016 роках займалась роздрібною торгівлею взуттям та шкіргалантереєю в анексованому Криму.

В 2016 році “Дельта М Юкрейн” отримала від структури Міністерства фінансів України підряд на телефонну перевірку персональних даних 150 тис отримувачів соціальних виплат за майже 2 млн грн.

За словами аналітика ГМ “Опора” Олександра Клюжева, представники фірми дзвонили внутрішньо переміщеним особам, щоб уточнити їх місце перебування для “привітання їх із новорічними святами від міністерства”.

Російська група “Дельта М” нерідко працює з боргами громадян РФ чи мешканців окупованого Криму перед українськими банками після прийняття Держдумою закону про можливість таких стягнень.

Колекторські компанії в Реєстрі Нацбанку

Найменування компаніїОфіційний власникДохід в 2020 році, млн грн
1ТОВ “Компанія Аксіліум”Назар Мужик, Петро Зоренане зазначено
2ТОВ “Інфідіс”Ілля Пальчевськийне зазначено
3ТОВ “Фінтех-Колект”Олена Ігнатенконе зазначено
4ТОВ “СВє³кторія Обитоцькане зазначено
5ТОВ “Укрколект”Ігор Прихідне зазначено
6ТОВ “ЮФ “Ессаймент”Сергій Буркане зазначено
7ТОВ “ЮК “Ессаймент”Сергій Буркане зазначено
8ТОВ “Целтис”Семен Матухно0,00
9ТОВ “КК “Таліон”Владислав Дубовийне зазначено
10ТОВ “Ессаймент кредит менеджмент”Сергій Буркане зазначено
11ТОВ “ЮФ “Еверліґал”Олександр Ружицький, Андрій Порайконе зазначено
12ТОВ “Снейк Фінанс”Юлія Папченконе зазначено
13ТОВ “Внутрішня виконавча служба”Микола Афендіковне зазначено
14ТОВ “Кредит Борг Солюшенз”Роман Коваленконе зазначено
15ТОВ “Тамга Кепітал”Ольга Ферміна0,00
16ТОВ “Колекторська компанія УА”Святослав Івановне зазначено
17ТОВ “Профікол”Сергій Демінський1,12
18ТОВ “ФК “Довіра та гарантія”Сергій Демінський59,88
19ТОВ “Кредит Нет”Дмитро Давидокне зазначено
20ТОВ “Колекторська компанія “Ліквід”Юрій Гладковне зазначено
21ТОВ “Цикл фінанс”Олександр Правник0,00
22ТОВ “КА “Боргова межа”Георгій Онуфрієнконе зазначено
23ТОВ “ЮК “Тріпл Сі”Ірина Шаланська3,77
24ТОВ “Софтфінанс”Анжеліка Савчук0,07
25ТОВ “Кредит 911”Олена Радченко, Євгеній Фіцайне зазначено
26ТОВ “Ді Енд Ес Партнерс”Сергій Слюсаренко0,17
27ТОВ “УкрБорг”Сергій Слюсаренко, Олексій Дідковський14,58
28ТОВ “Європейська агенція з повернення боргів”Сергій Тігіпко12,19
29ТОВ ЦБЗ “Інкасо”Анжеліка Савчук0,63
30ТОВ “Прімоколект”Ева Закович27,12
31ТОВ “БА “Пристав україна”Олександр Вєнніков4,96
32ТОВ “Інформаційне колекторське бюро”Олександр Костенко, Юрій Гапоненко0,24
33ТОВ “КБ “Легал Плюс”Анжеліка Савчукне зазначено
34ТОВ “КК “Арго”Андрій Квашане зазначено
35ТОВ “КК “Аспект Фінанс”Андрій Квашане зазначено
36ТОВ “СК “Фарес”Оксана Берегівськане зазначено
37ТДВ “Інтер-Ріск Україна”Bank Polski S.A.26,96
38ТОВ “Фінколлект Україна”Юрій Купріянов, Дмитро Волков0,66
39ТОВ “Кредитно-виконавча служба”Генрік Байтюль, Богдан Войтенко, Роман Кохан, Максим Юзвяк0,94
40ТОВ “Дельта М Колекшн”Вячеслав Голубне зазначено
41ТОВ “Дельта М Фінанс”Вячеслав Голубне зазначено
42ТОВ “Дельта М. Бізнесові рішення”Вячеслав Голубне зазначено
43ТОВ “Дельта М Груп”Вячеслав Голубне зазначено
44ТОВ “Дельта М. Бізнес”Вячеслав Голуб0,00
45ТОВ “ЮО “Дельта М”Вячеслав Голуб6,90
46ТОВ “Дельта М Юкрейн”Вячеслав Голуб21,60
47ТОВ “Перша професійна приватна виконавча служба”Вячеслав Голубне зазначено
48ТОВ “Вердикт Консалтинг”Олена Павленко, Сергій Павленконе зазначено
49ТОВ “КК “Вердикт”Ірина Радченконе зазначено
50ТОВ “Кредитекспрес Юкрейн Ул.Ул.Сі.”Гьоста Леннарт Агрен73,63
51ТОВ “Дебтфорт Україна”Гьоста Леннарт Агрен9,73
52ТОВ “ФК “Аваліст”Антоніна Мурашко, Марія Мишкун0,00
53ТОВ “Колекторське агентство Фактор”Андрій Запорожченко19,70
54ТОВ “ФК “Прайм Альянс”Наталія Барандич0,00
55ТОВ “ФК “Приватні інвестиції”Bank Polski S.A.0,75

Інформація станом на 26 листопада 2021 року

Ольга ПРОКОПИШИНА

Бизнес Цензор, 2 грудня