Мотовиловець

4 листопада нардеп Андрій Мотовиловець офіційно став першим заступником голови фракції Слуга народу. Хоча де-факто давно входить до керівництва президентської сили, формує порядок денний у парламенті та визначає пріоритетність законопроєктів. Мотовиловця цілком влаштовує мікроклімат усередині монобільшості, а груп впливу олігархів він не бачить. Точніше, відмовляється визнавати їх без достатніх доказів.

Він скептично ставиться до президентських амбіцій ексспікера Дмитра Разумкова, але його послідовників позбавляв би мандата.

Що сталося з групою олігарха Коломойського у СН, чому друзі Разумкова мають піти на вибори та як зупинити падіння рейтингів: перше після призначення інтерв’ю Мотовиловця — LIGA.net.

“ЗЕЛЕНСЬКИЙ ГЛИБОКО ЗАНУРЕНИЙ У РОБОТУ СЛУГ НАРОДУ”

— Хто вам запропонував посаду першого заступника голови фракції і чи були у вас конкуренти? Які завдання ставлять перед вами?

— Давид Арахамія. Основне завдання — формування порядку денного від фракції СН та його проходження у парламенті.

— Ви його формуватимете спільно з Офісом президента та головами комітетів?

— Голови комітетів формують порядок денний, і ми дивимося на важливість законопроєктів, розраховуємо час, кількість правок, враховуємо прохідну спроможність парламенту.

— Ви визначатимете пріоритетність законопроєктів?

— Весь час, який я займаюся порядком денним (а це досить давно), я пояснюю, чому цей закон стоїть вище, а цей нижче.

— Чи були у нардепів претензії до вас щодо того, що їхній законопроєкт стоїть нижче, ніж їм би хотілося?

— Звісно, були. І будуть. Кожен нардеп вважає свій законопроєкт, свою тему пріоритетною та важливішою, ніж решта. Далі все залежить від якості комунікації. Наше завдання — пояснювати комплексно всю логіку порядку денного, чому сьогодні нам важливіше розпочати із закону Х, а не із закону Y. Це має бути всім кристально зрозуміло — і більшості, і опозиції, і Офісу президента, який потім готує закони до підписання президентом, та — головне — виборцям.

Також треба пояснювати Кабміну, чому ми голосуємо той чи інший закон. І що ми чекаємо від уряду підзаконних актів та реалізації.

— Як оцінюєте настрої у фракції? Чи можна її назвати монолітною та готовою ухвалювати закони, про які ви щойно говорили?

— Бюджет-2022, який ми проголосували у першому читанні, свідчить про те, що ми даємо за закон 226 голосів. Це живий організм. Якщо моноліт — це арматура та бетон, то ми керуємо людьми, обраними як за списком, так і за мажоритаркою. Ми не роботи. Це величезний механізм.

— Якими інструментами будете забезпечувати життєдіяльність цього живого організму?

— Моє завдання — читати, розуміти та пояснювати закони. Накази не працюють. Це живі люди, думку яких мені потрібно поважати та враховувати.

— У фракції 242 депутати, і до кожного особисто підходити та пояснювати буде надто енерговитратно.

— Є люди, які активно хочуть розумітися на тому, що їм незрозуміло. Вони приходять і кажуть: “Поясни мені, будь ласка, чому реформа ДАБІ йде сюди? Ми готові до організацій, що саморегулюються, чи ні? Чи не призведе це до того, що всі забудовники відкриють такі організації і не пустять нікого іншого?” Найчастіше це професійні дискусії.

— Що б ви змінили в управлінні/організації роботи фракції, щоб зробити її ефективнішою?

— Не буває швидких рішень. Буває важка методична робота щодня. Я аналізував політичну кар’єру Меркель, шукав, яку саме реформу вона зробила. Де-факто — жодної. Але мені здається, що я зрозумів секрет її тривалої політичної кар’єри і почав використовувати: щодня захищай інтереси своєї країни методичною роботою. Перебуваючи під критикою та маніпуляціями, просто продовжуй виконувати свою роботу.

Наша робота — ухвалювати закони та писати правила гри. Наша робота — захищати бізнес і щоб ринки були прозорими та відкритими.

— Добре, але це була відповідь не на моє запитання. Моє питання щодо управління фракцією.

— У нас у команді є заступники голови фракції, які допомагають нам у роботі. Я пояснюю їм, а вони пояснюють депутатам зі своїх груп.

— Тобто організація роботи всередині фракції вас влаштовує?

— Так. Поки результат на табло — мене це влаштовує.

— Чи проводяться зараз зустрічі президента чи керівництва ОП з керівниками фракції чи комітетів?

— Безперервно.

— Іноді я чую від “слуг”, що доступу до президента немає.

— Це неправда. Президент не може постійно зустрічатися з кожним депутатом окремо. Голови комітетів постійно перебувають на спільних нарадах або із заступниками голови Офісу, або з головою Офісу, або з президентом.

Президент знає, як працює Рада, і дуже глибоко занурений у нашу роботу. Ми хочемо бути сильним командним гравцем у команді президента.

“З ПОГРОЗАМИ АХМЕТОВА АБО КОЛОМОЙСЬКОГО НЕ СТИКАВСЯ”

— Які групи впливу можете виділити у фракції? Скільки людей, лояльних до олігархів?

— Люди не можуть бути лояльними до олігархів, бо наш унікальний результат на виборах відбувся завдяки запиту суспільства та президенту.

— Ви жодних груп впливу усередині фракції не бачите?

— Маю 240 унікальних депутатів. Вони можуть об’єднуватися за інтересами, законами, за приналежністю до регіону. Поставте питання прямо. Чи є у мене група Ахметова? Я так не вважаю. Чи є у мене група Коломойського? Ні.

Андрій Мотовиловець: Чи є у Слузі народу люди Ахметова та Коломойського? Я їх не бачу

— Чи є у фракції люди Коломойського?

— Наразі ми вважаємо, що такої групи не існує.

— Чому зараз? Раніше вона була?

— На виборах, особливо за мажоритаркою, можливо, був якийсь вплив та допомога в організації виборів. Але я не можу зараз сказати, що є окремий міфічний заступник голови фракції, який дає команди. Зараз ми працюємо в одній команді та досить комфортно.

— У мене складається враження, що через проблеми Коломойський вимушено підписав мирову з Банковою, і його депутати зараз притихли.

— (робить паузу) Я не знаю про проблеми Ігоря Валерійовича і досить давно з ним не спілкувався.

— Тобто зараз він жодних умов через своїх депутатів не висуває?

— У мене не було жодного депутата, який прийшов би і сказав: “Це дуже дивний закон, і він дуже потрібен Коломойському”. Такого не бачив жодного разу. Я вважаю, що у мене зараз хороший мікроклімат у Слузі народу.

— Ви вже сказали, що не бачите групи Ахметова. Але багато ЗМІ говорять про “групу Павлюка”, яка іноді підігрує інтересам Ахметова. Чи можете це підтвердити?

— Давайте одразу поставимо крапки над “i”. Група Ігоря Валерійовича, група Ріната Леонідовича, навіть розмови журналістів про те, що такі групи є, демонструють нам вплив цих людей. Я справді вважаю їх досить впливовими, бо вони — одні з найбільших платників податків у нашій країні. Тому коли ти регулюєш якусь галузь — ти спілкуєшся з ними як з контрагентами.“Ти чуєш їхню точку зору, вони присутні. Але з погрозами, чи з вимогою, чи з якимось іншим видом впливу від фінансово-промислових груп під час роботи у Верховній Раді я не стикався ніколи”.

— Але я не отримав відповіді на запитання, чи існує група Павлюка, яка підігрує інтересам Ахметова.

— Я дуже обережний у всіх висловлюваннях, бо вважаю, що будь-яке звинувачення має підкріплюватись доказами. Поки немає доказів — відповідь “ні”. Я не бачу груп інших людей у фракції.

“ХОЧЕТЕ ДО РАЗУМКОВА? ЗДАВАЙТЕ МАНДАТ”

— Якщо вже згадали про Ахметова, то запитаю про постійного гостя ефірів на його телеканалах — Дмитра Разумкова. Після його відставки триває серйозна дискусія довкола того, чи позбавляти його мандата. Ви особисто за який варіант виступаєте?

— Для відповіді на це запитання потрібно розуміти юридичну конструкцію. Я не бачив його заяви про вступ до фракції. Я хотів би бачити Дмитра Разумкова найефективнішим депутатом фракції Слуга народу.

— За словами Арахамії, юристи запевнили його, що підстави для позбавлення Разумкова мандата є. І це питання залежить від політичної діяльності Разумкова. Як діятиме ваша фракція у разі, якщо Разумков збере окрему групу? Позбавите мандата чи дозволите продовжувати нарощувати президентський рейтинг?

— Я дуже скептично ставлюся до президентського рейтингу Разумкова. Цей замір був зроблений, коли він був у всіх на слуху. Увагу на рейтинги потрібно звертати, коли ти підходиш ближче до виборів. Наразі потрібно зосередитися на роботі.“Давид дуже правильно відповів, я поділяю його думку. Якщо ти депутат від Слуги народу і був спікером від Слуги народу, ми хочемо, щоб ти виконував програму партії та президента”.

Виконував завдання, які поставили нам виборці. Я не думаю, що виборці голосували, думаючи, що ви створите свою групу. Це дуже низько та маніпулятивно.

— Чи є в СН нардепи, які мають намір вийти із фракції, щоб приєднатися до потенційної групи Разумкова? Скільки таких нардепів?

— Я таких не бачив, але можу сказати свою думку. Якщо депутати-списочники виходять зі Слуги народу, то нехай складають мандат та йдуть на вибори. У нас звільняються округи. Нехай підуть на вибори та скажуть виборцям: “Ми нова партія Дмитра Разумкова. Ми також просимо отримати від вас політичний мандат”. Так буде чесніше.

— У фракції є списочники Василь Мокан та Неллі Яковлєва, які були бізнес-партнерами Разумкова, і саме він їх привів до списку. Ви маєте з ними домовленості, що вони можуть вийти з фракції, але ви не заберете мандат?

— Я не був учасником цих домовленостей. Якби мене запитали, чи проголосую я за їхнє виключення, то я відповім, що ні. Я їх вважаю доволі ефективними депутатами.“Якщо вони хочуть вийти самі, я проголосую за застосування до них імперативного мандата. Складайте мандат”.

— Тобто жодних винятків, навіть незважаючи на бекграунд відносин із Разумковим, бути не повинно?

— Я вважаю, що ні.

— Чи загрожує політична активність Разумкова монокоаліції?

— У нас є запас голосів. Плюс мажоритарні вибори покажуть, що фракція збільшить кількість депутатів.

Андрій Мотовиловець: Чи є у Слузі народу люди Ахметова та Коломойського? Я їх не бачу

— Ви також голова київського обласного осередку партії. Чи вдалося навести лад після Дубинського?

— У нас був порядок і до Дубинського. Депутати працюють на Слугу народу та виконують партійні зобов’язання перед виборцями. Я дуже сильно пишаюся депутатами від Слуги народу та більшістю, яку вдалося сформувати у Київській області.

— На місцевих виборах від Слуги народу до Київської облради зайшло багато депутатів за квотою телеканалу 1+1. Вони не вставляють палиці в колеса?

— Не було квоти 1+1. То були ваші колеги-журналісти. Я дуже задоволений їхньою роботою. У них світлі та професійні ідеї.

“НЕ ТРЕБА БОЯТИСЯ РЕЙТИНГІВ. ВОНИ ПОВЕРНУТЬСЯ”

— Останні соцопитування показують падіння рівня підтримки партії СН. У вас є розуміння, у чому причина? Як це можна виправити? Чи придумає президент нову РНБО?

— Людям страшно. Ми входимо в зиму та високі ціни на газ. Ми перебуваємо в пандемії та зіткнулися з мутацією коронавірусу. Нам усім складно. Зрозуміло, що це дуже позначається на довірі.

Довіру можна повернути. Просто продовжуйте виконувати свою роботу краще, і рейтинги повернуться.

— У січні цього року, коли соціологи фіксували падіння рейтингів влади, Зеленський запустив інструмент РНБО. Зараз команда президента думає над новим інструментом та РНБО-замінником?

— РНБО — інструмент, прописаний у Конституції. Чому його не використовували попередні президенти, я не маю відповіді. Як і відповіді на запитання, чому хтось будує дороги, а хтось — ні, хоч у всіх були однакові бюджети. Після когось залишаться пости, а після когось залишаться мости.

Не треба боятися рейтингів. У мене є чудовий інструмент — програма партії та президента. І я хочу на новій посаді зробити все, щоб ми вийшли та сказали: “Ми виконали обіцянки”. Можливо, це наступний інструмент, на який ви так чекаєте після РНБО.

Юрий СМИРНОВ

Лига Бизнес, 5 ноября 2021